Aleksander Sławiński| 

Nie masz co robić w domu? Ucz się alfabetu Morse'a

20

Za oknem coraz piękniej rozkwita wiosna, a my, dla własnego bezpieczeństwa, musimy niestety siedzieć w domach. Przymusowe zamknięcie to jednak okazja, by nauczyć się przydatnych rzeczy. Na przykład - alfabetu Morse'a. Tekst powstał w ramach akcji #Zostań w domu z o2.

Nie masz co robić w domu? Ucz się alfabetu Morse'a
(Domena publiczna)

Przymusowe siedzenie w domu może okazać się całkiem produktywne. Zamiast oglądać seriale, czy przeglądać Facebooka, możemy w tym czasie nauczyć się wielu ciekawych rzeczy.

Jedną z nich jest alfabet Morse'a. Jest to kod składający się z krótkich i długich znaków (kropek i kresek), które następnie przekładane są na litery i znaki interpunkcyjne. Stworzony w pierwszej połowie XIX-wieku przez Amerykanina Samuela Morse'a, przez wiele dziesięcioleci służył do komunikacji telegraficznej. Dziś bywa wciąż używany np. przez marynarzy i harcerzy.

Choć obecnie jego znajomość wymiera, zastąpiona przez bardziej rozwinięte formy wymiany informacji, to nigdy nie wiemy, kiedy się nam przyda. Zwłaszcza w tych dość niepewnych czasach.

W internecie dostępnych jest sporo aplikacji na telefon, które ułatwiają naukę alfabetu. Aplikacje takie, jak Morse-It, Hello Morse, czy Ham Morse, w przystępny sposób tłumaczą działanie tego sytemu i pozwalają na jego praktyczne ćwiczenie. Aplikacje te wymagają podstawowej znajomości angielskiego, jednak ich używanie jest bardzo intuicyjne i przynosi, jak piszą komentujący, dobre rezultaty.

Zobacz także: Od cytatu z Biblii do apelu jeńca. Historia alfabetu Morse'a

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić