o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Nowelizacja kodeksu karnego. Wniosek prezydenta jest już w TK

7
Podziel się

W poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek prezydenta Andrzeja Dudy - podało RMF FM. Sędziowie zbadają, czy nowelizacja Kodeksu karnego autorstwa autorstwa Zbigniewa Ziobry jest zgodna z Konstytucją.

Od lewej: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości i prokurator generalny) oraz Andrzej Duda (prezydent) (zdj.arch.)
Od lewej: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości i prokurator generalny) oraz Andrzej Duda (prezydent) (zdj.arch.) (East News, Stefan Maszewski/Reporter)
bECEqBeJ

Już w piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nowelizacja Kodeksu nie zostanie podpisana. O ile Andrzej Duda przyznał rację, że należy reformować prawo, o tyle nie spodobał mu się tryb procedowania ustawy w parlamencie.

"Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela - szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne - wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w Konstytucji" - napisano w zeszłotygodniowym komunikacie.

bECEqBeL

Zbigniew Ziobro w niedzielę w programie "#Newsroom" transmitowanym na antenie Polsat News i Wirtualnej Polski stwierdził, że prezydent podał "dwa komunikaty". - Pierwszy, że co do zasady zgadza się z istotą tego projektu, czyli zaostrzeniem kar za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i przestępczość zorganizowaną, ale też drugi, że nie zgadza się z trybem procedowania - mówił Ziobro.

Zobacz także: Zobacz także: Kodeks Karny Ziobry w TK. Minister sprawiedliwości: to nie jest moja porażka

Minister sprawiedliwośći zwracał uwagę, że "za treść projektu odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości i rząd, ale za tryb odpowiadają już władze parlamentu, czyli marszałek Sejmu i marszałek Senatu". - Wierzę w to i ufam marszałkowi i jego decyzji, skoro był przekonany do jej podjęcia, że przedstawi argumenty. Czekamy na jego stanowisko, które będzie w pełni bronić tę procedurę przed Trybunałem Konstytucyjnym - dodał Ziobro.

bECEqBeR

Co zakłada projekt?

Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrza kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie. Została uchwalona 16 maja, już dwa dni po tym, jak projekt złożono w Sejmie. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą zostało umożliwione decyzją marszałka Sejmu, który zdecydował o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Marszałek rozstrzygnął, że nie był to projekt kodeksowy. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad tą nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu.

bECEqBeS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

bECEqBfm
KOMENTARZE
(7)
Okmo
2 lata temu
Trybunał stanu dla łysiejacego Dudy
aaaaaaaaaaaaa...
2 lata temu
Tak się prezentuje dobra zmiana.
maciek
2 lata temu
Pacynka robi szoł dla naiwnych że niby oto w obozie władzy nie ma rozkazów i dopuszcza się elastyczność również w myśleniu... jakie to przaśne. PISie dzieci klaskają z radości kubotami :D
bECEqBfn
aaaaaaaaaaaaa...
2 lata temu
To nie jest prezydent a zajmuje tak ważny urząd.
Alumn
2 lata temu
Dwóch mistrzów intelektu w akcji ,imć zero wraz z ministrantem
oszukana
2 lata temu
wspolczuje Min. Ziobrze, nic nie moze zrobic bo mu wsadza kij w szprychy
sterling
2 lata temu
marionetka wyslala do Trybunalu Konstytucyjnego ktory jest calkowicie pisowy haha
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić