aktualizacja 

Nowy CEPiK, nowe dane: do bazy trafi więcej informacji

34
Podziel się:

W nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców znajdzie się więcej danych dotyczących użytkowanych w Polsce samochodów. W efekcie trudniej będzie „załatwić” przegląd.

Badanie techniczne, fot. PAP/Marcin Bielecki
Badanie techniczne, fot. PAP/Marcin Bielecki (PAP, Marcin Bielecki)

Więcej danych, mniej pola manewru

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazały się projekty kilku rozporządzeń stworzonych w Ministerstwie Cyfryzacji. Z punktu widzenia zmotoryzowanych najważniejsze z nich dotyczy katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów. Jest to dostosowanie przepisów do możliwości, jakie dawać będzie CEPiK 2.0.

W porównaniu z obowiązującym rozporządzeniem z 30 marca 2016 roku najważniejsze zmiany w nowym dokumencie dotyczą danych zbieranych przy okazji przeprowadzania badań technicznych. W myśl nowych przepisów w CEPiK-u odnotowywana będzie data wykonania badania technicznego lub jego przerwania. Dziś zapisuje się jedynie datę i godzinę rozpoczęcia badania. Jeśli więc pojazd nie będzie mógł zaliczyć przeglądu, sytuacja ta będzie musiała znaleźć swoje odzwierciedlenie w CEPiK-u. Po usunięciu niedomagania nie będzie też można wrócić do poprzedniego badania i dokończyć go tak, jak gdyby auto już przy pierwszym podejściu było w dobrym stanie.

Chyba jeszcze ważniejszą zmianą jest wprowadzenie wymogu zapisywania w CEPiK-u imienia i nazwiska diagnosty, który przeprowadził badanie. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, każdy przegląd będzie firmowany nazwiskiem, a dane te będą łatwe do uzyskania dla organów administracyjnych. Łatwo możemy więc wyobrazić sobie, że w razie zatrzymania samochodu przez patrol policji, który podważy stan auta mimo niedawno zaliczonej kontroli, diagnosta może mieć kłopoty. Prawdopodobnie trudniej będzie więc znaleźć zakład, w którym możliwe będzie „załatwienie” przeglądu dla samochodu, którego stan sprawia, że powinien zostać poddany naprawie lub wykluczony z ruchu.

Do nowego CEPiK-u trafi również więcej informacji na temat prawnej sytuacji pojazdu. Dziś w bazie odnotowuje się przypadki ustanowienia na aucie zastawu rejestrowego. W myśl nowego rozporządzenia w CEKiKu będzie musiała również znaleźć się także informacja o zabezpieczeniach ustanowionych na pojeździe, w tym o zajęciu pojazdu przez organ egzekucyjny, oraz ich zniesieniu. Jeśli informacje te będą udostępniane w ramach rządowej usługi historia pojazdu, będzie to oznaczało większe bezpieczeństwo zakupu używanego auta krajowego pochodzenia.

CEPiK 2.0 - baza na nowo

Start CEPiK-u 2.0, czyli na nowo stworzonej bazy danych na temat pojazdów i kierowców, był już kilkakrotnie przekładany. Kiedy należy się go spodziewać? - Jeśli zgodnie z planem przeprowadzona przez kolejne szczeble legislacyjne będzie nowelizacja ustawy regulującej funkcjonowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, to nowa baza ruszy 30 października 2017 roku – mówi Wirtualnej Polsce Igor Ryciak, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Informatyki. W używanym dziś rejestrze nie brakuje błędów, wiele jest również tak zwanych martwych dusz, czyli samochodów, które wbrew danym z CEPiK-u nie są już użytkowane.

Nowa wersja bazy ma wyeliminować błędy, które zawiera jej dzisiejsze wcielenie. Umożliwić ma również udostępnienie nowych usług i wdrożenie przepisów. Od 4 czerwca 2018 roku zaczną obowiązywać przepisy nakazujące młodym kierowcom prowadzenie samochodu z zielonym listkiem i obowiązkowe szkolenia w pierwszym roku posiadania prawa jazdy. Ich wprowadzenie również jest uzależnione od debiutu drugiej wersji CEPiK-u. Bez niej organy administracyjne nie mogłyby sprawować wystarczającego nadzoru nad młodymi kierowcami.

Od wprowadzenia CEPiK-u 2.0 uzależnione jest również udostępnienie usługi „Mój pojazd”. Umożliwi sprawdzenie danych posiadanego samochodu lub motocykla, a w przyszłości ma - o ile będzie tego chciał użytkownik - przypominać o zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego oraz konieczności przedłużenia ubezpieczenia OC. Pracodawcy docenią możliwość sprawdzenia uprawnień do kierowania posiadanych przez pracownika przed powierzeniem mu samochodu służbowego. Kandydaci na kierowców będą zaś mogli na podstawie danych statystycznych ocenić jakość kształcenia wybranych szkół jazdy. W przyszłości system ma też przypominać o konieczności wymiany ważnego na określony czas prawa jazdy. - Pierwsze spośród tych funkcjonalności pojawią się w lipcu 2018 roku – dodaje Igor Ryciak.

Wprowadzenie CEPiK-u umożliwi również wejście w życie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących przeprowadzania obowiązkowych przeglądów technicznych.

Prawdziwe badania

Sprawozdanie Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia suchej nitki na funkcjonującym w Polsce systemie dozorowania stanu technicznego pojazdów. Wiele zmieni się jednak od 30 października 2017 roku. Jak informował „Dziennik Gazeta Prawna”, od tego dnia za przegląd auta zapłacimy z góry. Jeśli samochód nie spełni wymagań stawianych pojazdom przez prawo, opłata nie będzie zwracana.

Za badanie zapłacimy więcej. Obecnie w przypadku samochodu osobowego jest to kwota 98 zł. Ma ona wzrosnąć do 102 zł. Dwukrotnie więcej zapłacimy, jeśli na badanie techniczne spóźnimy się o ponad 30 dni. Bardziej rygorystyczne mają być również kryteria samego przeglądu, ale na razie nie ma na ten temat oficjalnych informacji.

Podsumowanie

Nowe rozporządzenia minister cyfryzacji mają wejść w życie 30 października 2017 roku. Równoczesne wprowadzenie CEPiK-u 2.0 sprawi, że z biegiem lat dane na temat użytkowanych samochodów w Polsce ulegną oczyszczeniu z przekłamań i wpisów bez pokrycia. To ważne, ponieważ na podstawie danych z CEPiK-u podejmuje się i będzie się podejmować wiele ważnych decyzji. Te, które dziś przychodzą nam do głowy w pierwszej kolejności, mogą dotyczyć kwestii ograniczeń ruchu dla samochodów emitujących szczególnie dużo zanieczyszczeń czy modyfikacji systemu danin, jakie wiążą się ze sprowadzaniem używanego auta z zagranicy.

Z punktu widzenia tak zwanego szarego kierowcy wprowadzenie CEPiK-u 2.0 będzie oznaczało większe problemy z zaliczeniem przeglądu przez nie do końca sprawne auto czy konieczność odbycia dodatkowych szkoleń przez młodych kierowców. W praktyce obydwie kwestie powinny dodatnio wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Nowa baza danych będzie jednak oznaczała również większe możliwości – w tym możliwość prowadzenia samochodu bez posiadania przy sobie dokumentów w tradycyjnej, papierowej formie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Zbadali włosy Ludwiga van Beethovena. Czekała ich niespodzianka
Brutalny gwałt zbiorowy na 13-latku. Są nowe informacje
Znamy szczegóły wizyty księcia Williama w warszawskim bistro. "Byliśmy zaskoczeni"
Rosja zagra mecze towarzyskie. Ukraina jest wściekła
Gwiazda futbolu oblegana. Wyszedł szukać psa, wrócił ze świtą
Były trener Pudzianowskiego nazwany klaunem. Ostre słowa
Tak Narożna zareagowała na gar rosołu. "Klasa sama w sobie"
Pomysłowa prezentacja piłkarza. 19 liter w nazwisku? To nie problem
Rosja sięga po czołgi z głębokich magazynów. "Są kompletnie przestarzałe"
Masz tę grupę krwi? Kleszcze nie potrafią się jej oprzeć
Tak ubrał się na spotkanie z księciem Williamem. Ekspert tylko spojrzał
Rosjanka była szczera. Powiedziała, co się stanie, gdy umrze Putin
Nurek przeżył spotkanie z rekinem. "Myślałem, że to już koniec"
Straż Miejska dostała terminale płatnicze. Ludzie wpadną w furię
Zgarnął 111 punktów karnych! Ten kierowca musi zapłacić kosmiczny mandat
Słynny tenor bezlitosny dla Górniak. "Zrujnowała to"
Przerażające. Rosjanie zostawili je w Borodziance
Skandal w polskiej okręgówce. Po samobójczym golu uciekł i zniknął
Górale wychodzą na ulice. "Sytuacja jest bardzo trudna"
"Z Najmanem k**** przegrać?!". Po tych słowach zawrzało. Jest odpowiedź
Z dnia na dzień wyleciał z TVP Info. Już ma nową pracę
Chwile grozy na A4. Wypadek ciężarówki nagrała kamera
Kupują jajka na wsi. Oto co zauważyli
Martwa policjantka w hotelu. Na miejscu znaleziono list
Japończycy spróbowali żurku. Reakcja hitem w sieci
W sklepie schowali konserwy. Do tego posuwają się ludzie
Ewa Bilan-Stoch z ważnym apelem do fanów
Chcą zakazać trzymania dzieci na kolanach podczas lotu. To niebezpieczne
Polacy stracą wszystko? Przerażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego
Kiedy Rosji zabraknie sił? Wywiady Litwy i Ukrainy mają podobne wnioski
Urządzili imprezę w autobusie. Skandaliczny incydent w Krakowie
Golec uOrkiestra reaguje. 11 tys. komentarzy pod dramatem Kubackiego
To zastała w pociągu z Zakopanego. Nie wytrzymała
Nel dwie dekady później. Dziś ma 31 lat a jej uroda rozkwita
Czegoś takiego w Polsce nie było. Miasto nie popuści b. księdzu
Oto co Ukrainka nagrała w Gdyni. "Normalny dzień w Polsce"
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Prawda o małżeństwie Krawczyków. "Panowie przyjeżdżali do domu"
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Rozsyp wokół roślin. Ślimaki i mszyce nawet się nie zbliżą
Skąd rząd weźmie na 13. emerytury? Lepiej usiądźcie
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
To przewoził w cinquecento. Wideo hitem internetu
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Fatalne wieści z IMGW! Tylko usiąść i płakać
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Wysyp garść na trawnik. Mech zniknie jak ręką odjął
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
"Kasztanowy ludzik" to sygnał alarmowy. Ostrzega, że wątroba wysiada
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Kupiła na obiad kapustę. W domu osłupiała
Policja i pogotowie w szkole. Nauczycielka tak uderzona, że aż zemdlała
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić