Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Niezwykła akcja na Facebooku. Zaangażowali się najwięksi polscy sportowcy

10
Podziel się

Chcą, by wszyscy Polacy znali prawidłowe słowa Mazurka Dąbrowskiego. W akcję promowania polskiego hymnu włączyli się także sportowcy.

Niezwykła akcja na Facebooku. Zaangażowali się najwięksi polscy sportowcy
(East News, Adam Staśkiewicz)
bEKzbzQl

Akcja #KiedyMyŻyjemy zyskuje na Facebooku coraz więcej fanów. Posty profilu o tej samej nazwie zyskują coraz większą popularność, osiągając tysiące udostępnień.

Niemal 100 lat od odzyskania niepodległości wielu Polaków błędnie śpiewa hymn narodowy, używając słowa 'póki' zamiast 'kiedy' – tłumaczą organizatorzy kampanii.

bEKzbzQn

Ważne jest nie tylko, żeby znać prawidłowe słowa hymnu, ale też wiedzieć, jaka jest różnica w ich znaczeniu - mówi Przemysław Babiarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEKzbzQO
KOMENTARZE
(10)
warszawianka
3 lata temu
To ja jescze poprosze o ta "zapomniana" zwrotke!!!!
Janek
3 lata temu
Niestety "póki" i "kiedy" zawierają inne uwarunkowania, choć pozornie identyczne.Nie jestem filologiem, ale "póki"pasuje do znaczenia zdania lepiej niż "kiedy". Spróbujmy porównać:" będę się tobą opiekował póki żyję" do "będę sie tobą opiekował, kiedy żyję". Takie jest moje zdanie.
antykomer
3 lata temu
Wybicki chyba się wkurza w grobie. Może lepiej wrócić do oryginału. Winne są właśnie te modyfikacje. Toż to naruszenie praw autorskich. Gdybym pisał tekst naukowy - właściwie przepisywał zmieniając tylko co niektóre wyrazy to ja jestem wtedy autorem czy byłbym posądzony o plagiat?
bEKzbzQP
VASCO
3 lata temu
chyba ktoś potrzebuje kasy i popularności jeżeli zajmuje się takimi nikomu nie potrzebnymi śmieciami. Rozumiem jeżeli był by to błąd całych zdań ale nie jednego słowa które znaczą to samo. Piękne jest w naszym języku to że możemy powiedzieć dokładnie to samo używając innych słów co w niektórych językach jest praktycznie niemożliwe
pis=PZPRbis
3 lata temu
a jak śpiewał naczelnik narodu? przecież on wie najlepiej
przymorze7
3 lata temu
Rota powinna być hymnem.
póki_póki
3 lata temu
A nie! Będziemy śpiewać "póki" - do upadłego, póki nam starczy sił! :)
IQ
3 lata temu
To młody jesteś jeżeli twierdzisz że póki my żyjemy oryginalnie kiedy
Pablo
3 lata temu
Nawet Jerzy Bralczyk uważa, że bardziej poprawnie jest "póki my żyjemy" niż "kiedy my żyjemy" więc skoro tekst hymnu i tak został zmieniony w stosunku do oryginalnego tekstu rękopisu Wybickiego, to dlaczego go nie poprawić.
Asa
3 lata temu
Zawsze bylo "poki" czyli dopoki zyjemy to i zyje Polska,a kiedy???jakos mi nie pasi...no ale jak tak ma byc poprawnie to sie dostosuje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić