Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Patryk Osowski
Patryk Osowski
|

"Nie są to porażające kwoty". Trudny moment Tomasza Komendy

71
Podziel się:

Najprawdopodobniej niewinny Tomasz Komenda odsiedział w więzieniu 18 lat. Zanim otrzyma jakiekolwiek odszkodowanie, musi za coś żyć. Jak się okazuje, pomoc ze strony państwa, na którą może liczyć, nie jest porywająca.

Komenda odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie.
Komenda odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. (Agencja Gazeta)

Wrocławski Sąd Okręgowy zdecydował, że Tomasz Komenda nie jest najprawdopodobniej winny gwałtu i zabójstwa z 2004 roku i warunkowo wypuścił mężczyznę na wolność. - Czasem trzeba kogoś odebrać spod bramy, bo poziom zagubienia jest niewyobrażalny. Pierwszy krok, od którego trzeba zacząć, to... nauka chodzenia. W celi w ciągu dnia robi się niewiele kroków. Potem przejście kilometra okazuje się sporym wyzwaniem - mówi Wirtualnej Polsce Barbara Wilamowska, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja.

"Uczyć trzeba się nawet, jak nie wydać w 24 godziny całej swojej wypłaty"

- Potem krok po kroku. Przygotowanie jedzenia, zrobienie zakupów, pranie, obsługa telefonu, zakup biletu na przejazd. W międzyczasie walka z podświadomą chęcią ucieczki przed tym, co się dzieje na wolności w świat znany i uporządkowany, gdzie ktoś za nas załatwi wszystkie rzeczy konieczne do przetrwania. Dalsze kroki to terapia wsparcia przed nawrotami uzależnienia. Terapia zastępowania agresji. Umiejętność obsługi informacji, czyli czytania reklam i ofert - dodaje. Przedstawicielka organizacji, która niesie pomoc takim osobom podkreśla, że uczyć trzeba nawet tego, jak "nie wydać w 24 godziny całej wypłaty".

Żeby jednak jakieś pieniądze wydać, najpierw trzeba je mieć. Państwo i wymiar sprawiedliwości wsadziły Tomasza Komendę na 18 lat za kratki. Po opuszczeniu aresztu jest on w pełni skazany na pomoc ze strony innych osób. Jeśli Sąd Najwyższe potwierdzi, że mężczyzna jest niewinny, będzie mu przysługiwało odszkodowanie. Zanim dostanie jednak jakiekolwiek pieniądze minie sporo miesięcy, a może nawet lat. Czy w tym czasie może liczyć na realną pomoc ze strony państwa?

Wiele zależy od kuratora

- Nie są to jakieś porażające kwoty - przyznaje w rozmowie z WP Marcin Kałużny, prezes Stowarzyszenie SURSUM CORDA. Zaznacza jednak, że zanim dana osoba usamodzielni się lub zostanie objęta wsparciem (np. ośrodka pomocy społecznej), może liczyć np. na pomoc Centrów Pomocy Postpenitencjarnej. Tam przez 3 do 6 miesięcy może ubiegać się o wsparcie socjalne, prawne, psychologiczne lub doradcy zawodowego.

- Nic mi jednak nie wiadomo o innych stałych, ogólnodostępnych programach wsparcia dla takich osób, bo nikt tego systemowo nie finansuje - mówi Kałużny.

Wysokość wsparcia z ośrodków pomocy społecznej również nie powala. W tym wypadku wiele zależy jednak od konkretnego przypadku. Jeśli dana osoba jest samotna, może liczyć na jednorazowy bon 200 zł na jedzenie. Gdy opuszcza jednostkę zimą, ma szansę dostać ciepłą kurtkę i buty. W przypadku, gdy może się nią zaopiekować rodzina i bliscy, nie ma pewności, że dostanie nawet tyle.

- W takich sytuacjach bardzo dużo zależy od kuratora, który występuje w imieniu danej osoby - dowiadujemy się w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy jeszcze jednak odpowiedzi na pytanie, które ze świadczeń udało się już pozyskać dla Tomasza Komendy.

Zobacz także: Zobacz także: Polscy kierowcy co raz częściej popełniają ten katastrofalny błąd

Powinien dostać nawet 18 mln zł

W sondzie Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków, jakie odszkodowanie powinien otrzymać Tomasz Komenda. Ponad połowa (54 proc.) internautów stwierdziła, że mężczyźnie należy się w sumie 18 mln zł, czyli 1 mln zł za każdy rok spędzony za kratami.

Do godz. 11.30, 24,7 proc. użytkowników sieci oceniło, że odszkodowanie powinno wynieść 10 mln zł. Dla 18,7 proc. osób mężczyźnie powinno wystarczyć 2,5 mln zł, a 3,2 proc. odpowiedziało, że powinien otrzymać 500 tys. zł.

Przypomnijmy, że w walce o odszkodowanie, Komendę będzie reprezentował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(71)
Tomasz
4 lata temu
Milion za każdy rok. Tym co zawinili zlicytować majątki. Na przyszłość inni przed ogłoszeniem wyroku by się głęboko zastanowili co do zasadności wyroku.
ten
4 lata temu
powinni zapłacić ći co go wsadzili tam ale znajac polske my biedaki bedziemmy za to płacic
Ziomek
4 lata temu
Prokuratorskie szczury powinni swoim majatkiem odpowiedziec wlacznie z wydaleniem z zawodu.
dziadek
4 lata temu
żadne odszkodowanie nie zwróci lat straconych i traumy nie naprawi jakom przeszedł za majty i zabójstwo z tym będzie żył aż do śmierci i myślę żeby to życie miał godne to miliard euro powinno zapewnić
irenaszumilas
4 lata temu
To po prostu niewiarygodne, gość siedzi 18 lat w wiezieniu za niewinność a po ogłoszeniu ,że to nie on jest sprawca, wypuszczany na wolnośc i niechaj sam sobie radzi, po prostu koszmar, jak moze państwo polskie tak postepowac z swoimi obywatelami? Jak najszybciej prawomocne uniewinie tego człowieka i odszkodowanie w milionach, zewby teraz zyl w luksusie i besstresowo , to chyba normalne? Oraz w czasie przejściowym renta godna do przystosowania sie w obecnej sytuiacji życiowej, bez próśb i checi czy niecheci MOPSu itd, nalezy sie takiej osobie od razu bez urzedniczych pogadanek, pozdrawiam Tomasza, trzymam kciuki i myśle ze do boju, zę będzie Pan walczył o swoje
mlody
4 lata temu
co to pieniądze znaczą,? do pierdla z tymi co go zniszczyli ! podniecacie się tysiącami nie licząc się z marnowanym życiem młodego? do pudła z prokuratorem+sędzia! gliniarze robili co im kazali,wiec nic do nich nie mam. pozdro
Głos sumienia
4 lata temu
Skandal który powinien sprowokować kontrolę w wielu sprawach które dotąd były zamiecione pod dywan... 18 mln za 18 lat byłoby pięknie!!! Niestety żyjemy w Polsce, a tu wszystko będzie odwlekane w czasie w konsekwencji zostanie wypłacone po 2-3 tys. za każdy miesiąc bo udowodni się pokrzywdzonemu, że tyle mógł realnie zarobić, a jak będzie miał więcej szczęścia to może uda mu się za sprawą poukładanego papugi wyczarować z 1-1,5 mln zł (który zapewni pokrzywdzonego, że to i tak sukces, a tak naprawdę wyrobi sobie plecy za nakłonienie klienta do ustalonej w kuluarach kwoty w myśl przysłowia wilk syty i owca cała) po za tym o czym wyżej napisałem... Odpowiedzialność karna wobec osób które doprowadziły do tej sytuacji to tylko marzenia i mrzonka jak resocjalizacja w Polskich ZK!!!na przestrzeni ostatnich 3dekad nie było ani jednego przypadku ukarania sędziego!!! Mafia w białych rękawiczkach... Niezawistne sądy i odpowiedzialni prokuratorzy, którzy skazują ludzi według swojego widzimisię!!!
choreto
4 lata temu
Taka ironia,że lepiej zostać do końca obowiązujacej kary za kratami niż dostać "karę" uniewinnienia wraz z wyjściem z więzienia.Wiecej się ma problemów finansowych.
Ten
4 lata temu
Taa 500.000 dla niego. Reszta dla o. Rydzyka!
koper
4 lata temu
jeśli jest niewinny - 1 rok 1 milion zł - najlepiej w bitcoinach
on sc
4 lata temu
Chcialbym zobaczyc jak ci co mowia o 500 tys zachowaliby sie po takiej odsiadce.ludzie wy nie zdajecie sobie sprawy co znaczy siedziec z takim paragrafem.on juz normalny nie bedzie.zycie skasowane
valis
4 lata temu
Powiem krótko-to jest TRAGEDIA!Każdego jak widać można wpakować za kraty na podstawie no właśnie na podstawie czego właściwie ?Jeśli ten chłopak jest niewinny -to sędzia wydający ten wyrok -powinien minimum pożegnać się z zawodem-dożywotnio .
obs
4 lata temu
Po pierwsze jak mógł odsiedzieć 18 lat, jeżeli piszą że zbrodni dokonano w 2004 roku. Jak już to zbrodni dokonano w roku 2000 i to zaraz na początku, bo sądy nie działają u nas nadzwyczaj szybko i trudno wierzyć żeby wyrok był wydany w takiej sprawie w przeciągu 2/3 miesięcy..
Ilona66
4 lata temu
Myślę że człowiek zapłacił za swoją nie winnosc taką stawkę że żadne pieniądze nie pozwolą mu zapomnieć o swoim koszmarze a ten który napisał 500 tys to nie wie o czy mówi i wszystko na temat
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić