o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Marcin Makowski
Marcin Makowski
|

Nieoficjalnie: Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pożegna się ze stanowiskiem

7
Podziel się

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, w środę 22 stycznia na sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych ogłoszony zostanie zamiar odwołania obecnego szefa ABW, prof. Piotra Pogonowskiego. Jego miejsce ma zająć jeden z zastępców.

Piotr Pogonowski, szef ABW
Piotr Pogonowski, szef ABW (East News, Piotr Blawicki)
bEroqMCZ

W środę na posiedzeniu zamkniętym o godzinie 12.00 obradować będzie sejmowa Komisja do Spraw Służb Specjalnych. W agendzie jest informacja ministra sprawiedliwości oraz szefów służb specjalnych na temat potrzeby nowelizacji uregulowań prawnych dotyczących definicji szpiegostwa – proponowane zmiany, zakres prac, proces legislacyjny, opiniowanie projektów aktów wykonawczych regulujących działalność służb specjalnych oraz tak zwane "sprawy bieżące".

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, jedną z takich spraw ma być zaopiniowanie wniosku o odwołanie obecnego szefa ABW, prof. Piotra Pogonowskiego. Na jego miejsce, według naszych informatorów ma być mianowany jeden z trzech obecnych zastępców, najprawdopodobniej ppłk Krzysztof Wacławek.

- Obecny szef rezygnuje z własnej inicjatywy - twierdzi rozmówca WP z kręgów Prawa i Sprawiedliwości, a do jego pracy "minister Kamiński nie miał zastrzeżeń". Niemniej jednak już w grudniu spekulowano w mediach, że to właśnie Pogonowski jako szef służb miałby być "kozłem ofiarnym", ukaranym za niedopilnowanie afery szefa NIK, Mariana Banasia i nieprześwietlenie jego ewentualnych kontaktów ze światkiem przestępczym oraz przepływów finansowych i posiadanych nieruchomości. Aby nie łączyć szefa ABW bezpośrednio z tą sprawą, dymisję odroczono na styczeń. Sam Piotr Pogonowski miał jednak zapewniać w rozmowach z Mariuszem Kamińskim, że swój ruch planował znacznie wcześniej i ma się wiązać z powrotem do pracy naukowej.

bEroqMDb

Oczywiście cała sprawa rozgrywa się w cieniu pytania o kondycję polskich służb w kontekście nieprawidłowości finansowych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Szef instytucji, Ernest Bejda kończy swoją czteroletnią kadencję w lutym tego roku. Nie wiadomo jeszcze, czy również on pozostanie na stanowisku.

Marcin Makowski dla WP Opinie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEroqMDC
KOMENTARZE
(7)
Drugi Banaś?
2 lata temu
A min spraw zagranicznych?
bbbara
2 lata temu
Im się wyżej wejdzie tym bardziej boli upadek , ale z kaprala na pułkownika w jeden rok, swój człowiek.
Asdik
2 lata temu
Jakiś taki, Jasio-fasolowaty był.
bEroqMDD
wania
2 lata temu
Grunt pod nogami wali i budynek sie zawali trzeba ratować się na kole ratunkowym.
Coda
2 lata temu
Tylko banasia stołek jest niezmienny😁
marek
2 lata temu
abw jak pis słabe :-)
osa,,,,
2 lata temu
sluzby musza tak działać by chronic ludzi a nie szkodzic jak im wygodnie to jedno a drugie prawda musi brać górę bo ludzie wiedzą predzej niz słuzby co w trawie piszczy no i trzecie nie mogą wpływać na wymiar sprawiedliwości i dopasowywac jak im pasuje postepowanie i czwarte musi panować sprawiedliwość a nie cwaniactwo w słuzbach !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić