o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Niedźwiedzie nie chcą spać. Wszystko przez ciepłą zimę

6
Podziel się

W ciągu ostatnich kilku tygodni wielokrotnie widziano w podkarpackich lasach niedźwiedzie – m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Te ogromne ssaki powinny już dawno zapaść w sen zimowy, jednak przez wysokie jak na zimę temperatury, wcale nie mają zamiaru kłaść się spać.

Na Podkarpaciu od początku lat 70. XX w. ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. Jest ich teraz ok. 200
Na Podkarpaciu od początku lat 70. XX w. ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. Jest ich teraz ok. 200 (Facebook Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe, Roman Pasionek)
bEEvcVDV

W tym roku sen zimowy podkarpackich niedźwiedzi może być wyjątkowo krótki. Ciepłe dni, topnienie śniegu oraz opady deszczu sprzyjają przerwaniu zimowej drzemki. Jak tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zapadają w sen dopiero wtedy, kiedy spadnie co najmniej pół metra śniegu, a przez kilka dni termometry będą pokazywały co najmniej 10 st. poniżej zera.

– Po ostatnich opadach śniegu na świeże tropy niedźwiedzi natrafiono w lasach kilku bieszczadzkich nadleśnictw. Udało się je także zarejestrować na wielu fotopułapkach. Drapieżniki są aktywne, nadal żerują – mówi Marszałek.

bEEvcVDX

Na Podkarpaciu od początku lat 70. XX w. ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. 40 lat temu było ich zaledwie 20 i występowały jedynie w Bieszczadach. Na początku lat 90. ich populacja wzrosła do 50. Obecnie w południowo-wschodniej Polsce, przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, jest ok. 200 tych drapieżników, które stanowią ok. 90 proc. polskiej populacji.

Co ciekawe, coraz częściej można zauważyć u występujących na terenie Polski niedźwiedzi zjawisko synantropizacji, czyli zaniku instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi. Powód jest prosty – jest to dla nich prosty sposób na zdobycie pożywienia. Spotkanie z misiem wydaje się tylko na pozór przyjemne. Dorosłe osobniki ważą nawet 300 kg. Ponadto są zaliczane do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

bEEvcVEd

Źródło: TVN Meteo

Zobacz także: Zobacz też: Niedźwiedzie z poznańskiego zoo u stomatologa
bEEvcVEy
KOMENTARZE
(6)
sigmapi
4 lata temu
turysci powinni "temu misiu" kolysanki nucic, zeby im sie oczka kleily a nie odlepily
Highlander
4 lata temu
Szyszkę odwołali to i niedźwiedzie przestały się ukrywać.
niedzwiedz
4 lata temu
A komu chce się spać kiedy zima taka piękna!
bEEvcVEz
Yogi
4 lata temu
Ciekawe czy Misiewicz już zapadł w sen zimowy czy też buszuje po mieście.
kushf
4 lata temu
za mało mamy niedźwiedzi w Polsce !!!!!!!!!!!!
turysta
4 lata temu
ale kit pilem browca z miskiem ,szlugi jaralem lape se przyklepali,nie powiem ma Powera bo do dziś slad jest ale jest spoko , następnym razem typowego misia strzelim
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić