o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

Niepokojący efekt likwidacji gimnazjów. Rodzice biją na alarm

204
Podziel się

Trudna sytuacja w szkołach. Część uczniów po powrocie z ferii odkryła, że zmienili się im nauczyciele oraz wychowawcy. "To dla dzieci fatalne, czują się porzucone", "aż strach pomyśleć, że mogą być kolejne zmiany" - komentują zaniepokojeni rodzice.

Roszady w szkołach to efekt rozpoczętej 1 września likwidacji gimnazjów
Roszady w szkołach to efekt rozpoczętej 1 września likwidacji gimnazjów (Agencja Gazeta, Arkadiusz Wojtasiewcz)
bDKtElIl

Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza". Podaje przykład Piotrka - ucznia drugiej klasy warszawskiego gimnazjum. Gdy po feriach wrócił do szkoły, okazało się, że będzie miał nową wychowawczynię. Dotychczasowa, która uczyła go też chemii i fizyki, poszła na zwolnienie.

Piotrkowi zmieniła się też, po raz trzeci, odkąd zaczął naukę w gimnazjum, nauczycielka od polskiego. - To są przedmioty egzaminacyjne i na pewno ciągłe zmiany nauczycieli nie ułatwiają dzieciom spokojnej nauki. Wychowawczo to dla tych dzieci fatalne, czują się porzucone - komentuje w rozmowie z dziennikiem jego mama.

Tomkowi, uczniowi trzeciej klasy gimnazjum w Poznaniu, od września zmieniło się już sześcioro nauczycieli. - Aż strach pomyśleć, że po feriach mogą być kolejne zmiany - mówi jego ojciec.

bDKtElIn

"Żyjemy w matriksie"

Roszady to przede wszystkim efekt rozpoczętej 1 września likwidacji gimnazjów. Część przekształcono w nowe podstawówki, pozostałe włączono w struktury sąsiednich szkół lub są wygaszane. Co za tym idzie, ubyło pracy dla nauczycieli. Ci, którym udało się znaleźć pracę w podstawówkach, opuścili gimnazjalistów już po wakacjach. Inni zdecydowali się na to po pierwszym semestrze lub dopiero planują odejścia.

Równie trudna sytuacja jest w przekształcanych szkołach. Gdy gimnazjum stało się podstawówką, do pracy potrzeba głównie nauczycieli wczesnoszkolnych, a nie fizyków czy geografów.

Nawet jeśli teraz kadra w szkole jest zapewniona i roszad jeszcze nie ma, dyrektorzy gimnazjów przyznają, że tylko patrzeć, jak nauczyciele zaczną szukać innych miejsc pracy i w maju zaczną odchodzić. - Dochodzą do mnie sygnały, że niektóre osoby rozglądają się za inną pracą (...) Każdy szuka komfortu pracy i miejsca, gdzie będzie miał pełne zatrudnienie. A u mnie niektórzy nauczyciele pracują nawet w trzech szkołach. 1 września to jedna wielka niewiadoma - komentuje Krzysztof Gąsiorek, dyrektor Gimnazjum nr 5 w Łodzi.

bDKtElIt

Liczba "szkołokrążców" - nauczycieli, którzy uzupełniają etat w kilku szkołach - wzrosła o niemal 3 tys. i wynosi już ponad 7 tys. osób. - Żyjemy w matriksie. Cały czas do nas nie dochodzi, że za półtora roku tej szkoły nie będzie - mówi "Wyborczej" Bogusław Olejniczak, dyrektor łódzkiej "Jedynki".

Inna strona problemu

Ale jest też inna strona problemu. Część nauczycielskich rotacji wynika z urlopów dla poratowania zdrowia. Wielu nauczycieli uciekło na nie przed reformą. Jest ich o ok. 900 więcej niż w roku ubiegłym.

Zobacz także: Zobacz także: Joanna Kluzik-Rostkowska: 500+ na początku było 400+
bDKtElIu
bDKtElIO
KOMENTARZE
(204)
stary czlowie...
3 lata temu
Kiedys nie było gimnazjów tylko 8 klasowe podstawówki i było dobrze , jak wprowadzali zmianę to był taki sam lament jak teraz gdy wszystko wraca do normalności czyli wracają 8 klasowe podstawówki. Wiekszośc rodziców nie pamieta tych czasów bo to juz pokolenia gimnazjalistów zostają rodzicami... ale prawda jest taka, że idą wzorem "amerykańskim" zrobili gimnazja i okazalo się to nie wypałem. Wracają szkoły zawodowe m.in. i wreście będzie się szkolić fachowców a nie ludzi co nic nie potrafią...
tekal
3 lata temu
Nauczyciele narzekali ,narzekają i narzekać będą taka nacja ,a pamiętacie jak było gdy wprtowadzano gimnazja ,wojna na całego i co teraz powtórka? Znam to środowisko, pracuję w oświacie ( administracja) a więc do roboty , a nie tylko postawa roszczeniowa, bo nikt nie ma tak jak Wy ferie ,wakacje, święta 20 godzin pracy tygodniowo ,Jeśli nie odpowiada można zmienić pracę , ja nie mam takiego parcia żeby być nauczycielem więc robię to co lubię ,a jak mi się znudzi to zostanę belfrem
Oo
3 lata temu
propaganda
bDKtElIP
ja
3 lata temu
a co to? komentarze likwiduje tylko kto - Adaś Michnik?
Bob
3 lata temu
Ale wymagania lalusiów... Nie mogą się przystosować - biedactwa...
Najnowsze komentarze (204)
rolnik
3 lata temu
Państwo policyjne to jeśli policjant zarabia więcej niż nauczyciel,tak mówił Lenin
Iza
3 lata temu
Mój syn w nauczaniu początkowym miał 3 wychowawczynie i nikt nie robił z tego problemu, chociaż to są małe dzieci i dużo bardziej przywiązują do wychowawców. Także, nie róbcie problemu gdzie go nie ma.
Josnna
3 lata temu
Aaaa straszne!!! Biedne dzieci!!! Co za tragedia, zmiana nauczyciela.....
stefan
3 lata temu
a jak po paprancy wpowadzali te potworkigimnazja to uczniom nie zmieniali sie nauczyciele ani wychowawcy
Ania
3 lata temu
Porzucone przez nauczycieli? A co maja powiedziec porzucone przez mamę lub tatę? Jaja sobie robicie.
Marita
3 lata temu
Zawsze byly zmiany nauczycieli.w latach 70-90 tych zmian bylo bardzo duzo,kazdy nauczyciel mial inne podejscie do pedmiotu i bardzo dobrze bo wnosili cos nowego nowe wymagania i nowe ocenianie.W liceum w pierwszej i drugiej klasie mialam ta sama nauczycielke z polskiego a w trzeciej mialam nowa nauczycielke ktorej na zadane przez nia odpowiedz wystarczalo jedno zdanie albo slowo to byla kwintesencja zrozumienia problemu to swiadczylo o uczniu cz y material dobrze zrozumial.nienawidzila lania wody i wielestronnicowych wypracowan.Dzwonil dzwonek a my siedzielismy jak zamurowani wsluchani w nia.nigdy nie podniosla glosu nie upokorzyla ucznia miala klase ktorej nie obrazajac wszystkich brakuje kadrze nauczycielskiej.A wiec dzieci niech nie narzekaja bo kazda nowy nauczyciel wnosi cos nowego. .
san
3 lata temu
Bo zajadów ze śmiechu dostanę jak czytam o załamaniu dzieci z gimnazjum. Jakoś chlanie, ćpanie, papierochy i sex w kiblach ich nie załamuje a zmiana systemu rujnuje im psychikę. Nie na darmo panienka która spłodziła ten tekst na zamówienie opozycji nazywa się - durman. Pasuje do intelektu jak ulał
Amelia
3 lata temu
ŻAŁOSNE lewaki
bDKtElIH
nauczycielka
3 lata temu
Pracuję w szkole podstawowej gdzie kiedyś było gimnazjum. Nie tylko, że nie zwolniono nauczycieli, ale przyjęto 8 nowych z czego 2 panie to nauczycielki 1-3 i dwie świetliczanki. Nie piszcie więc bajek.
jjjj
3 lata temu
W podstawówkach też nie jest lepiej. Nauczyciele sie pozmieniali. Z nowych przedmiotów jak nie ma nauczyciela to nie ma komu go zastapić, bo są tylko po 1 , bo mało klas. Z poczatku roku prawie wcale nie było normalnych lekcji, bo szkolili się wszyscy nauczyciele, masakra. Roczniki z klas V-VII to stracone, tak samo jak gimnazjaliści. Może i dobry by był powrót do ośmioklasowej podstawówki jakby było wszystko zrobione z głowa i powoli, a nie te klasy maja okrojony program, rozpoczęli naukę w środku programu. Dopiero aktualne IV klasy będą iść normalnym, pełnym programem.
Lis
3 lata temu
Brednie szczujni niemieckiej
marian
3 lata temu
Jakie straszne zmiany. Gdy były gimnazja to nie było zmian.
obserwator
3 lata temu
ale bzdury - nauczyciel chory poszedł na zwolnienie lekarskie to od razu wina ministra..... Zmienia się nauczyciel to problem wg. GW - mi co roku w podstawówce a potem technikum zmieniał się nauczyciel i nie było problemu....
Zorientowany
3 lata temu
POdlece w ścisłym gronie ustalili, że walczyć z PIS-em będą przy pomocy kłamstwa, ulicy i zagranicy. Polska i Polacy ich nie interesują, ważni są tylko oni i ich partykularny interes
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić