REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 28 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Karolina Kołodziejczyk11.02.19 (20:49)

Norweska konsul ma tydzień na opuszczenie Polski. Odwet za Sławomira Kowalskiego

Jest reakcja Polski na decyzję norweskich władz, które uznały konsula Sławomira Kowalskiego persona non grata. Polska strona dała tydzień na opuszczenie kraju norweskiej konsul.
MSZ

O tej decyzji poinformował IAR, który powołuje się na słowa wiceszefa MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

REKLAMA

"Będę zabiegać, by konsul S. Kowalski mógł jak najlepiej wykorzystać swą wiedzę i doświadczenie w działaniach podejmowanych przez Państwo Polskie w zakresie ochrony praw obywateli zamieszkałych poza granicami RP" - dodał Szynkowski na Twitterze.

Zdaniem norweskiego MSZ, wielokrotnie spływały skargi na polskiego konsula. Urzędnik miał grozić i częściowo stosować przemoc wobec funkcjonariuszy. Co więcej, Kowalski odmawiał wykonania poleceń policji, a w niektórych przypadkach jego zachowanie zostało zgłoszone organom ścigania.

Sławomir Kowalski został w 2016 roku "Konsulem Roku". Jak czytamy na stronie MSZ, został nagrodzony za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych.

Zobacz także: Austracki biznesmen oskarżający Kaczyńskiego stawił się w warszawskiej prokuraturze

Warto przypomnieć, że w styczniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii poinformowało o wydaleniu Sławomira Kowalskiego, polskiego konsula. Zdaniem MSZ Norwegii, wydalenie Kowalskiego z kraju jest podyktowane "niezgodną z rolą dyplomaty działalnością konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwym zachowaniem wobec funkcjonariuszy publicznych".

Z kolei szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zdecydował o pozostaniu konsula na stanowisku do końca kadencji czyli do czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij