Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak
|

Niezwykły bilbord reklamowy. Nie zgadniesz z czego został stworzony

1
Podziel się:

Z daleka wygląda niczym standardowy, wielkoformatowy plakat, jakich pełno na bilbordach i słupach reklamowych. Bliższe spojrzenie ujawnia jednak jego tajemnicę: jest stworzony w całości z dyskietek. Tak na swym Forum Technologicznym reklamowała się firma Dell.

Nietypowy bilbord reklamowy firmy Dell
Nietypowy bilbord reklamowy firmy Dell (WP.PL, Piotr Urbaniak)

Forum Technologiczne Dell to coroczna impreza dla partnerów biznesowych firmy Dell i ekspertów wykorzystujących sprzęt rzeczonej marki. Producent prezentuje najświeższe rozwiązania dla biznesu, podczas gdy szereg specjalistów bierze udział w wykładach i panelach dyskusyjnych, omawiając kwestie takie jak cyberbezpieczeństwo czy organizacja sieci.

W tym roku impreza odbyła się 10 października w warszawskim Global Expo.

Bilbord z dyskietek

Gości powitał właśnie bilbord wykonany z dyskietek, a dokładniej rzecz ujmując - z 693 3,5-calowych dyskietek HD o pojemności 1,44 MB każda. Jak łatwo zauważyć, daje to sumaryczną pojemność na poziomie 997,92 MB. A to z kolei unaocznia postęp, jaki dokonał się na rynku przenoszenia i magazynowania danych.

Dzisiejsze pendrive'y, niewiele większe od paznokcia, potrafią pomieścić kilkadziesiąt razy więcej. Jednocześnie, zgodnie z badaniami firmy Dell, w 2018 roku statystyczny użytkownik smartfona zużywał dziennie 1126,4 MB danych, strumieniując filmy, przesyłając zdjęcia czy przeglądając internet.

Aby zapisać to wszystko na 3,5-calowych dyskietkach potrzebowałby nie 693, lecz aż 783 sztuki. Tymczasem Windows 3.1, pierwszy okienkowy system Microsoftu wydany w języku polskim, był dystrybuowany na zaledwie 14 dyskietkach.

Skrócona historia dyskietki

Pierwsze dyskietki pojawiły się na początku lat 70. XX wieku. Miały 8 cali i były pozbawione obudowy, a przechowywać należało je w kopertach. Zasada działania do końca pozostała jednak niezmienna.

Każda dyskietka ma wewnątrz elastyczny krążek wykonany z tworzywa sztucznego, pokryty warstwą materiału magnetycznego. Zapis danych polega na odpowiednim namagnesowaniu nośnika. Wytworzone pole magnetyczne przenika rdzeń głowicy, czyli elementu w stacji dyskietek służącego do odczytu. Indukuje w cewce siłę elektromotoryczną, która jest następnie wzmacniana i przekształcana w impuls cyfrowy, traktowany jako bit danych.

Najpopularniejsze dyskietki w formacie 3,5 cala - takie, jak te zastosowane przez Della - zadebiutowały w pierwszej połowie lat 80. Najwięksi producenci zrezygnowali z nich dopiero w latach 2009-2011. Niemniej jednak w specyficznych przypadkach są stosowane do dzisiaj. Korzystają z nich m.in. instrumenty muzyczne, a także komputer pokładowy Boeinga 737 starszych generacji.

KOMENTARZE
(1)
Bartosz
2 lata temu
Wow, ciekawe ;) 13 lutego z kolegami jedziemy na targi reklamy i poligrafii do Nadarzyna, zobaczymy czym tam zaskoczą :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić