o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Niezwykła aukcja. Sotheby’s sprzedaje pamiątki po pierwszej misji na księżyc

5
Podziel się

Szykuje się prawdziwa uczta dla miłośników kosmosu. 20 lipca dom aukcyjny Sotheby’s wystawi na sprzedaż pamiątki po Neilu Armstrongu i misji Apollo 11. Wśród nich jest pył księżycowy i zaginiona przed laty torba warta nawet 4 mln dolarów.

Niezwykła aukcja. Sotheby’s sprzedaje pamiątki po pierwszej misji na księżyc
(Wikimedia Commons CC BY)
bEEsgRph

Największą atrakcją zaplanowanej na 20 lipca aukcji jest torba, w której przyleciały na Ziemię pierwsze w historii próbki Księżyca podczas misji Apollo 11 w 1969 r. Torba z pyłem księżycowym trafiła do domu aukcyjnego w Nowym Jorku w czwartek, na tydzień przed planowaną aukcją - informuje Deutsche Welle.

Ciekawe, że przez lata jej los był nieznany. Wiadomo, że po powrocie na ziemię została błędnie sklasyfikowana i prawie wylądowała na śmietniku. Potem okazało się jednak, że przez wiele lat leżała już bezpiecznie w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona w Houston. Specjaliści szacują, że podczas aukcji może zostać sprzedana za 2-4 mln dol.

bEEsgRpj

Poza torbą z pyłem księżycowym na aukcji zostaną wystawione również inne pamiątki po pierwszej misji na Księżyc: zdjęcia wykonane przez NASA oraz plan lotu Apollo 11 opisany przez uczestników wyprawy na Księżyc.

Aukcja jest prawdziwą gratką dla miłośników kosmosu. Do tej pory legalnie tylko raz odbyła się sprzedaż skały z Księżyca. Było to w 1993 roku również w Sotheby’s.

Misja Apollo 11 jest jedną z najważniejszych w historii podboju kosmosu przez człowieka. Zaplanowana była w 1961 roku, a seria lotów została wykonana w latach 1966-1972.

Zobacz także: Zobacz również: studenci na Księżyc
bEEsgRpp

W jej ramach 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek staną na Księżycu. - To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości - powiedział Armstrong.

Aukcja Sotheby’s zaplanowana jest w 48 rocznicę lądowania na Księżycu.

bEEsgRpK
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(5)
historyk
4 lata temu
a gdzie to zdjęcie jak Armstrong idzie z tą amerykańską flagą żeby ją tam wbić i nagle mówi WTF?!?!???Bo stoi tam wbita flaga ZSRR...
Tym
4 lata temu
Te skały tak prawdziwe jak to całe lądowanie?
retyul
4 lata temu
A to ci dopiero jest niespodzianka takie nie wiem co i jeszcze coś więcej ?
bEEsgRpL
Hahahaklamcy
4 lata temu
A dlaczego amerykanska flaga sie trzepocze skoro Na ksiezycu niema wiatru?.dlaczego astronautics pozostawili slady butow skirt Na ksiezycu niema wogole wilgoci I dlaczego Armstrong mail w jednym momencie trzy cienie swoje go ciala? Czy many az trzy slonca a moze byly trzy reflektory.?
egonik_27
4 lata temu
ta ksiezyc w nevadzie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić