Wróć na
Tomasz Molga
|
aktualizacja

Norweska policja żałuje incydentu z polskim konsulem. "Posunęliśmy się za daleko"

97
Podziel się

Martin Welhaven, norweski prokurator i szef regionalnych struktur policji, przyznał, że słynna interwencja wobec polskiego konsula Sławomira Kowalskiego poszła za daleko. Policjanci żałują incydentu.

Norweska policja przyznaje, że  interwencja w sprawie polskiego konsula poszła za daleko
Norweska policja przyznaje, że interwencja w sprawie polskiego konsula poszła za daleko (Youtube.com, WP.PL)
bCYDtSfF

- Interwencja była postrzegana jako konieczna, ale z perspektywy czasu widzimy, że policjanci posunęli się za daleko. Wobec konsula niepotrzebnie użyto rozkazu opuszczenia miasta Hamar na 24 godziny - przyznał Martin Welhaven w rozmowie dziennikarzami norweskiego serwisu ABC Nyheter.

Dodał, że policjanci z Hamar żałują incydentu. Nie chciał jednak komentować, czy funkcjonariusze dotykając i wypychając polskiego konsula z budynku naruszyli prawo, m.in. zapisy Konwencji Wiedeńskiej. Welhaven podkreślił, że nakaz opuszczenia miasta przez konsula nie został ostatecznie zrealizowany. Z polskiej strony nie wpłynęła żadna skarga, co kończy rozważania nad tą sprawą.

Zobacz także: PiS przekonało do siebie wyborców. Są zachwyceni nowym 500+

bCYDtSfH

Incydent w obronie praw dziecka

W mieście Hamar Sławomir Kowalski domagał się widzenia z dzieckiem, odebranym wcześniej polskim rodzicom przez pracowników Barnevernet. To urząd do spraw opieki nad dziećmi. Urzędnicy nie chcieli się zgodzić na spotkanie i wezwali policję. Funkcjonariusze zagrozili użyciem siły wobec polskiego dyplomaty.

Cała sytuacja była nagrywana przez konsula. Na początku lutego, czyli w szczycie afery dyplomatycznej na linii Polska - Norwegia, film został opublikowano w serwisie YouTube.com. Nagranie zmieniło nastroje opinii publicznej wokół sprawy konsula. Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych zarzucało mu agresywne i niewłaściwe zachowania wobec władz, policji i urzędników. Na filmie z interwencji w Hamar zobaczyliśmy coś zgoła innego.

- Proszę wyjść z budynku. Mamy prawo pana usunąć, zatrzymać na 24 godziny. Proszę opuścić miasto - mówił podniesionym głosem policjant. Na to konsul Kowalski odpowiedział, że podlega ochronie immunitetu dyplomatycznego i chce się widzieć z polskim obywatelem. - To ostatnia szansa. Jak nie wyjdziesz sam, to cię wyniesiemy - dodała wówczas policjantka. Funkcjonariusze krok po kroku wypchnęli konsula z budynku.

bCYDtSfN

Konsul otworzył oczy również Norwegom

Jak podają norweskie media, w sprawie polskiego konsula policja interweniowała co najmniej czterokrotnie. Ostatecznie został on wydalony z Norwegii. - O tej sprawie nadal jest głośno w Norwegii. Przez sprawę Kowalskiego odżyła dyskusja wobec działań urzędu Barnevernet - powiedział WP Martin Jacob Kristoffersen, dziennikarz ABC Nyheter. - Nawet u nas część opinii publicznej nie pochwala działań urzędu. Jeśli spojrzeć na statystyki to interwencje u polskich rodzin są proporcjonalnie rzadziej wszczynane niż wobec samych Norwegów - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYDtSgi
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(97)
Norman
2 lata temu
Żałują? I co dalej? Złamanie Konwencji Wiedeńskiej, choćby w drobnej sprawie, jest zbrodnią przeciwko ludzkości. Ci policjanci powinni dostać 20 lat odsiadki.
Zuza
2 lata temu
Norweska policja to jakaś zbieranina frustratów . Kiedyś miałam przesiadkę w Oslo to wylegitymowali mnie bez powodu łażąc po lotnisku i pytali ile mam pieniędzy a jak zapytałam ich czy na kartach kredytowych czy w kieszeni to wpatrywali się jak osły. Czego spodziewać się po narodzie który wszystko otrzymał na tacy a jedynym osiągnięciem jest posiadanie dóbr naturalnych.
czloax
2 lata temu
Znamienne: "Z polskiej strony nie wpłynęła żadna skarga, co kończy rozważania nad tą sprawą." Jeśli dalej będziemy dawali sobą pomiatać, zachęcimy kolejnych.
bCYDtSgj
maniek
2 lata temu
TA policja to gorzej niż gestapo. Dla nich nie ma ludzi walczących , ślepo wykonują polecenia z góry. Odebrać dziecko i potem przekazać pedałom lub lesbijkom , oto prawo Norwegii.
pl
2 lata temu
bylem mieszkalem pracowalem i powiem tak -norwegia to wiocha z 4 miastami reszta zaorac dodam ze jak ktos nie wie co to komuna to niech tam pomieszka i po pracuje to bedzie wiedziec o czym mowie
Najnowsze komentarze (97)
Jtj
2 lata temu
A po kiego grzyba rodzice z dziećmi pchają się "za chlebem"(?) tam, gdzie takie rzeczy się dzieją często i gęsto, o czym powszechnie wiadomo np. w dobie internetu? Zachodni materializm przesłonił rozum? To samo dotyczy bezrozumnych kobiet, wychodzących pośpiesznie za mąż za mężczyzn z zupełnie innej kultury i religii, gdzie zupełnie inaczej niż w Polsce traktuje się kobiety i dzieci, a później dramaty, tragedie życiowe i niech polski rząd- za nasze pieniądze -ratuje niefrasobliwe ofiary własnej bezmyślności i głupoty. Zanim się podejmie różne , najważniejsze decyzje życiowe, dobrze jest się czegoś dowiedzieć- gdzie się jedzie, jakie tam panują zwyczaje i myśleć co się robi, a nie czepiać się do rządu, że niedobry.
Naziści w Nor...
2 lata temu
Podać Norwegią do trybunału sprawiedliwości za łamanie praw człowieka. Ten Barnevernet to faszystowska organizacja porywająca dzieci celem wychowana na Hitlerjugend.
Lenin
2 lata temu
Norwegia to ZSRR bis.
Jurek
2 lata temu
Z tego co wiem skarga była i to od Morawieckiego - nie powielajcie nieprawdy
Gruby
2 lata temu
No i jak zwykle Polskie MSZ milczy to Państwo z Dykty i z kartonu a co dopiero kiedy chodzi o zwykłego Kowalskiego to mają to w czterech literach . To Węgry potrafią się zburzyć czy Rumunia jak trzeba . Nie wracam tam - kamieni kupa .
Pit
2 lata temu
Brawo panie Konsulu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Prawda wyjdzi...
2 lata temu
Jestem pewna,że kiedyś Norwegowie będą mieli lawinę pozwów o odszkodowania od samych dzieci pozbawionych bezprawnie kontaktu ze swoimi rodzicami.
p_p
2 lata temu
Gdyby tak nasi policjanci potraktowali ambasador Izraela to jak myślicie co by było.
bCYDtSgb
osa
2 lata temu
lepiej późno niż wcale . konsul był ok a oni nie chcą słyszeć prawdy i dlatego atak na normalność przypuścili !!!!!!!!!! teraz widzą ,że źle zrobili i niech się uczą i wyciągają wnioski --- lepsza biedniejsza rodzina dla dziecka niż bogate obce osoby i kto wie czy kochać będą dziecko czy nie ?????
pp.kk.
2 lata temu
Czy został wydalony z Polski norweski konsul? To pytanie do pana Czaputowicza.
gość
2 lata temu
Niech się kajają, ale przy okazji niech wyślą te swoje psy na szkolenie z przepisów dyplomatycznych i ukarzą te grożące dyplomacie pustaki.
Robert
2 lata temu
Jak widac "norwescy nadludzie" uwazaj ze jacys Slowianie nie maja prawa do korzystania z ochrony Konwencji Wiedenskiej.Ale kazdy kto tam byl wie ze to polglowki.
Tomek
2 lata temu
"Zaluja" bo zrobil sie skandal.To wredny narod faszystow.
Arbat
2 lata temu
Ciekawe, co MSZ by zrobił, gdyby identyczna sytuacja miała miejsce w Moskwie?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić