Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|

Notre Dame. Światowi przywódcy o pożarze w Paryżu

48
Podziel się

Paryż. Pożar Notre Dame wstrząsnął całym światem. Polityczni przywódcy solidaryzują się z Francuzami. Słowa wsparcia wyrazili m.in. Donald Tusk, Jean-Claude Juncker, Donald Trump, Barack Obama, Mateusz Morawiecki oraz Andrzej Duda.

Paryż. Pożar katedry Notre-Dame
Paryż. Pożar katedry Notre-Dame (East News)
bCXvlngB

Trwa akcja gaśnicza katedry Notre Dame w Paryżu. Około godziny 19 zauważono kłeby dymu nad Paryżem. Strażacy podejrzewają, że ogień pojawił się podczas prac remontowych w świątyni. Wszystko wskazuje na to, że wnętrze mogło całkowicie spłonąć. Teren wokół budynku został ewakuowany.

Katedra Notre Dame jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie, jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.

Donald Tusk w krótkim wpisie odniósł się do nazwy katedry. "Nasza Pani z Paryża jest Panią całej Europy" - napisał polityk, dodając, że "wszyscy solidaryzują się z Paryżem".

bCXvlngD

W podobnym tonie odniósł się Jean-Claude Juncker. "Co za smutne widowisko. Co za horror" - napisał na Twitterze przewodniczący Komisji Europejskiej. "Nasza Pani należy do całej ludzkości" - zaznaczył Juncker.

bCXvlngJ

USA solidarne z Francją

Słowa żalu płyną również spoza Europy. "To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko"- napisał prezydent USA, Donald Trump.

"Notre-Dame jest jednym z największych skarbów na świecie i myślimy o Francuzach w chwilach Waszego smutku" - czytamy we wpisie poprzednika Trumpa, Baracka Obamy.

bCXvlngK

Również polscy przywódcy zabrali głos ws. wstrząsającego pożaru Notre Dame. "Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że w marcu w ogniu stanęła inna budowla sakralna w Paryżu. Chodzi o kościół Saint-Sulpice. "Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich..." - czytamy we wpisie Dudy.

bCXvlngL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCXvlnhe
KOMENTARZE
(48)
ptyś
rok temu
Bankowo podpalenie ! we Francji trwa wojna na wiarę
WhiteBoy
rok temu
Świat? Nawet nie połowa świata... muzułmanie się cieszą... a najgorsze jest to, ze na Polskim FB pelnomkentarzy „niech płonie”. Ludzie - niech indoktrynacja i nienawiść do kosciola nie przesłania Wam trzeźwego umysłu. Przecież to symbol. Symbol upadku kultury chrześcijańskiej, Europekskiej.. z czego sieni ważyć? Ze zaraz przyjdą Muzułmanie i zrobią porządki? Opamiętajcie się...
Katolik
rok temu
To jest symbol upadku chrześcijańskiej zachodniej cywilizacji. Sami przecież tego chcieli. Tym bardziej my w Polsce musimy dbać o swoje korzenie chrześcijańskie. W przeciwnym razie zginiemy marnie. Lewacy nas zniszczą...
bCXvlnhf
lll
rok temu
Wielki tydzień = wielki pożar --- PRZYPADEK???
Jan lat 71
rok temu
A bosek też tylko patrzył? Pozwolił na taki pożar? Nie ma mocy sprawczej?
Najnowsze komentarze (48)
Vac
rok temu
Co mnie to obchodzi. A 2 wojna swiatowa . Mam francje gdzies
fakt
rok temu
Podpalić to nie było komu ale obejrzeć i ogrzać się przyszli niemal wszyscy!.:)
fty
rok temu
lewackie ub to POdpaliło
vb
rok temu
zomowcy macrona to zrobili
ghj
rok temu
Eksmisja kościoła św. Rity w Paryżu patrz yt
xdtg
rok temu
Eksmisja kościoła św. Rity w Paryżu patrz yt
dg
rok temu
Eksmisja kościoła św. Rity w Paryżu patrz yt
hmm
rok temu
O czy. m tu pisać niedbalstwo lub podpalenie. To tylko budynek spłonął. Niech przywódcy zajmą się swoimi obywatelami. Katedra przetrwała okupację hitlerowską. Francuzi poddając się chcieli uratować zabytki, ale ludzie ich nie interesowali. Historia lubi się mścić. Makarona obecnie losy obywateli nie interesują wiec wstrząs taki się przyda. Może oprzytomnieje.
bCXvlngX
marek
rok temu
cudów nie ma robol z rusztowania pstryknął peta i po katedrze :-)
G
rok temu
Akurat "słowa wsparcia" Adrianka i Pinokia mają g. a nie znaczenie.
yogi
rok temu
No wreszcie jakieś dobre informacje z tej Allahfrancji.
rety
rok temu
Francuzi u siebie palą Notre Dame a Hiszpanie od....wieków budują tę swoją Sagrada Familia i....końca nie widać.,....maniana!.:)
Omar
rok temu
Allah Akbar!,Allah Akbar!
janusz1966
rok temu
Niech tusk mówi za siebie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić