o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Niszczył banknoty i wymieniał w NBP. Jest akt oskarżenia ws. wyłudzenia 110 tys. zł

19
Podziel się

Do warszawskiego sądu okręgowy trafił akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który wykorzystując przepisy dot. wymiany zniszczonych znaków pieniężnych, wyłudził z Narodowego Banku Polskiego 110 tys. zł. Wykorzystał do tego pocięte banknoty. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Zniszczył 100 tys. zł i tak posklejał, że NBP wymieniło mu je na 110 tys. zł
Zniszczył 100 tys. zł i tak posklejał, że NBP wymieniło mu je na 110 tys. zł (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)
bEiFYsHp

Łukasz R. wykorzystywał do wyłudzeń przepisy Zarządzenia Prezesa NBP dotyczące wymiany zniszczonych znaków pieniężnych.

Jak wynika z ustaleń śledczych, pociął gilotyną, opalał i sklejał taśmą różne fragmenty w sumie 1100 banknotów o nominale 200 zł, a potem w różnych oddziałach Narodowego Banku Polskiego, wnioskował o wymianę uszkodzonych znaków pieniężnych. Udało mu się to w przypadku 550 fragmentów - wyłudził w ten sposób 110 tys. zł.

Zobacz także: Banknot o nominale 500 zł w obiegu. Do czego naprawdę będzie służył? Zobacz wideo:
bEiFYsHr

Mężczyzna odpowie też za próbę wyłudzenia kolejnych 110 tys. tys. zł. Zgodnie z przepisami można odzyskać równowartość banknotu, jeśli nie jest zniszczony w 80 proc. Natomiast Łukasz R. odcinał odpowiednie fragmenty i sklejał po kilka, by uzyskać kolejne 80 proc. Miały one dodatkowo poprzepalane części numeru serii poziomej i pionowej.

Wnioski wraz z przedłożonymi znakami pieniężnymi przesyłano następnie do centrali NBP. Wszytsko wyszło na jaw na początku października 2016 r., gdy pracownicy Wydziału Ekspertyz Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, wykonujący ekspertyzy zniszczonych banknotów, stwierdzili, że z różnych oddziałów Okręgowych NBP wpływają do centrali znaki pieniężne zniszczone w podobny sposób. Ustalono, że próbuje je wymienić ta sama osoba - Łukasz R.- poinformował prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej, która prowadziła śledztwo w tej sprawie.

bEiFYsHx

- R. przyznał się do części zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśniania. Z jego relacji wynika, iż w styczniu 2016 r. sprzedał nieruchomość uzyskując znaczną ilość gotówki. Wtedy też zniszczył 100 tys. zł w banknotach po 200 zł - relacjonował Łapczyński. Następnie uzyskał - wyłudzając z NBP - 110 tys. zł.

Patrycja Rojek-Socha, PAP

bEiFYsHS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
nick mój
4 lata temu
Dziwne powinno być 120 tyś
Iv
4 lata temu
No to zaszalal.
Xnxx
4 lata temu
Banki nie tolerują konkurencji .
bEiFYsHT
MinFin
4 lata temu
Zaraz, zaraz, napisali że zniszczył 1100 banknotów o nominale 200 zł, czyli 1100x200=220000, to chyba do psychiatryka z nim bo pociął 200k a oddali mu 100k, albo dać mu medal Zasłużony W Walce Z Inflacją.
Mk
4 lata temu
Bardzo dobrze oni ludzi okradają na miliony wprowadzając jakieś ustawy i swoje zasady ..
jestem za
4 lata temu
Polaków nie okradał bo Polskich banków już nie ma
wsde
4 lata temu
ciekawe jak to zrobił zawsze myślałem że przy wymianie ważne są pełne numery seryjne - jeden numer to 50% wartości ,a dwa to 100% wartości. jeżeli pociął 1100 banknotów a wymienił 550 to dostał 50% wartości sumy czyli nic nie wyłudził co najwyżej zniszczył banknoty
kartezjusz
4 lata temu
Nie prosciej bylo kupic bitcoiny za 100k a teraz je sprzedac? ;)
cwaniak
4 lata temu
a to cwaniak,co rusz cos nowego wymyślą aby za darmola kasę mieć
ozon
4 lata temu
A dlaczego rząd nie trafi do więzienia? Przecież rząd robi to samo - drukuje nie istniejące pieniądze okradając nas wszystkich i nazywa to "inflacją".
Gość
4 lata temu
Jak mafia ograbi Kowalskiego to latami nie można nic zrobić o odzyskaniu kasy zapomnij TAK PAŃSTWO BRONI INTERESY OBCYCH
beja
4 lata temu
Albo ten artykuł wprowadza w błąd albo ja nie rozumiem. Ryzykować więzienie i stratę pociętych 100 000 dla dodatkowych 10 000 zł? Hazardzista?
Hfdrf
4 lata temu
Pomysłowy Dobromir...
bEiFYsHL
Sceptyk
4 lata temu
"Pomysłowy Dobromir"...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić