Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|

Niemcy: Szansa na kolejne procesy esesmanów

19
Podziel się

Niemieccy śledczy prowadzą 29 postępowań przeciwko byłym obozowym strażnikom – podaje telewizja NDR. Na początku października ma ruszyć proces byłego esesmana z obozu Stutthof.

Niedawno umorzono sprawę 95-letniego Johanna R., który byl strażnikiem w obozie Stutthof. Był "trwale niezdolny" do wzięcia udziału w procesie
Niedawno umorzono sprawę 95-letniego Johanna R., który byl strażnikiem w obozie Stutthof. Był "trwale niezdolny" do wzięcia udziału w procesie (PAP/EPA, FRIEDEMANN VOGEL/POOL)
bCXvnSWd

W niemieckich prokuraturach toczy się obecnie 29 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o zbrodnie z czasów drugiej wojny światowej. Informuje o tym publiczna telewizja NDR, która przepytała w tej sprawie wszystkie prokuratury w RFN.

Większość podejrzanych to byli członkowie załóg niemieckich obozów koncentracyjnych. Prokuratorskie zarzuty dotyczą morderstwa albo pomocnictwa w morderstwie tysięcy osób. Śledczy prowadzą też postępowania sprawdzające w kilkunastu innych, podobnych sprawach, ale nie ma pewności, czy potencjalni sprawcy jeszcze żyją.

bCXvnSWf

Kiedy procesy?

Niedawno do sądów trafiły akty oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy mieli służyć w obozie koncentracyjnym Stutthof. Jeden z nich – 94 letni mężczyzna – ma odpowiadać przed sądem w Wuppertalu, ale ten nie przeanalizował jeszcze aktu oskarżenia. Sąd tłumaczy się "dużym obciążeniem aktualnymi, pilnymi sprawami” – taką odpowiedź otrzymali dziennikarze NDR.

Zobacz też: Jadwiga Staniszkis: "Kaczyński nie jest w stanie zmienić się w kogoś bardziej pozytywnego"

Wiadomo za to, że w połowie października rozpocznie się proces przed sądem w Hamburgu, gdzie oskarżonym jest 93-letni Bruno D. Mężczyzna przyznał podczas przesłuchań, że był strażnikiem w obozie Stutthof, wiedział też, że w komorach gazowych zabijani byli ludzie. Mężczyzna uważa jednak, że nie ponosi odpowiedzialności za ich śmierć.

bCXvnSWl

Z powodu zaawansowanego wieku podejrzanych trzeba liczyć się z tym, że większości procesów nie uda się przeprowadzić. Proces Brunona D. może być jednym z ostatnich. Przytłaczająca większość z tysięcy esesmanów służących w niemieckich obozach koncentracyjnych nigdy nie została pociągnięta do odpowiedzialności.

"Świadome zaniedbania"

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski zarzuca Niemcom świadome zaniedbanie prawnego rozliczenia ze sprawcami. W wydanym we wtorek komunikacie wiceprzewodniczący MKO Christoph Huebner pisze, że dla ocalonych z Holokaustu to "nieustający skandal i ból, który będzie im towarzyszyć do końca życia”.

Huebner dodaje, że tylko nieliczni zbrodniarze z niemieckich obozów koncentracyjnych "kiedykolwiek widzieli od środka salę sądową”. Jego zdaniem ostatnia zmiana podejścia sądów w RFN do tych wydarzeń, dzięki czemu w ostatnich latach skazano kilku byłych obozowych strażników, niewiele tu znaczy.

Jeszcze do 2011 r. w sądach dominowało przekonanie, że aby kogoś skazać, konieczne jest udowodnienie indywidualnej winy – bezpośredniego udziału w zbrodni. Przełomem był wyrok w sprawie Johna Demjaniuka, którego skazano za samą przynależność do załogi obozu zagłady. Sądy uznają odtąd każdą formę udziału w morderczym systemie za pomocnictwo.

bCXvnSWm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCXvnSWG
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(19)
sef
12 miesięcy temu
to jest śmieszne, po tylu latach, oni już dawno powinni być skazani ale Niemcy dbają o swoich bohaterów wojennych zresztą nie tylko tam przestępcy mogą liczyć na łagodne traktowanie patrz. Kiszczak, Jaruzelski i tym podobni. Swoim krzywdy się nie robi.
asdfghjk
12 miesięcy temu
Co za mydlene oczu przecież całe Niemcy korzystały z mordu rabunkowego swojej armii, a później pieniądze ODESSY rozwinęły gospodarkę kraju. Jeszcze dzisiaj mają czelnośc mowić o ciężkich dniach po kapitulacji. Organizacja działa dalej.
Bo
12 miesięcy temu
A co dalej zTrynkiewiczem?
bCXvnSWH
san
12 miesięcy temu
najlepiej powiesić bandytów
ppp
12 miesięcy temu
dożyli 90 lat w dobrobycie i szacunku,a teraz ich będą sądzić?
Najnowsze komentarze (19)
Helmut
12 miesięcy temu
Niemcy zawsze dbają o swoich z SS
Fy vr rh
12 miesięcy temu
Dobrze że w miarę szybko się za to wzięli póki jeszcze zdarza zrozumieć we więzieniu co zrobili.
asas
12 miesięcy temu
jak ktoś chce jechać do opieki nad starszą osobą do takiej niemieckiej rodziny to musi się pospieszyć...ma jeszcze szansę zdążyć.
NSZ
12 miesięcy temu
Przecież Niemcy nie będą ścigać niewinnych esesmanów i ich dowódców, swoich rodaków, którym zawdzięczają spustoszenie i ograbienie połowy europy. Żydzi twierdzą ,że to winni są wszystkiemu Polacy i to oni wywołali wojnę , a nie Niemcy, ponieważ prowadzili w czasie II wojny Polskie obozy śmierci. Prawda jest tak ,że Niemcy zbrodniarze byli chronieni przez aliantów i dalej są.
xd
12 miesięcy temu
za pyks i zakopać !@12eawefzcfho qewo
Polak
12 miesięcy temu
Niemcy przegrali wojne do dzisiaj spijaja soki
GUN-freedom
12 miesięcy temu
Po co?... mogli ich ukrywać kolejne 70 lat. Każdy kto ukrywał nazistowskich katów ma krew na rekach. Tak jakby sam wrzucał pastylki cyklonuB. Helmut Koll... kojarzycie gościa?!
Tt
12 miesięcy temu
Czekam na rachunek, który Niemcy zapłacą. Za każdą głowę zabitego Polaka dwa razy więcej niż Niemca. Niech wycenią jeden swój czerep
bCXvnSWz
Dziadek
12 miesięcy temu
Chyba ich wykopali. A okazanie szczątków sprawcy to nie dowód. Ale mocne zielsko macie. Masakra
matti7_8
12 miesięcy temu
Czemu zakrywacie ich twarze ??!!!!
Polak
12 miesięcy temu
Naziści prawdziwego Niemca nie wydadzą. To nie PiS Polska. My AK owców zabijalismy w majestacie prawa i i przez 60 lat nazwaliśmy ich i ich rodziny bandytami. U Niemca SS man jest bohaterem. Rzucą jakiegoś ś Ukrainca, Litwina na pożarcie a karawana jedzie dalej.
Polak
12 miesięcy temu
Naziści prawdziwego Niemca nie wydadzą. To nie PiS Polska. My AK owoców zabijalismy w majestacie prawa i i przez 60 lat nazwaliśmy ich i ich rodziny bandyta mi. U Niemca SS man jest bohaterem. Rzucą jakiegoś ś Ukrainca, Litwina na pożarcie a karawana jedzie dalej.
ppp
12 miesięcy temu
dożyli 90 lat w dobrobycie i szacunku,a teraz ich będą sądzić?
Pikuś
12 miesięcy temu
Ciężkie czasy to czasy PiSu ale to Polska też przeżyje i pierwszy sort będzie w więzieniu jak ssmani
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić