Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|

Nowe regulacje ws. sprzedaży alkoholu. Nie będzie już tak łatwo go kupić

80
Podziel się

Miejscy radni będą mogli decydować o ograniczeniu sprzedaży alkoholu w godz. 22-6 - to jedno z założeń nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. – Zawsze byłem zwolennikiem tego, by samorząd miał większe możliwości wpływania na miejsca o dużym zagęszczeniu sklepów z alkoholem - twierdzi Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS-u.

Z nowego prawa będą zadowoleni sąsiedzi wolno stojących pawilonów
Z nowego prawa będą zadowoleni sąsiedzi wolno stojących pawilonów (Agencja Gazeta, Sławomir Mielnik)
bCOemNTV

Jeśli w życie wejdzie nowelizacja, nad którą pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia, w kraju będzie obowiązywał całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych "z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych", podaje "Gazeta Wyborcza".

– Zawsze byłem zwolennikiem tego, by samorząd miał większe możliwości wpływania na miejsca o dużym zagęszczeniu sklepów z alkoholem. Pracujemy nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Prace są na finiszu, ale nie chciałbym jeszcze się dzielić szczegółami. Mogę jedynie powiedzieć, że założenia nowelizacji nie są prohibicyjne, ale dają radzie miasta bądź gminy pewne narzędzia. Jeżeli zechcą, będą mogły z nich skorzystać – stwierdził w rozmowie z gazetą Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS-u.

Pomysł próbowała zrealizować w 2015 r. organizacja Związek Miast Polskich. Jej członkowie przygotowali projekt nowelizacji prawa, który dawał samorządom możliwość decydowania o liczbie całodobowych sklepów monopolowych w wybranym rejonie oraz upoważniał radnych do całkowitego zakazywania sprzedaży alkoholu w godz. 22-6 w konkretnej dzielnicy. Ale Sejm go nie przyjął.

bCOemNTX

Wszystko, czego nie wiesz o piwie

– Pozytywnie oceniamy propozycje Ministerstwa Zdrowia, zobaczymy, co z niej zostanie w Sejmie. Od dawna apelowaliśmy o większe kompetencje dla samorządów związane z regulowaniem sprzedaży alkoholu – powiedział w rozmowie z "GW" wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Co z wyrokiem ws. bulwarów wiślanych

Miasta chcą walczyć z całodobowymi sklepami monopolowymi i wolno stojącymi pawilonami, które nie potrzebują zgody wspólnoty mieszkaniowej na sprzedaż alkoholu, a ich sąsiedzi skarżą się na hałas. – Przepisy nie pozwalają dziś na określenie godzin otwarcia sklepu. Nie mamy nawet prawa żądać informacji, czy dany sklep będzie otwarty całą dobę. Szacujemy jedynie, że w Warszawie jest ich ok. 430 – powiedziała dziennikarzowi gazety Barbara Kowalczyk z biura rozwoju gospodarczego w warszawskim ratuszu.

Ale jest też druga strona medalu. Wprowadzenie tej ustawy może spowodować, że znów nie będzie można pić alkoholu np. na bulwarach nad Wisłą. Gdy pojawiły się informacje o planowanych zmianach, oprotestował je Marek Tatała, twórca akcji "Legalnie nad Wisłą", który walczył z restrykcyjnymi przepisami zakazującymi picia alkoholu m.in. właśnie nad rzeką.

bCOemNUd

"Tzw. Dobra zmiana planuje zakazać piwka m.in. nad brzegiem Wisły. Walczyłem o to piwko w dużej mierze sam (przy wsparciu kilku osób), teraz to zorganizowany opór może zatrzymać złą zmianę" - komentował sytuację Tatała. Nie uspokaja go nawet to, że - jak stwierdził Olszewski - ministerialny projekt przewiduje również "odstępstwa" od zakazów i być może warto będzie je zastosować w przypadku bulwarów.

– To zły krok. Powinno być raczej na odwrót: odgórne zniesienie zakazu i pozostawienie samorządom decyzji, gdzie ma obowiązywać. Obawiam się, że wyznaczenie przestrzeni bez zakazu to będzie każdorazowo długotrwała walka - stwierdził w rozmowie z "GW".

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

bCOemNUy
KOMENTARZE
(80)
fido
3 lata temu
Jedynym efektem będzie wzrost ilości melin.
www.
3 lata temu
Na miejscu PiSu to wszystko bym pozamykal i ograniczyl dostep do wszystkiego co nie daje zysku naszemu ukochanemu kosciolowi katolickiemu.
Alojz Wiertar...
3 lata temu
Normalnie wszystko mi opada, jak słyszę o takich pomysłach. Może zamiast się skupiać na ilości sklepów i czasie ich otwarcia, trzeba się skupić na samych ich klientach. Ja nie widzę problemu, żeby ktoś sobie wypił piwko na ławce w parku, pod warunkiem, że zrobi to z kulturą. Tzn zabierze ze sobą, albo wyrzuci do najbliższego kosza butelkę lub puszkę. Jeszcze w latach 80 kultura, która wtedy była normą, teraz jest wyjątkiem. Piło się piwo publicznie i każdy zostawiał po sobie porządek. A że dzieci to widziały? No zgadza się. Tak samo na każdej rodzinnej imprezie był alkohol, nawet mocniejszy. To też dzieci widziały. No i jakoś nikt z nas nie jest alkoholikiem i nie ma z fego powodu skrzywionej psychiki. A że pijący hałasują pod oknami? To zależy od kultury, którą się wynosi z domu. Jeśli tego rodzice nie nauczyli, żaden przepis, paragraf ani ustawa tego nie zmieni. Jedyne, co się zmieni, to ludzie będą robić większe zakupy, dopóki te sklepy będą czynne...
bCOemNUz
Sb
3 lata temu
Jestem za calkowitym zakazem sprzedazy alkoholu na wiejskiej
prawda
3 lata temu
Wiejska w Warszawie, sejm ,tam koryto z alkoholem zamknąć.
Najnowsze komentarze (80)
Obserwator
3 lata temu
Dziwne ze na zachodzie mozna pic na lawce nie tylko piwo ale i wodke i NIKT z tego problemu nie robi.Bedzie mniej otwartych sklepow-wroca meliny i tyle.
Qwerty
3 lata temu
Czyli wracamy do PRL-u, jak nie dasz w łapę wójtowi, to zabroni sprzedaży ci alkoholu. Uważam że ta ustawa będzie prowadzić do nadużyć i korupcji.
wdowa
3 lata temu
ustawa na jak długo?
Ada
3 lata temu
Zlikwidowac sprzedaz alkoholu na osiedlach. Rozpijaja mlodziez !!! Na Kurdwanowie az roi sie od punktow sprzedazy alkoholu. Wszystko zamkniete ale woda otwarta i zacheca mlodych Rozrabiaja pijani niszcza place zabaw dzieci rozpacz to ogladac. Ratujcie alkoholikow. Najlepsza terapia odwykowa w Tarnowie
Marek
3 lata temu
Kolejny durnowaty pomysł, który da efekt odwrotny do zamierzonego. Od razu zaczną tworzyć się meliny, w których alkohol będzie można kupić o każdej porze dnia i w dowolnej ilości....Spożycie alkoholu automatycznie wzrośnie....Jeżeli zechcę wypić, idę na melinę i kupuję...Tyle,że zamiast jednej flaszki, od razu wezmę dwie, żeby dwa razy nie chodzić...To da tyle samo, co drastyczne zdjęcia na opakowaniach papierosów....Zamiast odstraszać polaczy, wzbudzają u nich śmiech, natomiast bardzo skutecznie działają na psychikę dzieci, które takie fotki oglądają....Gdyby rządzący używali czegoś takiego jak rozum, nie wymyślali by takich absurdów, które więcej szkodzą niż pomagają....
moj nick..?
3 lata temu
czyli..? jezeli sie uwale o 21szej i mi zabraknie wodeczki o 22giej tzn ze juz jestem trzezwy do 6tej..?
Mariuszek
3 lata temu
A moj ojciec pije w pracy i jeszcze wszyscy sie na to na mszy skladaja...jak mowie ze to nie po chrzescijansku bo sie nie dzieli z bliznimi....to mowi masz gowniarzu nowe BMW to cicho siedz...
Historia
3 lata temu
I co z zakazow...nie takie numery ze szwagrem w Pultusku ...krecilismy
bCOemNUr
Hipokryci z p...
3 lata temu
Maja tak rozbudowany aparat represji...bodaj lepszy niz w komunie....niech sie darmozjady do czegos przydadza i DOPALACZE zlikwiduja....ale widocznie z tego maja jakies obrywki bo nic nie robia
bremen
3 lata temu
faktycznie idzie dobra zmiana ludzie którzy byli przyzwyczajeni do normalnego życia będą gnębieni i na każdym kroku zakazy karania
Prawda
3 lata temu
Przydalby sie jeszcze zakaz oglupiania ciemnego ludu ...przez propagande pisu
Wierny
3 lata temu
A ksiundz oficjalnie przy tylu ludziach wali cala niedziele i jemu mozna???? Potem wsiada do samochodu i jedzie do kochanki albo rznac w karty...udany dzien...prawda?
k.w.g.
3 lata temu
jeszcze powinni zakazać wystawiania alkocholu na widocznym miejscu w sklepach osiedlowych . jestem ZA
ha ha ha
3 lata temu
Nie takie przepisy żeśmy przepili. "Pracujemy nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości" - ja już swoje wypiłem ale ....... dzieci szkoda.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić