Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Niszczycielskie burze będą coraz częstsze. I jeszcze groźniejsze

13
Podziel się:

Niedawne niszczycielskie burze to efekt zjawiska, które w Polsce zdarza się niezwykle rzadko. Musimy się do tego przyzwyczaić. Katastrofalne nawałnice będą zdarzać się coraz częściej - twierdzą naukowcy.

Niebezpiecznych burz będzie coraz więcej
Niebezpiecznych burz będzie coraz więcej (Pixabay.com)

Niszczycielskie zjawisko, które spowodowało mnóstwo szkód głównie na Pomorzu i doprowadziło do śmierci 6 osób, nosi nazwę bow echo. Chmury układające się w łuk są znacznie silniejsze niż zwykłe burze. Zdaniem fizyka atmosfery, prof. Szymona Malinowskiego, do ekstremalnych nawałnic dochodzić będzie częściej. Dlaczego?

- Postępujące ocieplenie klimatu już teraz powoduje, że tego typu zdarzenia robią się coraz bardziej prawdopodobne - zauważa prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z portalem Nauka w Polsce.

- Ocieplenie klimatu powoduje, że rzadziej będziemy mieli do czynienia z umiarkowaną pogodą. Już teraz możemy potwierdzić, że susze i powodzie zdarzają się częściej niż kilkadziesiąt lat temu - przewiduje prof. Malinowski.

Na dodatek wydłuża się też sezon występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Aktualnie zdarzają się od kwietnia do sierpnia, jednak wraz ze zmianą klimatu okres ten może być jeszcze dłuższy.

W najbliższych latach rosnąć może zarówno częstotliwość, jak i siła takich zjawisk.

- Choć nawałnica, która przeszła przez nasz kraj, była silna, to - w siedmiostopniowej (0-7) skali Fujity prędkość wiatru osiągnęła zaledwie stopień 2 - mówi prof. Malinowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
kosx
5 lata temu
To nie kara borza bo bug nie istnieje to kosmici nas stworzyli 😂
mol
5 lata temu
sterowanie falami radiowymi HAARP i tyle najnowocześniejsza broń
ja
5 lata temu
w związku z tym ..każda gmina powinna zająć się drzewami ,które rosną na terenach oznaczonych i nie oznaczonych ... przycinać obowiązkowo drzewa , które mogą i są zagrożeniem dla nas ... To powinien być priorytet ..Nie ścieżki rowerowe ,a zadbać o to by drzewostan był przycięty tak by nie robił tylu szkód !!! A poza tym każdy u kogo rośnie drzewo na terenie z urzędu powinien być zobligowany do podcięcia takiego drzewa ..a tych , których nie stać na drobną korektę drzew powinni móc się zgłosić do danej instytucji by im w tym pomogła PRZED , a nie PO tym jak to drzewo uszkodzi im dom czy kogoś zabije ! Reagujmy .. I też myślę ,że od czasu wybuchu w Fokushimie. coś się zadziało złego z klimatem .Zastanawia mnie fakt dlaczego się o tym nie mówi ,a opowiada się bzdury , że takie burze to my mieliśmy zawsze ...a to NIEPRAWDA !!!!
X
5 lata temu
HAARP
X
5 lata temu
Chemtrails
ecik
5 lata temu
Pogoda zmienną jest jak kobita raz z nia lepiej raz z nią gorzej zależy od wypłaty hi hi i tyle kuzwa
miko
5 lata temu
do tego dochodzi degradacja środowiska i bezmyślne wycinanie drzew.
ja
5 lata temu
kara Boza
drt
5 lata temu
I któregos dnia na całym świecie będą błyskały i waliły pioruny, a na ulicach w Europie terroryści islaamscy będą zabijać niewiernych lewaków i nadejdzie koniec świata
Otaku
5 lata temu
W czasach kiedy NIKT nie słyszał o "globalnym ociepleniu" burze były jeszcze gwałtowniejsze :\
mat
5 lata temu
Nie 7 stopniowej tylko od paru lat już tylko 6 stopniowej (0-5)...
Ksenomorf
5 lata temu
A to wszystko przez Fukushimę, pręty uranowe i cały rdzeń Fukushimy jest tak skażony, że nawet roboty nie są w stanie tam dotrzeć, psują się gdy są już blisko. Codziennie do oceanu wlewa się 300 ton tak skażonej wody. Na razie nikt nie mówi o naprawie, bo nikt ani nic nie jest wstanie dostać się do prętów. Tepco zadeklarował naprawę do 2050 roku!!! (źródła Greencpeace). a wracając do tematu roślin to uważam, że sosny były osłabione promieniowaniem i dlatego łamały się jak zapałki. A tak na serio gdzie ty będziesz w 2050 roku?
Toro
5 lata temu
Dlatego trzeba budować zbiorniki retencyjne, to powinien być priorytet Polski od lat, niestety kraj jest beznadziejnie zarządzany, nie mamy wizji. Ponadto burze będą robić coraz większe spustoszenie, ponieważ drzewa są coraz starsze, niepielęgnowane, szczególnie te wzdłuż dróg, samo budownictwo - wiadomo - tu papiak mniej na 30cm.kw. a tam przymocujemy co drugą dachówkę żeby przyoszczędzić, a tamten nieremontowany od dziesięcioleci dom w którym mieszka samotna babcia to odleci sam. Niedofinansowana sieć elektroenergetyczna, o której wymianie szczególnie elementów mających ponad 40 lat mówi się od 10 lat, też jest "ofiarą burz". Nie wszystko się da zrzuć na "taki mamy klimat"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić