Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Nie można zakazać prowadzenia auta nietrzeźwemu rowerzyście. Ważny wyrok Sądu Najwyższego

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
8
Podziel się:

Sąd nie może zakazać nietrzeźwemu rowerzyście prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Tak orzekł Sąd Najwyższy. To rewolucyjny wyrok i sądy będą musiały go brać pod uwagę.

Za jazdę na rowerze "pod wpływem" nie stracimy prawka. Ale zapłacimy solidny mandat
Za jazdę na rowerze "pod wpływem" nie stracimy prawka. Ale zapłacimy solidny mandat (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)

Sąd Najwyższy uwzględnił w wydanym w czwartek orzeczeniu kasację Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik powoływał się na art. 87 kodeksu wykroczeń, wskazując, że kierujący przyłapany na podwójnym gazie może być ukarany zakazem prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. Mówiąc prościej, pijanemy rowerzyście nie można zakazać prowadzenia samochodu.

- Warto podkreślić, że kasacja zmierzała nie tylko do uchylenia wadliwego orzeczenia, ale miała też swoisty walor edukacyjny dla sądów powszechnych - komentuje Marek Łukaszuk, dyrektor zespołu prawa karnego Biura RPO.

Zobacz także: Zobacz też: Wypadek we wsi Wieniec-Zalesie. Czołowe zderzenie z pijanym kierowcą

Przepisy pozwalające odebrać prawo jazdy nietrzeźwemu rowerzyście wielokrotnie były krytykowane jako niesprawiedliwe i nieproporcjonalne do winy. Przeciwnicy wskazywali, że rowerzysta, który prawa jazdy nie posiada, dostanie tylko mandat, a ten, który prawko ma, oprócz mandatu będzie musiał oddać też uprawienia do kierowania autem. Czyli za to samo wykroczenie są dwie różne kary.

W końcu drakońskie prawo nieco zliberalizowano. Otóż rowerzysta, który miał 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi, będzie karany mandatem w granicach 300-500 zł. Pijany, czyli powyżej 0,5 promila, będzie płacił 500 zł. Jednak nie straci prawa jazdy.

A co z tymi, którym prawko już odebrano? Tu właśnie kłania się czwartkowy wyrok Sądu Najwyższego. Kasacja uwzględniona przez SN odnosiła się do wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ z grudnia 2016 r. Sąd ukarał wtedy nietrzeźwego rowerzystę mandatem w wys. 300 zł i jeszcze dodatkowo zatrzymał mu prawo jazdy na pół roku.

W kasacji Rzecznik zarzucił temu wyrokowi rażące naruszenie prawa materialnego przez niewłaściwe zastosowanie art. 87 Kodeksu wykroczeń. Sąd Najwyższy podzielił tę argumentację, sprawa wróci więc do sądu rejonowego. Sąd będzie musiał wziąć pod uwagę orzeczenie SN.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
gsgdgs
5 lata temu
co to jest podwójny gaz glupi redaktorku????
Jack
5 lata temu
A powinno być - to dowód nieodpowiedzialności i lekceważenia zasad ruchu drogowego. Utrata prawa jazdy powinna być dożywotnia. A pijany rowerzysta (jeśli nie ma prawa jazdy) nigdy już nie powinien dostać prawa jazdy.
gość 44
5 lata temu
No to Rzecznik się popisał. A wy co się tak cieszycie pomyślcie przez chwilę mózgiem. Pijany rowerzysta zostanie złapany przez patrol który da mu mandat i puści wolno. Tenże rowerzysta dojedzie do garażu, zostawi w nim rower i wsiądzie do samochodu którym potrąci (jak nie zabije) któregoś z was lub z waszej rodziny (dziecko, siostrę, wnuka). I co dalej uważacie, że SN i Rzecznik Praw Obywatelskich ma rację. Ktoś kto nie ma żadnych oporów i wsiada pijany na rower, nie będzie miał oporów i wsiądzie pijany za kierownicę samochodu. Każde działanie które w jakikolwiek. sposób może to ukrócić powinno być wspierane a nie utrącane i to przez RPO. A swoją drogą to co się z wami trolle porobiło ?!?! chwalicie wyrok wydany przez rzekomo PiS-owski Sąd Najwyższy ?!?! No no no a to się Rysiek "podróżnik" zdziwi !!!
cyklocylkocyl...
5 lata temu
No ja nie mogę, sądy po "reformach" i rzecznik praw obywatelskich wreszcie zrobiły coś dla ludzi !!
san
5 lata temu
kierowca filmujący jechał prawidłowo ale jest słabym kierowca bez refleksu. Mógł widząc co się dzieje zjechać na lewą stronę a nie skręcać w tą samą co pijany bo miał na to sporo czasu i miejlsca
kakaduczek
5 lata temu
Nareszcie! Z drugiej strony to powinni pijanym pieszym zakazać noszenia butów. Dopiero by było. Choćby tylko tym naruszającym przepisy PoRD.
pijak
5 lata temu
No, nareszcie! ! ! "To tak jakby ktoś ukradł nam furmankę to musi nam oddać samolot...furmankę też..." A jakby ktoś jechał na desce, rolkach, kajakiem ...itd? Żeby była jasność nie popieram jazdy po pijaku na czymkolwiek to jednak odrobina zdrowego rozsądku...
xxbnv
5 lata temu
"A co z tymi, którym prawko już odebrano? Tu właśnie kłania się wyrok Sądu Najwyższego." Czyli co? Bo w końcu tego nie wyjaśniliście. Te osoby, którym prawko już zabrano są "w plecy", bo wyroki sa juz prawomocne? Mogą składać wniosek do SN o kasację, ze względu na ten wyrok? Czy co?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić