o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Niemcy: Co szósty uczestnik kursu integracyjnego jest analfabetą

19
Podziel się

Urząd ds. Migracji i Uchodźców jest zaniepokojony liczbą analfabetów na kursach integracyjnych – co szósty uczestnik nie potrafi pisać i czytać. W pozyskiwaniu fachowców stawia na Europę Południową.

Urząd ds. Migracji i Uchodźców jest zaniepokojony liczbą analfabetów na kursach integracyjnych – co szósty uczestnik nie potrafi pisać i czytać.
Urząd ds. Migracji i Uchodźców jest zaniepokojony liczbą analfabetów na kursach integracyjnych – co szósty uczestnik nie potrafi pisać i czytać. (WP.PL, Aleksander Biernacki)
bEqonZed

Blisko 17 procent uczestników kursów integracyjnych w Niemczech nie potrafi ani czytać, ani pisać. Gros analfabetów stanowią uchodźcy, powiedział szef Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) Hans-Eckhard Sommer na łamach dziennika „Rheinische Post”.

Jednocześnie Sommer podziwia bardzo wysoki poziom motywacji uchodźców do nauki. 13 procent osób, które przyjechały do Niemiec jako analfabeci, nauczyło się języka niemieckiego na poziomie B1 (samodzielne stosowanie języka), co odpowiada sześciu latom nauki języka obcego w szkole. 40 procent pokonuje nieco niższą, ale też wymagającą poprzeczkę – poziom A2 (znajomość języka na poziomie podstawowym). „To wielkie osiągnięcie”, podsumował szef BAMF.

Analfabetyzm wśród uchodźców jest problemem także dla integracji na rynku pracy. BAMF zawsze był świadomy, że „uchodźcy nie są rozwiązaniem problemu braku wykwalifikowanej siły roboczej w Niemczech”. Obecnie jeszcze 450 tys. uchodźców jest zarejestrowanych jako poszukujący pracy. Fachowców powinno się szukać raczej w Europie, uważa Hans-Eckhard Sommer.

bEqonZef
Zobacz także: Zobacz też: Exodusu Ukraińców do Niemiec nie będzie

Fachowcy z Europy Południowej

W Europie Południowej jest dużo bezrobotnych, dobrze wykształconych młodych ludzi. „Pozyskanie ich dla Niemiec byłoby z punktu widzenia integracji znacznie łatwiejsze”, przyznał szef BAMF. Dla obywateli UE nie ma żadnych przeszkód prawnych, by podjąć pracę w innym kraju unijnym. Sommer życzyłby sobie, żeby rząd federalny skoncentrował się na tej strategii znajdowania wykwalifikowanych pracowników.

bEqonZel

Szef BAMF ostrzegł zarazem przed werbowaniem fachowców z krajów rozwijających się. Jego zdaniem to problematyczne, „jeżeli na przykład ściągniemy do Niemiec dużo dobrze wykształconych osób ze słabo rozwiniętych krajów”. W efekcie rozwój tych krajów będzie tym bardziej trudny. „Musimy utworzyć w nich więcej miejsc kształcenia i pracy. Jeżeli nie będziemy wspierali ich rozwoju albo wręcz go hamowali, istnieje ryzyko, że sami stwarzamy sobie kolejnych uchodźców”, argumentował Hans-Eckhard Sommer.

Problematyczne stwierdzanie tożsamości

Obok analfabetyzmu problemem w przypadku niektórych uchodźców jest stwierdzenie ich tożsamości. „Tylko około 45 procent szukających ochrony azylowej może się wylegitymować dokumentami tożsamości”, powiedział szef BAMF. Wobec pozostałych 55 procent jego urząd jest zdany na podawane przez nich dane.

bEqonZem

Po początkowych trudnościach odpadł teraz przynajmniej jeden problem – składający podania o azyl nie mogą już fundować sobie kilku tożsamości. Dane wnioskodawców są sprawdzane za pomocą różnych procedur informatycznych, takich jak rozpoznawanie głosu czy odczytywanie danych z telefonów komórkowych. Przy czym dane z telefonów muszą być odczytane jak najszybciej po przyjeździe. Jak tłumaczy Sommer: „Po kilku dniach pobytu w Niemczech przywiezione telefony znikają”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqonZeG
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(19)
ddfd
rok temu
jak to przecież mieli być to sami inżynierowie i magistry a tu taki zoooooonk, ale jjjjjjajjja!
Bshxhdhx
rok temu
Artykuł mówi prawdę, to mimo to są też wysoko wykształceni ludzie. Natomiast ci którzy nie znają pisowni, znają arabskie albo jakieś inne z Afryki. Na moim kursie było być może kilka starszych osób które nie umiały. Ale to nie reguła.
Mania
rok temu
Moja koleżanka też uczęszczała na takowy kurs jest ze Slowacji 53 letnia kobieta analfabetka nie oceniajmy wszystkich jedną miarą ,,spójrzmy w otoczenie naszych znajomych
bEqonZeH
Gunter Helga
rok temu
Dziękujemy Ci Angelo za nowych "super przyjaciół"
kibic
rok temu
WYBORCy POPZPR,hahaha to dlatego chcieli ich do nas sprowadzic
acha
rok temu
a ci z polski na szparagach i opiece to prawdziwi Inzynierzy??
Bob
rok temu
Hehe inżyniery
wqe
rok temu
nadają się do pasienia kóz i owiec i zarzynania niewiernych
Brylant
rok temu
Gwałciciel lub morderca nie musi być wykształcony!!! Dlaczego czepiają się tych biednych ludzi???😊
anton
rok temu
stoi ruski przy łopacie jaka twoja profesja ? DROGOWY INZYNIER
Mikolak
rok temu
Niemców już nie bedzie , teraz tam Muzułmanie i muzyni z czarnych ladów benda zadzic , taj jak we Franci niedługo Marsylianke benda spiewac tylko po piwnicach !!!
Obywatel
rok temu
Nienawidzę uchodźców
Onamato
rok temu
Jaki nowy problem?Niemcy się dawno sprzedali za miskę ryżu.Chcieli to mają swoich fachowców.
bEqonZez
jajo
rok temu
W ich krajach inżynierów pirotechników nie uczą pisać,bo i tak kiedyś stracą palce.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić