Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Daniel Bochen
|

Nie tylko Polacy przelewali krew za Warszawę. Obcokrajowcy w Powstaniu Warszawskim

6
Podziel się:

Podczas Powstania Warszawskiego do walki zbrojnej przeciwko niemieckiemu okupantowi dołączyło do Polaków kilkuset obcokrajowców. Byli to przedstawiciele ponad 20 narodowości. Jedynymi, którzy mogli posługiwać się innymi barwami narodowymi niż polskie, byli Słowacy z 535. plutonu AK.

Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie (East News)

535. pluton „Słowaków”

Jedną z najliczniejszych grup obcokrajowców biorących udział w Powstaniu Warszawskim byli Słowacy, w większości pracownicy gazowni na Czerniakowie. W porozumieniu z Armią Krajową, utworzyli 535. pluton „Słowaków”. Działał on na prawach kompanii kadrowej AK, a w czasie powstania walczył w ramach 1. kompanii batalionu „Tur” Zgrupowania „Kryska”. Dowódcą plutonu był podporucznik Mirosław Iringha „Stanko”.

Latem 1944 roku liczył ok. 60 żołnierzy. Poza Słowakami znajdowali się w nim Polacy, Węgrzy, Gruzini, Ukrainiec i Czech. Do głównego zadania kompanii należało zdobycie Belwederu i pałacyku marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Klonowej. 535. pluton "Słowaków" to jedyny oddział obcokrajowców, który mógł posługiwać się innymi barwami narodowymi niż polskie. Opaski, noszone przez powstańców na prawym ramieniu, były w barwach biało-niebiesko-czerwonych wraz z narodowym godłem Słowacji i numerem plutonu.

Żydzi w Powstaniu Warszawskim

W pierwszych dniach powstania żołnierze AK wyzwolili żydowski obóz przy ul. Gęsiej. Większość, spośród 348 więźniów „Gęsiówki”, dołączyła do powstańców. Wśród nich byli obywatele Holandii, Grecji, Węgier i Niemiec. Uczestniczyli w pracach fortyfikacyjnych i pomocniczych, m.in. gasili pożary oraz transportowali rannych oraz broń. W walkach udział wzięli także członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, którym udało się przeżyć powstanie w getcie warszawskim, uciekinierzy z obozu zagłady w Treblince oraz Żydzi ukrywający się na terenie miasta. Według niektórych źródeł w powstaniu warszawskim udział wzięło ok. 1000 Żydów.

Pozostali obcokrajowcy

Przez cały okres powstania warszawskiego do walczących Polaków przyłączyło się kilkuset obcokrajowców z ponad 20 krajów w liczbie ok. 200-300 osób (Węgrzy, Słowacy, Czesi, Gruzini, Grecy, Włosi, Holendrzy, Belgowie, Francuzi, Brytyjczycy, Ormianie i Rosjanie). Ponadto pod polskim dowództwem walczył Azer, Ukrainiec, Australijczyk i Nigeryjczyk. Niektórzy z nich mieszkali w Warszawie jeszcze przed wojną. W szeregach powstańczych znaleźli się również dezerterzy niemieccy oraz uciekinierzy z obozów jenieckich i robót przymusowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Ja JUS
4 lata temu
Nie no redaktorowi Firlejowi w USA tamtejsi studenci wydziałów historycznych na pytanie czy słyszeli o Powstaniu Warszawskim odpowiadali że było dziełem Żydów i to Żydzi ponieśli w nim największą ofiarę.. Tylko co się dziwić skoro wykładają tam historię Polski tacy profesorowie jak syn Bartoszewskiego i prof. Lech Wałęsa.
poiui
4 lata temu
do prawdziwych patryiotow nie dotrze nigdy fakt ze zydzi walczyli w powstaniu w ich niemieckich BMW szyby sa za ciemne
Mik
4 lata temu
W powstaniu wallczyli przeważnie żydzi a teraz nazywa się że to polskie powstanie ? PiS ogłosił nowa uchwałę o której nikt nie słyszał ?
de facto
4 lata temu
Anglicy i Amerykanie już dużo wcześniej oddali nas w Jałcie w łapy Stalina i do dzisiaj nie przeprosili
ipn
4 lata temu
Tych co dali rozkaz do bezsensownego powstania powinno się osądzić za ludobójstwo
Ukryta prawda
4 lata temu
A o Armii Wojska Polskiego CISZA?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić