o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Arek Durka
|
aktualizacja

Nergal znieważył polskie godło? Piosenkarz z aktem oskarżenia

103
Podziel się

Gdańska prokuratura oskarżyła Adama D., lidera zespołu Behemoth, o publiczne znieważenie polskiego godła.

Adam D.
Adam D. (Youtube.com)
bEDWtEwR

Chodzi o sprawę mającą związek z promocją trasy koncertowej zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna" z 2016 r. Grafika, która znalazła się na plakatach przedstawiała wizerunek białego orła z diabelskimi rogami i nawiązywała do polskiego godła.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła śledztwo w 2016 r. po tym jak jeden z gdyńskich radnych oraz Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami złożyli zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa znieważenia polskiego godła.

Anna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa gdańskiej prokuratury poinformowała, że zarzuty postawiono 3 osobom. Adamowi D., Rafałowi W., który na zlecenie D. stworzył projekt graficzny oraz Maciejowi G., który opublikował grafikę w Internecie.

bEDWtEwT

Wawryniuk dodała również, że w czasie śledztwa prokuraturzy korzystali z pomocy biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii.

"Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie" – czytamy w komunikacie.

Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. W toku postępowania przygotowawczego odmówili złożenia wyjaśnień. Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Akt oskarżenia w tej sprawie zastał skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 22 grudnia 2017 r.

bEDWtExu
Źródło:
WP Gwiazdy
KOMENTARZE
(103)
mike
4 lata temu
Literówka: oczywiście "Orzeł Biały z diabelskimi rogami""
mike
4 lata temu
Jeśli przesłaniem ideowym plakatu jest ukazanie państwa, jako diabła, to może to przyjąć formę posługującą się skrótami znaczeniowymi. Czyli Orzeł Biały w diabelskimi rogami. Niestety wiele osób w Polsce cierpi na braki możliwości interpretacyjnych postrzeganych faktów. Stąd całe zamieszanie, zwane "polskim piekłem".
Xcx
4 lata temu
Jak ktoś ryczy jak niewydojona krowa i nazywa to śpiewem to w inny sposób zwraca na siebie uwagę.
bEDWtExv
walić frajeró...
4 lata temu
sami chcieli - wiedzieli co robią a teraz wielkie aj-waj!
ja
4 lata temu
za obraze koranu juz by byl nizszy o glowe,, juz kiedys podarl biblie teraz afera z godlem ,, jego juz dawno powinni zastrzelic ...
Historyk
4 lata temu
POLSKA NIE MA GODLA!! To jest HERB!!
wasz pan
4 lata temu
godło bez narodu nie ma sensu, a my nie mamy już narodu. Ciemna masa jedynie :(
bolo
4 lata temu
Co? Znieważył swastykę?
Orzelek bialo...
4 lata temu
Nergal nie zniewazyl godla panstwowego tylko jakies swoje bochomazy namalowane(behemotomazy). To orzemyslana reklama.
Kk
4 lata temu
Jaki problem? To tylko zestaw kolorów i jakis ptak namalowany. Sam bym to spalil bez problemu moralnego.
777
4 lata temu
Ziobrowa Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście oraz Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami postanowili zarobić na 500+. Kiedy wreszcie ktoś zajmie się sektą smoleńską i diabolicznym zakonnikiem z Torunia?
Mariano Itali...
4 lata temu
Ci co go krytykujecie do piet mu nie dorosliscie czy wiazania butow. To czlowiek ktory wlasna praca osiagnal sukces na calym swiecie. Dalej ujadajcie i grajcie na pseudo patrityzmie rodem z pisowskich polajanek.
Pit
4 lata temu
Zwykły śmieć nie artysta Pluje we własne gniazdo ! Do więzienia z nim!
bEDWtExn
Obywalet gors...
4 lata temu
Co za durny kraj. A jak faszyści szli w największym w Europie pochodzie w dniu 11 listopada to wtedy nie było problemu i podejrzenia przestępstwa? PIS- PROPAGANDA, IRRACJONALNOŚĆ, SEPARATYZM
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić