Wróć na
oprac. Adam Hrynkiewicz
|
aktualizacja

Nowe informacje ws. tajemniczej i bestialskiej śmierci Iwony Cygan

10
Podziel się

Ta sprawa budzi emocje od 19 lat. Mimo upływu czasu wciąż pojawiają się nowe dowody i poszlaki, które mogą odmienić los tej sprawy. Pojawiły się kolejne niepublikowane dotąd dokumenty i informacje, które mogą obciążać policjantów.

Iwona Cygan została bestialsko zgwałcona i zamordowana. Ta sprawa od lat budzi emocje
Iwona Cygan została bestialsko zgwałcona i zamordowana. Ta sprawa od lat budzi emocje (PAP, Paweł Topolski)
bCHdaUXV

Sprawa zabójstwa 17-latki ze Szczucina była dość tajemnicza. Bezpośrednio po zabójstwie nie udało sie ustalić sprawcy, po pewnym czasie śledztwo umorzono. Po latach wrócili do niej prokuratorzy krakowskiego wydziału Prokuratury Krajowej wraz z policjantami z tzw. Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Pod koniec grudnia ub.r. ustalono dziewięć podejrzanych osób w tej sprawie. Do zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało znalazł następnego dnia przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona.

Reporterzy "Superwizjera" TVN odtworzyli ostatnie chwile życia Iwony Cygan, a także dotarli do niepublikowanych jeszcze zeznań świadków, które mogą okazać się przełomowe w tej sprawie. Chodzi m.in. o małżeństwo, które jako pierwsze dowiedziało się o śmierci Iwony Cygan. Jak zeznali dziennikarzom mieli oni styczność z naocznym świadkiem, który pojawił się u nich w noc zabójstwa i poprosił o wodę mówiąc, że "Cyganiątko" nie żyje. Świadkowie twierdzą także, że w noc zabójstwa na miejscu znajdował się radiowóz. Gdyby ta informacja była prawdziwa to znaczyłoby, że policjanci byli bezpośrednio zamieszani w sprawę śmierci nastolatki. Małżeństwo twierdzi, że nie przekazało dotąd nikomu tej informacji. Tymczasem rodzina zmarłej dopiero dowiaduje się, że istnieją w ogóle naoczni świadkowie.

To nie jedyne wnioski reporterów "Superwizjera". Analizując zeznania jednego z policjantów, który pełnił nocny dyżur na posterunku policji doszli do wniosku, że jego zeznania są nieprawdziwe. Z kolei inny świadek, do którego dotarli dziennikarze - wieloletni funkcjonariusz tej komendy, wskazał na postać Bogusława P., byłego szefa wydziału dochodzeniowo-śledczego, a prywatnie szwagra wspomnianego posterunkowego Leszka Witaszka. Mężczyzna jest w areszcie i zdaniem rozmówcy "Superwizjera" to on rozdawał karty.

bCHdaUXX

To na jego zlecenie miał zostać uszkodzony zabezpieczony na miejscu zbrodni materiał DNA, należący prawdopodobnie do zabójcy. To on mógł także zlecić jednemu z policjantów zabranie od rodziny zmarłej ubrań, które miała na sobie w dniu zabójstwa. Tak zniszczono najważniejsze dowody w sprawie. Bogusław P. może być także autorem wysyłanych przez lata anonimów, którymi mógł wpływać na bieg śledztwa.

Ciekawym tropem są także niewyjasnione zgony świadków. Mimo dziwnych okoliczności wszystkie uznano za nieszczęśliwe wypadki. Mowa m.in. o Tadeuszu Drabie, który był świadekiem wydarzeń na szczucińskm rynku, a którego wyłowiono z Wisły kilka miesięcy po śmierci nastolatki. Z kolei 5 lat temu zastrzelił się Andrzej J., jeden z kilku policjantów, któremu ufała rodzina Cyganów. Tonie koniec listy. Najbardziej tajemnicza pozostaje śmierć Marka Kapela, który mówił, że zna zabójcę. W 2014 roku jego ciało znaleziono tuż obok baru "U Trabanta". Jego śmierć uznano jedynie za kolejny nieszczęśliwy wypadek.

Choć w sprawie zatrzymano już kilkanaście osób, rodzina zmarłej obawia się, że osób zamieszanych w śmierć i ukrywanie dowodów może być znacznie wiecej. Świadczy o tym to, że wciąż wiele wątków jest nierozwiązanych, a zeznania świadków sprzeczne. Rodzina uważa, że ci ludzie wciąż czegoś się boją.

Zobacz też materiał o aresztowaniu podejrzanego o zabójstwo Iwony Cygan:

bCHdaUYd
bCHdaUYy
KOMENTARZE
(10)
ali
3 lata temu
Co tu wyjaśniać? banda byłych ZOMOwców SBeckich sk,,,,,,,,,,,to zrobiła w ubraniach POlicjantów,
Aldona
3 lata temu
spokojnie Zbyszek zadba o to żeby sprawiedliwości stało się zadość
h,m
3 lata temu
Wyjaśnijcie śmierć A.L-społeczeństwo nigdy się nie dowie.
bCHdaUYz
kikimusampa
3 lata temu
Pamięam jak JAKI powiedział że w pół roku to wyjaśni i powiem szczerze jestem pełen uznania.
von Won
3 lata temu
kiedy to sie wreszcie skonczy, to pasmo niewyjasnionych smierci
Najnowsze komentarze (10)
jom
3 lata temu
leszek witaszek I bogdan pyszny sa odpowiedzialni za smierc tej dziewczyny powinni dostac dozywocie
afrykaner
3 lata temu
policja wszystko robi żeby nie zostały wyjaśnione zabójstwa oraz "samobójstwa", w tym dzikim kraju władza ma zawsze rację,pseudo sądy do wymiany a Tusk i jego banda na latarnie,Hajka Grunbaun pierwsza.
dzielnicowy s...
3 lata temu
W małej spoleczności wszyscy wszystko wiedzą i mają dużo informacji tylko się boją bo tamtejsze "ważne" osoby z władz zastraszają i krótko za pysk trzymają male społeczności....STRACH MA WIELKIE OCZY!
B.B
3 lata temu
Posłuchajcie zeznań Masy to będziecie wiedzieć skąd wywodzą się przestępcy a kto naprawdę podjął z nimi walkę.
ddd
3 lata temu
"Tadeuszu Drabie, który był świadekiem" nauczcie się pisać poprawnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
von Won
3 lata temu
kiedy to sie wreszcie skonczy, to pasmo niewyjasnionych smierci
ali
3 lata temu
Co tu wyjaśniać? banda byłych ZOMOwców SBeckich sk,,,,,,,,,,,to zrobiła w ubraniach POlicjantów,
kikimusampa
3 lata temu
Pamięam jak JAKI powiedział że w pół roku to wyjaśni i powiem szczerze jestem pełen uznania.
bCHdaUYr
h,m
3 lata temu
Wyjaśnijcie śmierć A.L-społeczeństwo nigdy się nie dowie.
Aldona
3 lata temu
spokojnie Zbyszek zadba o to żeby sprawiedliwości stało się zadość
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić