Wróć na
oprac. Maciej Deja
|
aktualizacja

Nie stawiajmy morderców i osób z zaburzeniami na równi. Apel psychiatrów

50
Podziel się

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wydał oświadczenie w związku z informacjami po zabójstwie Pawła Adamowicza. Sprawca miał leczyć się na schizofrenię. Psychiatrzy apelują, by nie utożsamiać zbrodni z zaburzeniami psychicznymi.

Stefan W. był w więzieniu leczony farmakologicznie na schizofrenię
Stefan W. był w więzieniu leczony farmakologicznie na schizofrenię (East News, Wojciech Stróżyk/Reporter)
bCHcZleJ

Na wstępie członkowie zarządu PTP sprzeciwili się jakimkolwiek formom przemocy i wyrazili solidarność z osobami pogrążonymi w żałobie. "Na naszej drodze zawodowej wielokrotnie spotykamy się z ludzkim cierpieniem i tragedią, w których zawsze staramy się nieść pomoc i współczucie osobom nimi dotkniętym" - zapewnili.

Psychiatrzy zaapelowali o to, "aby nie poszukiwać łatwych rozwiązań szoku wzbudzonego tą tragedią w kojarzeniu jej z osobami z zaburzeniami psychicznymi". "Te tragiczne wydarzenia wywołują w społeczeństwie zaskoczenie, niedowierzanie, a w konsekwencji pragnienie znalezienia wyjaśnienia tego co się stało" - czytamy w oświadczeniu.

Przemoc i zbrodnia nie wynika wprost z zaburzeń psychicznych

Lekarze namawiają, by nie szukać "fałszywych, uproszczonych wyjaśnień" na pytanie "dlaczego doszło do tragedii. "Takim nieprawdziwym wyjaśnieniem jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy. Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom" - napisali.

bCHcZleL

Członkowie zarządu PTP wystąpili przeciwko "próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi". "Wszelkie tego rodzaju próby służą wyłącznie znalezienia prostych rozwiązań problemów, z którymi trudno nam sobie poradzić w naszych myślach i emocjach. Powinniśmy być tego świadomi" - zaapelowali.

Zobacz także: Paweł Adamowicz nie żyje"

Psychiatrzy wskazują, że takie utożsamienia są krzywdzące dla osób z problemami psychicznymi. Mogą się przyczyniać do stygmatyzacji i utrwalać w społeczeństwie krzywdzący i nieprawdziwy obraz zaburzeń psychicznych.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCHcZlfm
KOMENTARZE
(50)
pawel
rok temu
jak napadał na banki to był zdrowy !
antykomer
rok temu
a jak siedział to go wtedy nie przeskanowali co to za typ itd. Przed wypuszczeniem na wolność powinnien przecież podlegać ocenie i mieć wystawiona opinię. W ogóle za rozboje dostać tylko 5 lat to jakieś totalne nieporozumienie. Ciekawe czy psychicznie chory miałby taką umiejętność szczegółowego planowania napadów na banki.
Oczywistosc
rok temu
Ewidetna wkretka na wariata....pewne siły zrobia jak z Leperem
bCHcZlfn
mario
rok temu
najpierw zabijają , a później wszyscy niepoczytalni . Wprowadzić karę śmierci
IshtarHatshep...
rok temu
No oczywiście - ten *@#^%$ zamordował prezydenta nie dlatego, że był chory psychicznie, tylko dlatego, że był bandziorem - i w pudle siedział za napady na banki. Zacznijcie w końcu nazywać rzeczy po imieniu i wprost go nazywać BANDZIOREM, a nie wszystko zwalać na jakąś wyimaginowaną "chorobę psychiczną"!
Najnowsze komentarze (50)
Leosia
9 miesięcy temu
Jasne! Rupta co hceta! Już mam plan na starość i spokojną emeryturkę, dach i opierunek ... już teraz zacznę świrować...
Desperat.
10 miesięcy temu
Widzę, że psychiatrzy na siłę szukają "fuch". Mają gdzieś, że ich "fuchy" są kosztem społeczeństwa. Każdy człowiek po dokonanym morderstwie dostanie większych czy mniejszych zaburzeń psychicznych.
Linia obrony ...
10 miesięcy temu
Niestety jeżeli chory psychicznie zglosi na policję ze jest nekany przez dilerów to przede wszystkim on ma urojenia...a oni "immunitet" z bazaru Różyckiego, a jezeli go potrąci kierowca gadający przez tel to niepoczytalny wtargnal pod koła bo miał zniesiona poczytalnosc.
Janek
10 miesięcy temu
Dlaczego osoby zaburzeniami psychicznymi mają nie odpowiadać za swoje czyny to jest elementarna nierówność wobec prawa i nader często nadużywana przez przez potencjalnych przestępców
sonia
10 miesięcy temu
czyli w/g psychiatrów mordercy są normalni?
essien7
10 miesięcy temu
pewnie chodzi o to że osoby chore mentalnie nie mogą trzymać w rysach swoich emocji tak jak osoby zdrowe:D:D:D:D
I co z tego
11 miesięcy temu
Niebezpieczny to niebezpieczny , mało mnie obchodzi ,czemu, rwac chwasty !
karolek
11 miesięcy temu
A ja jako zwykly czlowiek stawiam takich ludzi na rowni....Mnie bez roznicy kto wysle mi cegle na glowe....czy psychol czy osoba z zaburzeniami....skutki kontaktu cegly z moja glowa beda takie same....chyba ze bede w kakakasku.....
bCHcZlff
zaq
11 miesięcy temu
Każdy morderca jest osobą z zaburzeniami!
zośka
11 miesięcy temu
Zawsze przestępce bronią zaburzeniami psychicznymi. Powinna być kara śmierci, ale nikt społeczeństwa nie chce słuchać. Oko za oko
Bjj
11 miesięcy temu
Chorzy psychicznie powinni leczyć się w zamknięciu aby nie zagrażali innym, bandyci powinni być osadzeni w więzieniach. Jedni i drudzy powinni być izolowani od reszty społeczeństwa. Gdyby psychiatrze chory psychicznie doprowadził do śmierci bliskiej osoby to ciekawe czy miałby tyle wyrozumiałości. Jaka gwarancja, że część z nich po prostu nie udaje. W internecie pełno jest instrukcji jak udawać depresję czy schizofrenię celem otrzymania renty. Żółte papiery i pełny brak odpowiedzialności - super! A my mamy się nad nimi litować, bo biedak chory.
Gość
12 miesięcy temu
A co w 9rzypadku osoby, która została bezpośrednio skrzywdzony przez np. polityka, który wiadomo, jest ponad prawem. Na oczach takiego człowieka, osoba, która jest przyczyną jego traumy jest gloryfikowana. Skrzywdzony czuje się bezradny wobec bezkarności krzywdzącego. Chwyta za nóż i dokonuje czynu niezgodnego z prawem, które do tej pory chroniło jego ,,oprawcę". Jak to wytłumaczą psychologowie? Pod którą kategorię to podciągną? Może desperacja? Afekt?
Heniu
12 miesięcy temu
W takim razie trzeba zadać pytanie kto tego pana wypuścił na wolność? I może osobę odpowiedzialną za zwolnienie tego pana trzeba by było sadzić za nieumyślne spowodowanie śmierci. Nikt w Polsce nie bierze odpowiedzialności za swoją prace.
nieto
rok temu
Róbcie tak dalej. Za chwilę nie wyjdziemy na ulicę, bo każdy "chory" będzie miał prawo cię zabić! Każde chore dziecko będzie miało prawo cie opluć! Co za chore czasy nastały
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić