o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Niemcy gotowe wypłacić reparacje wojenne Polsce. "W innej formie"

42
Podziel się

Prace polskiego zespołu parlamentarnego ds. reparacji wywołały reakcję niemieckich posłów. W związku z roszczeniami Polski Berlin jest gotowy wypłacić odszkodowanie za straty wywołane podczas II wojny światowej w innej formie niż reparacje wojenne. Nie ma jednak mowy o spełnieniu polskich żądań w całości.

Szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk
Szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (East News)
bDzbpCoR

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że posłowie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec oraz Zielonych są otwarci na rozmowy z polską na temat zadośćuczynienia za II wojnę światową. Nie zamierzają jednak wypłacać reparacji sensu stricto. Po stronie niemieckiej padają pomysły innych form, m.in. utworzenia "funduszu przyszłości" czy partycypacji w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego.

Niezależnie od rodzaju rekompensaty, jej wysokość znacznie odbiegałaby od sumy, której domagają się polscy posłowie. Przypomnijmy, parlamentarny zespół Arkadiusza Mularczyka oszacował straty poniesione przez Polskę podczas II WŚ na około bilion dolarów.

bDzbpCoT

"DGP" przewiduje, że kwestia reparacji od Niemiec powróci w debacie publicznej po wyborach prezydenckich w Polsce, które odbędą się w 2020 roku. Dziennik przypomina, że Berlin stanowczo odrzucił podobne roszczenia ze strony Grecji.

Przypomnijmy, raport na temat szkód poniesionych przez Polskę w trakcie II WŚ powstaje od 2017 roku. Arkadiusz Mularczyk, który stoi na czele zespołu pracującego nad dokumentem podkreśla, że nie zamierza się spieszyć z publikacją raportu. - Wolę poczekać i pisać raport pół roku dłużej, niż dopuścić jakieś aspekty, które będą potem powodem podważania go - twierdzi.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Zobacz także: Wrzawa wokół rodziny Beaty Szydło. Stanowcza reakcja prezydenckiego rzecznika
bDzbpCoZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzbpCpu
KOMENTARZE
(42)
Ghb
rok temu
Za peowców to pewnie my byśmy płacili odszkodowania dla Niemiec
o
rok temu
Na pewno nie takie groszowe kwoty, jak dofinansowanie odbudowy pałacu. Zniszczyli wiele miast w całości, o mordach już nie wspomnę, nie mają z czego płacić, niech nam ziemie dadzą i zaakceptują nowe granice, bo wg nich ich granica to ta sprzed wojny!
Ktoś zawalił ...
rok temu
Za drugą wojnę światową Niemcy powinni do końca Świata płacić Polsce za zniszczenia i ludobójstwo. Polska powinna być bogata jak inne kraje Zachodu, a mamy co mamy.
bDzbpCpv
Marek
rok temu
niemcy to naród bez cienia honoru
Ehh
rok temu
Niemcy muszą zapłacić. Wybudowali swoją potęgę na zgrabionych bogactwach. A teraz cwani ... To jest nie wykształcony naród i cwany naród.
Najnowsze komentarze (42)
Dziadek
7 miesięcy temu
po ilu to latach w złocie plac
Mocher.
rok temu
Zniszczyli całą gospodarkę kraju ,a teraz pałac saski pomogą odbudować dobre sobie.
Rozsądny
rok temu
Po zapłaceniu też będą
Rozsądny
rok temu
Trzeba uważać, by nie chcieli wypłacić w naturze i podesłać nam pociągi z tymi co ich chcieli a teraz już nie bardzo. Bo specjalne wagony to jeszcze z wojny mają, pochowane gdzieś na bocznicach...
petru rysiek
rok temu
co by zrobili Niemcy gdyby to polacy i grecy napadli na nich i zburzyli ich kraj , obrocili w gruzy i zgliszcza i wymordowali miliony ludzi
Tak
rok temu
Brać cokolwiek dadzą . Najważniejsze żeby zaczęli płacić . Będzie to pierwszy krok z och strony . Później wynegocjuje się kolejne transze zadośćuczynienia . Upieranie się przy pełnym odszkodowaniu nie przyniesie ani grosza . Odrobina realizmu
Mario
rok temu
Osobiście to popieram Niemiecką inicjatywę tylko w części. Po pierwsze. Inna forma jest do przyjęcia jeśli jej wartość jest porównywalna. Po drugie za cel powinna wziąć sobie zacieśnienie więzi gospodarczych obu krajów. Długofalowe projekty o charakterze inwestycyjnym. Takie, które wzmocnią więź między naszymi krajami. Zamiast karać potomków tych którzy zawinili
Jggfd
rok temu
Dopóki nie zapłacą są nazistami .
bDzbpCpn
Prezes
rok temu
Wszystkim dookola wyplacili tylko słabych pomineli. Francji do dzisiaj płacą...
AK
rok temu
Skoro nie chcą płacić repatriacji wojennych, to my Polacy powinniśmy zrównać Niemcy z ziemią, spalić miasta i wioski, ograbić i splądrować ich kraj, wymordować i rozstrzelać tylu samu Niemców, wtedy będziemy kwita!!!!!
NSZ
rok temu
Czy ci zbrodniarze , Niemcy, który napadli na Polskę, doszczętnie ją splądrowali i ograbili ze wszystkiego, kradnąc depozyty bankowe, dzieła sztuki i nauki, niszcząc gospodarkę i przemysł, niszcząc miasta i wioski, kościoły, domostwa i dwory, którzy pomordowali miliony Polaków w obozach, katowaniach gestapo ,albo rozstrzelali, uważają ,że niczemu nie są winni i Polsce i Polakom nić się nie należy za poniesione krzywdy. To nie Niemcy odbudowali Polskę ze zniszczeń, nie dołożyli ani jednej marki. IV Rzesza szybko się odbudowała po wojnie , tworząc UE w latach pięćdziesiątych, w której zasiadali Włosi, ciekawe skąd mieli miliardy marek???. Przecież ograbili Polskę i inne kraje. Polska najwięcej ucierpiała , a najmniej dostała od tych zbrodniarzy. Niemcy do tej pory płacą odszkodowania innym krajom. Gdyby płacili odszkodowania wszystkim, którym to się należy, to nigdy Niemcy tak szybko nie odbudowali by gospodarki i przemysłu oraz sił zbrojnych.
babcia
rok temu
Zrównali z ziemią Warszawę, a chcą odbudować jeden pałacyk.
Piotr
rok temu
Skończy się tak: Niemcy sfinansują budowę 100 monumentalnych pomników Wodza Dobrej Zmiany i będziemy kwita.
Go aa
rok temu
W ramach reparacji wyślą nam kontener inżynierów
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić