o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Niemcy: Co szósty uczestnik kursu integracyjnego jest analfabetą

19
Podziel się

Urząd ds. Migracji i Uchodźców jest zaniepokojony liczbą analfabetów na kursach integracyjnych – co szósty uczestnik nie potrafi pisać i czytać. W pozyskiwaniu fachowców stawia na Europę Południową.

Urząd ds. Migracji i Uchodźców jest zaniepokojony liczbą analfabetów na kursach integracyjnych – co szósty uczestnik nie potrafi pisać i czytać.
Urząd ds. Migracji i Uchodźców jest zaniepokojony liczbą analfabetów na kursach integracyjnych – co szósty uczestnik nie potrafi pisać i czytać. (WP.PL, Aleksander Biernacki)
bDhcqbOZ

Blisko 17 procent uczestników kursów integracyjnych w Niemczech nie potrafi ani czytać, ani pisać. Gros analfabetów stanowią uchodźcy, powiedział szef Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) Hans-Eckhard Sommer na łamach dziennika „Rheinische Post”.

Jednocześnie Sommer podziwia bardzo wysoki poziom motywacji uchodźców do nauki. 13 procent osób, które przyjechały do Niemiec jako analfabeci, nauczyło się języka niemieckiego na poziomie B1 (samodzielne stosowanie języka), co odpowiada sześciu latom nauki języka obcego w szkole. 40 procent pokonuje nieco niższą, ale też wymagającą poprzeczkę – poziom A2 (znajomość języka na poziomie podstawowym). „To wielkie osiągnięcie”, podsumował szef BAMF.

Analfabetyzm wśród uchodźców jest problemem także dla integracji na rynku pracy. BAMF zawsze był świadomy, że „uchodźcy nie są rozwiązaniem problemu braku wykwalifikowanej siły roboczej w Niemczech”. Obecnie jeszcze 450 tys. uchodźców jest zarejestrowanych jako poszukujący pracy. Fachowców powinno się szukać raczej w Europie, uważa Hans-Eckhard Sommer.

bDhcqbPb

Zobacz też: Exodusu Ukraińców do Niemiec nie będzie

Fachowcy z Europy Południowej

W Europie Południowej jest dużo bezrobotnych, dobrze wykształconych młodych ludzi. „Pozyskanie ich dla Niemiec byłoby z punktu widzenia integracji znacznie łatwiejsze”, przyznał szef BAMF. Dla obywateli UE nie ma żadnych przeszkód prawnych, by podjąć pracę w innym kraju unijnym. Sommer życzyłby sobie, żeby rząd federalny skoncentrował się na tej strategii znajdowania wykwalifikowanych pracowników.

Szef BAMF ostrzegł zarazem przed werbowaniem fachowców z krajów rozwijających się. Jego zdaniem to problematyczne, „jeżeli na przykład ściągniemy do Niemiec dużo dobrze wykształconych osób ze słabo rozwiniętych krajów”. W efekcie rozwój tych krajów będzie tym bardziej trudny. „Musimy utworzyć w nich więcej miejsc kształcenia i pracy. Jeżeli nie będziemy wspierali ich rozwoju albo wręcz go hamowali, istnieje ryzyko, że sami stwarzamy sobie kolejnych uchodźców”, argumentował Hans-Eckhard Sommer.

bDhcqbPh

Problematyczne stwierdzanie tożsamości

Obok analfabetyzmu problemem w przypadku niektórych uchodźców jest stwierdzenie ich tożsamości. „Tylko około 45 procent szukających ochrony azylowej może się wylegitymować dokumentami tożsamości”, powiedział szef BAMF. Wobec pozostałych 55 procent jego urząd jest zdany na podawane przez nich dane.

Po początkowych trudnościach odpadł teraz przynajmniej jeden problem – składający podania o azyl nie mogą już fundować sobie kilku tożsamości. Dane wnioskodawców są sprawdzane za pomocą różnych procedur informatycznych, takich jak rozpoznawanie głosu czy odczytywanie danych z telefonów komórkowych. Przy czym dane z telefonów muszą być odczytane jak najszybciej po przyjeździe. Jak tłumaczy Sommer: „Po kilku dniach pobytu w Niemczech przywiezione telefony znikają”.

bDhcqbPi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDhcqbPC
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(19)
witamy:
9 miesięcy temu
No nie! Inżynierowie, lekarze, uczeni, to uchodźcy-analfabeci?
ip123
9 miesięcy temu
To jak oni weszli w uprawnienia doktorów prawa, lekarzy i inżynierów? Wiem - internetowo na "chmurze".
jajo
9 miesięcy temu
W ich krajach inżynierów pirotechników nie uczą pisać,bo i tak kiedyś stracą palce.
bDhcqbPD
Onamato
9 miesięcy temu
Jaki nowy problem?Niemcy się dawno sprzedali za miskę ryżu.Chcieli to mają swoich fachowców.
uczen
9 miesięcy temu
Lapanki to ich specjalnosc
Najnowsze komentarze (19)
ddfd
9 miesięcy temu
jak to przecież mieli być to sami inżynierowie i magistry a tu taki zoooooonk, ale jjjjjjajjja!
Bshxhdhx
9 miesięcy temu
Artykuł mówi prawdę, to mimo to są też wysoko wykształceni ludzie. Natomiast ci którzy nie znają pisowni, znają arabskie albo jakieś inne z Afryki. Na moim kursie było być może kilka starszych osób które nie umiały. Ale to nie reguła.
Mania
9 miesięcy temu
Moja koleżanka też uczęszczała na takowy kurs jest ze Slowacji 53 letnia kobieta analfabetka nie oceniajmy wszystkich jedną miarą ,,spójrzmy w otoczenie naszych znajomych
Gunter Helga
9 miesięcy temu
Dziękujemy Ci Angelo za nowych "super przyjaciół"
kibic
9 miesięcy temu
WYBORCy POPZPR,hahaha to dlatego chcieli ich do nas sprowadzic
acha
9 miesięcy temu
a ci z polski na szparagach i opiece to prawdziwi Inzynierzy??
Bob
9 miesięcy temu
Hehe inżyniery
wqe
9 miesięcy temu
nadają się do pasienia kóz i owiec i zarzynania niewiernych
bDhcqbPv
Brylant
9 miesięcy temu
Gwałciciel lub morderca nie musi być wykształcony!!! Dlaczego czepiają się tych biednych ludzi???😊
anton
9 miesięcy temu
stoi ruski przy łopacie jaka twoja profesja ? DROGOWY INZYNIER
Mikolak
9 miesięcy temu
Niemców już nie bedzie , teraz tam Muzułmanie i muzyni z czarnych ladów benda zadzic , taj jak we Franci niedługo Marsylianke benda spiewac tylko po piwnicach !!!
Obywatel
9 miesięcy temu
Nienawidzę uchodźców
Onamato
9 miesięcy temu
Jaki nowy problem?Niemcy się dawno sprzedali za miskę ryżu.Chcieli to mają swoich fachowców.
jajo
9 miesięcy temu
W ich krajach inżynierów pirotechników nie uczą pisać,bo i tak kiedyś stracą palce.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić