Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sebastian Tomaszewski
|
aktualizacja

Nie potrafimy jeździć po autostradach. Tak wynika z raportu

35
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli ostrzega. Na autostradach i ekspresówkach liczba wypadków jest pięciokrotnie wyższa, niż na drogach publicznych. Polska z najniższych poziomem bezpieczeństwa na drogach w Unii Europejskiej.

Polska najniżej w rankingu. Nasze drogi są najniebezpieczniejsze w całej Unii Europejskiej.
Polska najniżej w rankingu. Nasze drogi są najniebezpieczniejsze w całej Unii Europejskiej. (East News)

Autostrady i drogi ekspresowe kojarzą się dużym bezpieczeństwem. Wybieramy je zwykle w drodze nad morze lub góry, pomimo wysokich opłat i nierzadkich utrudnień w ruchu. Jednak policyjne statystyki temu przeczą. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, liczba wypadków i ich ofiar na autostradach i drogach ekspresowych, w przeliczeniu na 1 000 km długości, jest znacznie (w 2016 r. nawet pięciokrotnie) większa niż ogólnie na drogach publicznych. To zaskakująca różnica. Co jest tego przyczyną?

Przede wszystkich na drogach szybkiego ruchu mamy do czynienia z bardzo intensywny ruchem. Wypadki na autostradzie mają zwykle charakter karamboli i dużych katastrof, w którym udział bierze wiele osób. Ponadto problemem jest kwestia dotarcia do miejsca zdarzenia, a w naszym kraju wciąż nie ma nawyku tworzenia korytarza ratunkowego w razie zatoru, by przepuścić straż pożarną czy pogotowie ratunkowe.

Autorzy raportu zauważają, że procedury dotyczące zasad i organizacji prowadzenia działań ratowniczych na autostradach i drogach ekspresowych były zasadniczo spójne i pozwalały na sprawne prowadzenie akcji. Jednak mają wątpliwości do braku opracowanych i wdrożonych planów ratowniczych na połowie sieci autostrad zarządzanej przez GDDKiA. Ponadto informują, że w naszym kraju nie stworzono ogólnokrajowego, jednolitego systemu wymiany informacji i koordynacji działań służb biorących udział w akcjach ratowniczych na autostradach. Rozwiązania funkcjonujące na poziomie lokalnym dotychczas spełniają swoją rolę, jednak mogą się one okazać niewystarczające w przypadku zdarzeń, do których konieczne jest lub będzie zaangażowanie znacznych sił i środków. W ocenie NIK, bez wdrożenia nowoczesnych systemów zarządzania i łączności oraz stałego doskonalenia istniejących procedur, możliwości poprawy koordynacji działania i współpracy służb będą ograniczone.

Kontrolujących również niepokoi niska aktywność policji na autostradach i drogach ekspresowych oraz ich słabego wyszkolenia w zakresie udzielana pierwszej pomocy poszkodowanym. Tylko 25 proc. policjantów drogówki przeszło szkolenie z pierwszem pomocy, a 40 proc. nie szkolono z... ruchu drogowego. Brak rzetelnych danych statystycznych odnośnie zdarzeń na autostradach i drogach ekspresowych to kolejny grzech poszczególnych służb. NIK podaje zaskakującą informacje. Włączony do eksploatacji odcinek autostrady A1 Tuszyn-Piotrków Trybunalski nie posiadał infrastruktury wspierającej działania ratownicze.

Jednym z najważniejszych ustaleń jest to, że polskim kierowcom brakuje podstawowej wiedzy, jak poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych. Dla wielu jazda po drogach szybkiego ruchu to kompletnie nowe doświadczenie. Niewielu z nich wie, jak z nich korzystać i jak zachować się w razie wypadku.

KOMENTARZE
(35)
zgr
5 lata temu
A kto ma nauczyć tych "kierowców" skoro zbyt duża ilość "instruktorów" sam nie umie jeżdzić. Mając 3 lata prawo jazdy w szufladzie i pokazując, że umie przejechać łuk 60% zostaje instruktorem nauki jazdy.Wystarczy popatrzeć jak leżą rozwaleni młodzi instruktorzy w fotelach z papierosem w ustach..... Nic dziwnego,że Niemieckie władze nie honorują świstków z polskich WORD-ów..
A Dam
5 lata temu
Mów za siebie. Ja potrafię. Na wszystkich europejskich (no prawie) i na kilku amerykańskich.
lobo
5 lata temu
a to moze zamiast na ilosc km przeliczyc na ilosc samochodow przejechanych w ciagu godziny czy doby.., chyba troche zly przelicznik obrali, wiadomo ze na 1000 km autostrady przejedzie 10 krotnie wiecej pojadow niz krajówka przez 1000 km (predkosc , przepustowosc) wszystko zalezy na podstawie czego badamy i tu sie okaze ze w ciagu mies na autostradzie jest mniej wypadkow procentowo do przejechanych samochodow...
Zawodowy kier
5 lata temu
Tak, widzę masę baranów na autostradach. Wyskakujących na lewy pas, albo jadących non stop lewym pasem 100, najczęściej to niedzielni mistrzowie kierownicy.
Kierowca
5 lata temu
Tak to jest jak się nie patrzy w lusterko tylko przy prędkości 90 km/h daje kierunek w lewo i zmienia pas ......
Tom
5 lata temu
Całkowita racja i zgadzam sie w 100%
Ss
5 lata temu
Jeżdżę co chwile trasa Warszawa-Trojmiasto i potwierdzam ze 20% Polaków nie potrafi korzystać z autostrady. Autostrada to nie spacer!!! Ludzie ogarnijcie sie i nie trzymajcie sie zderzaka sąsiada przed wami jak na linie holowniczej!! Zachowajcie odstęp a nie podjezdzacie i ani wyprzedzanie ani nic tylko trzymacie sie 2m za kimś. To jest autostrada tam jedzie sie z ogromną prędkością a nie 50km/h i w razie hamowania nie ma szans!! Nie jedzcie tez lewym pasem 80km!! Nie wyprzedzajcie samochodu przed wami po to żeby prawie zajechać mu drogę zmieniając ponownie pas na prawy i następnie zwalaniajac jedziecie wolniej niz samochód za wami! To naprawdę nie jest sztuka i nie trzeba tego ćwiczyć tylko myślec za kołkiem!!
walmarc
5 lata temu
Autostrad liczy od trzech pasów ruchu w zwyż , bo dwu pasmówka to nie jest autostrada a zaledwie expresówka
jgh
5 lata temu
"Polska z najniższych poziomem bezpieczeństwa " Czy na o2 nie ma ludzi umiejących pisać? Polska trudny język?
pol
5 lata temu
jak sie jeździ 200/h i to w deszczu to nie dziwota ze sa wypadki
123
5 lata temu
Lepszy sort dostał 500+ na samochód, to się teraz rozbija. W końcu ten kto ma auto to jest Pan, a co!
tak mi się zd...
5 lata temu
Przede wszystkim dwupasmówkę z ograniczeniem prędkości do 100km/h, gdzie co chwilę trzeba stawać na bramce ciężko jest nazwać autostradą.
normalny
5 lata temu
Ile to wypadków było spowodowane przez remonty drogi ?
kkk
5 lata temu
Jak jest dużo samochodów, to jest dużo wypadków. Trzeba porównać liczbę wypadków na 1000 samochodów, a nie 1000 km. A policja powinna karać skutecznie matołków, którzy jadą 180 i jeszcze domagają się wolnej drogi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić