Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|

Niemiecka prasa o Kościele katolickim: wśród wiernych wrze

28
Podziel się

Niemiecka prasa komentuje wyniki jesiennej sesji plenarnej Episkopatu Niemiec. "Szczególnie katoliczki i młodzież domagają się zmian w Kościele" - zauważa komentator regionalnego dziennika "Rheinpfalz".

Niemcy. Sesja plenarna episkopatu odbyła się w Fuldzie w dniach 23-26 września
Niemcy. Sesja plenarna episkopatu odbyła się w Fuldzie w dniach 23-26 września (PAP, ARMANDO BABANI)
bCXHabVN

"Bardzo konkretne postulaty usunięcia bądź minimalizacji systemowych przyczyn (seksualnych) nadużyć w Kościele katolickim mają zostać przykryte uduchowionym językiem i rozpuścić się w zupie pobożności. Na szczęście ofiary nadużyć seksualnych zdecydowanie i głośno się przed tym bronią. To, że udało im się wyegzekwować od biskupów katalog działań z wysokimi odszkodowaniami, jest ich znaczącym sukcesem. Mowa jest wreszcie o sumach, które zabolą nawet bogaty Kościół katolicki w Niemczech. Być może ten ból okaże się decydujący dla wymuszenia prawdziwych, strukturalnych zmian" – pisze dziennik "Frankfurter Rundschau".

Z kolei regionalny dziennik "Koelner Stadt Anzeiger" podaje: "Na twarzy niemieckich biskupów widać było ulgę, że udało im się załagodzić zaostrzający się ostatnio spór na temat konsekwencji skandali seksualnych i że mogą podążyć planowaną ‘drogą synodalną’ razem z przedstawicielami Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Ledwo udało im się pokonać ten zakręt".

bCXHabVP

Dziennik "Stuttgarter Zeitung" koncentruje się na "drodze synodalnej", czyli wspólnych obradach duchowieństwa i świeckich wiernych na tematy wiary i Kościoła: "Co może owa ‘droga synodalna’ (...)? To ma tylko tak wyglądać, jakby chodziło o synod. Sypie się piasek w oczy konserwatystom i próbuje uśpić przeciwników reform w Niemczech i w Rzymie. Do tego jeszcze wielu dziwi się, że Watykan denerwuje się z powodu tej lekceważącej prawo kościelne imprezy, która już w samym pojęciu sygnalizuje niemiecką ‘specjalną’ drogę".

Komentator regionalnej gazety "Rheinpfalz" (Ludwigshafen) podsumowuje: "Wśród wiernych wrze, szczególnie katoliczki i młodzież domagają się zmian w Kościele. Niemieccy biskupi nie mogą pozwolić sobie na kolejną imprezę typu ‘dobrze, że o tym porozmawialiśmy sobie’ jak w latach 2011-2015. Jeśli wszystko zostanie po staremu, to dla wielu ‘droga synodalna’ będzie po prostu drogą wystąpienia z Kościoła".

Zobacz także: Kownacki tłumaczy się z lotów do Ameryki Płd. Zaskakująca reakcja konkurenta

bCXHabVV
bCXHabWq
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(28)
,
12 miesięcy temu
Niedługo partie islamskie zakażą praktykowania chrześcijaństwa na terenie Niemiec. Jeszcze te partie są rozbite ale gdy się połączą będą już 3cią siłą w Niemczech. A taki był fajny kraj.
Jacek-3
12 miesięcy temu
Czyli zachód faktycznie jest zgniły. Jakieś seksualne afery z udziałem księży - nie to co u nas. :-)
cud
12 miesięcy temu
kalifat niemiecki, beda budowac meczety
bCXHabWr
pawel
12 miesięcy temu
zmiany w kościele to żart ? - 1 list do Tymoteusza 3 rozdział !
rej
12 miesięcy temu
Jak masz kotkę i nie chcesz żeby mieć problemy. To co robisz? kto chce zostać księdzem od razu do kastracji
Najnowsze komentarze (28)
nikc
12 miesięcy temu
islam zaciera ręce na pieniądze europejskich "wiernych"....
zaraza!
12 miesięcy temu
a ten marks to muezin.. czy już lucyper..??!
zaorać niemcy...
12 miesięcy temu
a cze go można się spodziwać "PO" marksie.. ideologia zła, zepsucia zbrodni i ludobójstwa! ubrał się marks w sutanne i głosi łajdactwa i bezeceństwa!!
qqqq
12 miesięcy temu
wałkujecie cały czas nadużycia seksualne w Kościele Katolickim a pedofila Polańskiego co chwile nagradzacie, ot i lewacka moralność
izraeljakub
12 miesięcy temu
Ducha Prawdy chyba potraficie poznać ? od psiego : ) ,jak nie to czyż nie jesteście na granicy zatracenia ?
izraeljakub
12 miesięcy temu
a czyż ludzie nie są ważniejsi niż psy ? niż wiele psów ?
izraeljakub
12 miesięcy temu
uciskacie i nie troszczycie się o wdowy ,a psom nie odmawiacie pomocy .!
izraeljakub
12 miesięcy temu
miłość wzajemna ,to nie względy na osoby - że jednemu damy ,a innemu nie ! albo miłujesz wszystkich ,albo robisz różnice ,na bogatych i biednych . A jeśli prawdomówny i szlachetny jest źle traktowany ,to wiadomo co robicie ,co robisz . !
bCXHabWj
izraeljakub
12 miesięcy temu
nie martwcie się ,Gniew Boga ujawnia się na wszelką bezBożność i na wszystkich co pętają Prawdę .! : )
izraeljakub
12 miesięcy temu
a biedny prosił o okruchy ,a bogaty mówił mu NIE i NIE .! -koniec chyba znacie ,jak nie ? to poszukajcie ,co jest napisane - mówi Pan. Amen - świadek Wierny i Prawdomówny .! -a może tak nie jest ? : )
izraeljakub
12 miesięcy temu
lepiej się nawracajcie do Boga i usuńcie spośród siebie zło - bo nie każdy kto Mi mówi Panie Panie ... odziedziczy Królestwo Boże.A Jego Moc komu będzie dana ? prędzej ubogim ,niż bogaczom ? czyż nie odebrali oni już swych rozkoszy? bogactw i dóbr ?
izraeljakub
12 miesięcy temu
co jam mam karać Najwyższego ? chyba was Bóg opuścił .!
izraeljakub
12 miesięcy temu
Ani Bomby Jądrowe ,Atomowe ,Termiczne ,Chemiczne itd ,ani głód ,nawet śmierć .
izraeljakub
12 miesięcy temu
nie moja wina jak coś,chyba zdawali sobie sprawę .! Jak nie ? to zdają .!Hm... ja nie zapanuję nad Gniewem Wszechmocnego !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić