Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|

Notre Dame w ogniu. "Przyczyną pożaru mogła być iskra ze spawarki"

43
Podziel się

Trwa ustalanie przyczyn pożaru katedry Notre Dame. Dziennik "Le Monde", powołując się na ekspertów, wskazuje na to, że "przyczyną pożaru mogła być iskra ze spawarki".

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu (East News)
bCXGzFXF

Ogromny pożar wybuchł w poniedziałek, chwilę przed 19. Pierwsze oddziały straży pożarnej były na miejscu już 15 minut po zgłoszeniu zdarzenia. Przez całą noc walczono z żywiołem, dopiero o 3 nad ranem udało się go opanować. Na ziemię runęła iglica i dach katedry, jednak udało się uratować przed ogniem wiele cennych zabytków i relikwi.

Francuska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania pożaru. Pojawiły się już pierwsze spekulacje. W "Le Monde" zacytowano ekspertów, którzy wskazują na to, że "przyczyną pożaru mogła być iskra ze spawarki".

"Ogień tli się wówczas niewidocznie przez wiele godzin, zanim wybuchnie płomieniem", co tłumaczy, "dlaczego w remontowanych budynkach (tak jak w paryskiej katedrze), w których w dzień prowadzone są prace, w nocy wybuchają pożary" - czytamy we francuskiej gazecie.

bCXGzFXH

Zobacz także: Moment upadku iglicy na Notre Dame

Jednocześnie "Le Monde" chwali pracę strażaków. Wskazano na to, że akcja mundurowych "mogła wydawać się mało spektakularna", ale wszystko wskauzuje na to, że francuska straż "walczyła z ogniem od wewnątrz, a nie od zewnątrz" budynku.

Zobacz także:

Katedra Notre Dame. To on wyniósł koronę cierniową w czasie pożaru

bCXGzFXN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Le Monde"

bCXGzFYi
KOMENTARZE
(43)
hol
rok temu
w naszej zaściankowej i zacofanej Polsce są przepisy które jasno mówią o spawaniu i nadzorowaniu prac, oraz przepisach ppoż. po zakończeniu prac spawalniczych (osoba wyznaczana do sprawdzania miejsca prac co np. godzinę, zakaz spawania przed weekendem, itp.), a w nowoczesej francji nie ma?
L.
rok temu
Tragedia Notre Dame miała skutecznie rozwalić narastające protesty zdesperowanego narodu francuskiego prze szybko zbliżającymi się wyborami do PE, ta tragedia już uspokoiła wszelkie protesty – a Makaron „odniósł” pozorny sukces, ponieważ naród (żółte kamizelki) przestał protestować. Wstrząs zniszczenia Katedry Notre Dame „zapewni” względny „sukces Makarona”, a to przekłada się na „spokój UE” przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu EU. Pozornie sukces i spokój – ale co będzie jak Francuzi i Europa zrozumie i rozpozna sprawę ????. Czy operatywni z UE dadzą radę powstrzymać rewolucję narodową ?????
no tak
rok temu
W podstawówce mojego syna już krąży dowcip - robotnicy przy konserwacji katedry - Hassan - gdzie rzucić ten przecięty kabel? Mohammed - rzuć gdziekolwiek, Allach nas ubezpiecza.
bCXGzFYj
marekpmadej
rok temu
jasne, zwarcie instalacji, iskra ze spawarki.....a co dwóch ludzi robiło na dachu przy iglicy - widoczny był płomień przy ich rekach? Filmik jest w youtube, spawali?
RP
rok temu
Tragedia Notre Dame - potwornie wstrząsająca sprawa. Tragedia zwłaszcza dla katolików – ale ta „tragedia” nie jest ot tylko czystym przypadkiem. Ta „tragedia” już uspokoiła całą sytuację narastającego niepokoju Francuzów wobec aktualnej sytuacji (żółte kamizelki), wszyscy protestujący przeciw „Macaronowi” już zniknęli z pola widzenia, jest spokój – teraz wszyscy będą cierpieć i ubolewać, a jedynym „zadowolonym” będzie „operatywny Macaron”. Ta sytuacja jest lustrzanym odbiciem naszej „katastrofy smoleńskiej” – największym pozornie wygranym był Tusk, Komorowski i jeszcze kilka osób. Wstrząs spowodowany „katastrofą smoleńską” wprowadził pewien „ład w kraju” – wstrząs zniszczenia Katedry Notre Dame „zapewni” względny „sukces Macarona”, a to przekłada się na „spokój UE” przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu EU. Tusk jest „przyjacielem Macarona” – w mojej ocenie udzielił przyjacielowi „drogocennych porad”. Zachowanie Macarona identyczne jakTuska w objęciachPutina.
Najnowsze komentarze (43)
Fancja elegan...
rok temu
Jaka iskra ze spawarki jak właściciel firmy remontowej z katedry oświadczył , że tego dnia nikogo nie było z jego ekipy w pracy, Robotnicy mieli dzień wolny
ech
rok temu
Iskra ze spawarki po zakończonej pracy o 16.00 zapaliła dach około 19.00. Oczywiście nikogo to nie interesuje, że ekipy remontowej nie było oraz wszystkie urządzenia były wyłączone od 3 godzin - ciemny lud to kupi....
Wrum
rok temu
"Zrobił ten co skorzystał" 1) Macron miał motyw żeby uspokoić protesty żółtych kamizelek. Laicki prezydent dla niego niema świętości i to tylko droga do celu. 2) Muzułmanie raczej by się z tym nie kryli gdyby to była ich robota. Zaraz by ogłosili swoje zwycięstwo.
Wrum
rok temu
Niema czegoś takiego jak przypadkowa iskra ze spawarki. Robił spawarką i nie zauważył, że zabytkowy dach zajął się ogniem? Partacz bo nie zabezpieczył miejsca pracy... prędzej celowo zaprószył i udaję cwanego gapę. Tu nie może być przypadku.
Misio.,,,,,,....
rok temu
Z oczywistych powodów nie dowiemy się jakie były przyczyny podpalenia. Może była to prowokacja starszych braci w wierze, którzy mają chrapkę na meczet w Jerozolimie?
J23
rok temu
Czy oni tam nie wiedzą, że dębiny nie spawa się bukowymi elektrodami ?
kwestia czasu
rok temu
..a spawarke trzymał muzuł.
tyrant
rok temu
Przyczyne ujawnili jak jeszcze plonela - remont, a policja od razu wykluczyla podpalenie. Mowi to samo za siebie, ze bylo na odwrot tak jak wszystko co w mediach.
bCXGzFYb
aaaa
rok temu
Spawacz Mohamed na zlecenie inżyniera Jamala spawał tak, że łogień szedł.
gość
rok temu
Drewnianą więźbę spawali? Wot Tiochnika !
olo
rok temu
Tak iskra zgadzam się ale wypadła z rąk czarnego niechcący
jan
rok temu
Przez wieżę powinna byc poprowadzona rura z wodą. Przy rekonstrukcji takie zabezpieczenie może byc wprowadzone.
gosc
rok temu
aaaaaaaheheheheheheheheheehhehehehehehehehehe....to oni jaz ze spawarakami islam wysylaja zeby podpalali kosioly?????????????????
pawel
rok temu
się narobiło , łysy z Watykanu nałoży ekskomunikę na spawarkę ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić