o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

NBP wypuścił banknot 19-złotowy. Deszcz nie wystraszył kolekcjonerów

8
Podziel się

Przed wrocławskim oddziałem NBP w środę już o 7 rano ustawiła się spora kolejka. Tuż przed 8 liczyła ponad 100 osób. To kolekcjonerzy, którzy chcieli kupić unikatowy banknot. O nominale 19 zł. Nie odstraszyła ich jesienna pogoda i perspektywa długiego czekania.

Deszcz nie odstraszył chętnych. Kolekcjonerzy w środę rano ustawili się przed regionalnymi oddziałami NBP. Wszystko po to, by zdobyć banknot kolekcjonerski.
Deszcz nie odstraszył chętnych. Kolekcjonerzy w środę rano ustawili się przed regionalnymi oddziałami NBP. Wszystko po to, by zdobyć banknot kolekcjonerski. (WP.PL)
bEDEPCSt

Nowy banknot został wypuszczony w liczbie 55 tys. sztuk, po cenie 95 złotych każda. Przy 16 okręgowych oddziałach NBP i sprzedaży internetowej wielu kolekcjonerów mogło obawiać się, że dla nich nie wystarczy.

To dlatego w środowy poranek przed głównym wejściem do wrocławskiego NBP ustawiła się całkiem spora kolejka. - Przyszedłem przed 7 rano, żeby mieć pewność, że kupię - mówi nam starszy pan, zajmujący jedno z pierwszych miejsc przy drzwiach.

Nie tylko on wykazał się determinacją. Kwadrans przed otwarciem oddziału kolejka ciągnie się już do końca ulicy Ofiar Oświęcimskich. Na oko - blisko 100 osób.

bEDEPCSv
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Stajemy na końcu, a w ciągu kilku minut za naszymi plecami pojawia się jeszcze około 20 osób. Większość to ludzie starszej daty.

- Kolekcjonuję od lat 70. Udało mi się zebrać praktycznie cały PRL - chwali się pan Stanisław. Jak dodaje, "kiedyś te monety i banknoty były znacznie ładniejsze". - A nie było tylu cyfrowych możliwości, tylko rysowano ręcznie - zwraca uwagę.

bEDEPCSB

Opowiada, że po kolekcjonerskie monety lub papierowe pieniądze przychodzi tu od kilkudziesięciu lat. - Ale dzisiaj nie spodziewałem się, że będzie aż taka kolejka. Na szczęście wziąłem parasol - żartuje, zasłaniając się przed deszczem.

Do kolekcji albo na handel

Przed nami stoją dwie starsze kobiety. One po 19-złotowy nominał przyjechały z Trzebnicy. - Mąż od lat jest zapalonym numizmatykiem, ale dzisiaj nie mógł przyjechać. A ja na emeryturze, to przyjechałam z koleżanką - mówi pani Elżbieta. W rozmowach dominuje temat zbliżających wyborów, ale nie tylko.

- Kto to widział, żeby płacić prawie 100 zł za banknot o nominale 19 zł - denerwuje się pan Stanisław. I mówi, że przed laty zdarzało się, że kolekcjonerskie egzemplarze sprzedawano po cenie nominalnej. - Teraz jest strasznie drogo - mówi. Ale kupi, bo "to jednak unikatowy nominał".

bEDEPCSC

Ale nie wszyscy przyszli, by poszerzyć swoją kolekcję. Są tacy, którzy mieli zupełnie inne powody.

- Liczę, że za kilka lat taki banknot będzie wart dużo więcej - mówi nam młody chłopak w bluzie jednego z wrocławskich klubów sportowych. I nawet nie ukrywa, że chce kupić 19-złotówkę na handel.

Gdy o 8 otwierają się drzwi NBP, połowa kolejki znajduje się już w środku. Kilkadziesiąt osób nadal zostaje pod drzwiami, bo tłumu wewnątrz nie chce ochroniarz. Około kwadrans później budynek opuszcza pierwszy szczęśliwiec.

bEDEPCSD

Pokazał tylko pamiątkową kopertę, a na pytanie, czy możemy zrobić zdjęcie jego zdobyczy, peszy się i odchodzi. Podobnie jak następne dwie osoby.

- Stania tu jeszcze na dobre 2-3 godziny - słyszymy za plecami. Tyle czasu jednak nie mamy i czas na powrót do redakcji.

Na 100-lecie PWPW

Banknot powstał z okazji setnej rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją banknotów, dokumentów, druków zabezpieczonych i systemów IT. PWPW znajduje się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa.

bEDEPCSE

Na przedniej stronie banknotu umieszczony został portret Ignacego Jana Paderewskiego, który jako patron w szczególny sposób związany jest z historią PWPW. Obok napisu "niepodległa" zaprezentowany został stylizowany wizerunek Orderu Orła Białego. Na banknocie umieszczono również datę - 25 stycznia 2019 r. - kiedy to przypada 100. rocznica powstania PWPW.

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. Te dwa stanowiska państwowe sprawował od 1919 r. Po wybuchu II wojny światowej, mimo podeszłego wieku, objął przewodnictwo powstałej w grudniu 1939 roku we Francji Rady Narodowej RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDEPCSW
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(8)
Zorro
2 lata temu
Frajerzy...
doktorek
2 lata temu
niezla spekulacja finansowa za 19zl placisz 95zl to panowie od piramidek i skokow powinni sie uczyc bo tu jeszcze wat jest....w polsce mozesz kupic polskie pieniadze za polskie pieniadze placac podatek od transakcji ...nbp jest pisu ile pis zarobil na tym numerku?
gruzpol
2 lata temu
na grzybach by wiecej zarobili
bEDEPCSX
nick
2 lata temu
Kto wymyślił cenę 95zł? na stronie NBP są po 80zł, sama wczoraj zakupiłam 2 szt.!
Abc
2 lata temu
Sprzedam 20zl za 100zl...
cargo.mariusz
2 lata temu
Mam gdzieś 10.000 złotych (dziesięć tysięcy złotych) w jednej monecie z papieżem bodajże Janem Pawłem II. , odsprzedam za 50.000 :)
Bogdan
2 lata temu
Jestem po szpiegowskiej szkole tajniaków im. Antoniego. Za obrażanie PiSu i naszego Boga na ziemi Rydzyka wyłapie was wszystkich po waszej IP i po SN waszej kamerki. Wiem wszystko w was i znam wasze sztuczki dlatego nie macie najmniejszej szansy.
Inflacja
2 lata temu
Inflacja 95zl warte tylko 19 złotych. Ceny w górę. Paliwo 19 zł za litr. PiS rządził 4 lata.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić