Wróć na
Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański
|

Nowe uprawnienia dla kierowców wchodzą w życie. Wystarczy prawo jazdy kat. B od 3 lat

31
Podziel się

Od 22 grudnia 2018 roku kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B będą mogli poruszać się nowym typem pojazdów. Prosta nowelizacja – nad którą pracowano ponad rok – zwiększy uprawnienia osób, które mają dokument od co najmniej 3 lat.

Kierowcy jeszcze przed świętami otrzymają nowe uprawnienia
Kierowcy jeszcze przed świętami otrzymają nowe uprawnienia (WP.PL, Tomasz Budzik)
bCNYmxWZ

Choć sezon nie jest najlepszy na wyprowadzanie trójkołowca na ulice, kolejna wiosna może wyglądać na drogach zupełnie inaczej. Od 22 grudnia 2018 roku każdy kierowca posiadający prawo jazdy kat. B od 3 lat może legalnie kierować również motocyklem trójkołowym. Jak argumentowali twórcy nowelizacji, technika prowadzenia takiego pojazdu jest bardzo podobna do zwykłego samochodu, stąd też złagodzenie przepisów.

Przepisy są też ukłonem w stronę niepełnosprawnych, którzy są w stanie prowadzić pojazd trójkołowy, ale nie mogły tego robić zgodnie z prawem, bowiem wymagało to zaliczenia egzaminu na kat. A, czyli na tradycyjny motocykl. Wprowadzenie nowych przepisów było też możliwe dzięki ciepłemu przyjęciu przez kierowców zasad pozwalających na poruszanie się małym motocyklem o maksymalnej pojemności 125 cm3, które to obowiązują od 2015 roku. Nie tylko rozruszały one rynek jednośladów, ale i nie zwiększyły niebezpieczeństwa na drogach.

bCNYmxXb

W przeciwieństwie jednak do jednośladów, trójkołowce nie są ograniczone limitem pojemności czy mocy. W ofercie importerów w zdecydowanej większości można znaleźć trójkołowe skutery o pojemności 125 cm3, ale zauważyć też można np. 115-konną Yamahę Nikken czy równie mocnego Can-Am Spydera.

Szacunki wskazują, że w Polsce jest około 600 takich maszyn. Czy nowe przepisy znacząco zwiększą ich liczbę, przekonamy się już wiosną 2019 roku.

bCNYmxXC
KOMENTARZE
(31)
ross
2 lata temu
A jaka to różnica A czy B wystarczy włączyć you tube i Można zobaczyć Tych super kierowców z kategorią A przy prędkości 350 km/h jeśli chodzi o kierowców kategori B to jak się przesiądą na motor jedno czy dwuśladowy to może inaczej zaczną prowadzić swoje autka popatrzą z innej perspektywy na ruch na drodze,
Alojz Wiertar...
2 lata temu
No to niech jeszcze wprowadzą ten sam przepis dotyczący rowerzystów. A nie posiadający prawa jazdy musieliby mieć kartę rowerową. A nie posiadający żadnych uprawnień, zakaz poruszania się rowerem po drogach i ścieżkach rowerowych
Tomasz
2 lata temu
Samochód jest od tego żeby w nim myśleć ;)
bCNYmxXD
Meander
2 lata temu
Na egzaminach na prawo jazdy zlikwidować zdawanie przepisów, rowerzyści nie znają i jeżdżą to dlaczego ja mam je znać
marzyciel
2 lata temu
właśnie zamiar miałem na wiosnę kupić junaka albo emkę i zrobić prawko ale z tego co widzę już nie muszę inwestować w prawko super
Najnowsze komentarze (31)
kgg
2 lata temu
Lubczański...od wczoraj od 00.00 ....a to artykulidło długo jeszcze będzie na stronie "wisiało" ?
ass
2 lata temu
No to się znowu z 50 baranów zabije...
Rok
2 lata temu
Rok czasu nad tym pracowali.!? Śmiechu warte
AS
2 lata temu
fvt ty na pewno byłbyś takim zagrożeniem. Mów za siebie tłuku.
Marek
2 lata temu
I super sprawa. Znowu PIS nam ułatwia życie. Tak trzymać, jesteście świetni. Brawo
endrju
2 lata temu
Tak siedzę i myślę hmm, artykuł podsuwający dobre pomysły co do promocji lepszej mocy maszyny ;)ale to idzie także z reklamą tych 3-kołowców.
artiz
2 lata temu
Idiotyczne to ale cóż?
Yzfr1
2 lata temu
Moc ani predkosc nie zabija...zabijaja zbyt wybujale ambicje😄
bCNYmxXv
Jan
2 lata temu
Uważam ,ze bardzo dobry pomysł!!
plplpl
2 lata temu
To jest głupi pomysł - młodzi niedoświadczeni za kółkiem .............tragedia. Może lepiej pójść tropem mądrzejszych od nas np. Niemców i pozwolić jeździć na kategorię B autami do 5 ton ??????????????
Igłasu
2 lata temu
Myślałem ,że chodzi o trójkołowca tzw. trojkę .
yhy
2 lata temu
zamiast zwiększyć kategorię jak w niemczech z biegiem lat to u nas trzeba milio kursuw
adam
2 lata temu
Jestem za tym pomysłem jak najbardziej, jaki i za tym który wszedł w życie w 2015. Co prawda motocykl prowadzi się zupełnie inaczej niż samochód ale... wystarczy max uwagi, rozwag, oleju w głowie i można jeździć spokojnie. Sam skorzystałem z przepisów i poruszam się od 2 lat motocyklem125cm.
doniek
2 lata temu
Trudno się je prowadzi trzeba mieć wprawe bedzie dużo wypadków
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić