Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Nowy sposób wyłudzania pieniędzy. Policja ostrzega

3
Podziel się

Ktoś prosi cię o pieniądze "na już" i podaje kod do płatności mobilnych? Bądź ostrożny. To może być przestępca, który przejął konto twojego znajomego w serwisie społecznościowym.

Znajomy prosi o pomoc finansową? Potwierdź, czy to na pewno on
Znajomy prosi o pomoc finansową? Potwierdź, czy to na pewno on (wp.pl/policja)

Komenda Główna Policji i Polski Standard Płatności ostrzegają przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK.

Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym, podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów, informuje policja w komunikacie. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych.

Zobacz także: Obejrzyj także: Oszustwo "na BLIK-a". Mieszkanka Łomnicy straciła 1000 złotych

Co zrobić, żeby uniknąć wyłudzenia? Przede wszystkim potwierdzić tożsamość znajomych, dzwoniąc do proszącego. Policja oraz Polski Standard Płatności zalecają także stosowanie dwuskładniowego uwierzytelniania swoich kont społecznościowych, dzięki temu trudniej będzie przejąć nasze konto. Przypominają też, by sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w bankowości mobilnej. No i chronić telefon oraz PIN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(3)
Wladziu
2 lata temu
A mojego ziomka z Radomska gaście tak skroili na 300 zł. Włamali się na Facebooka na konto kuzyna o poprosili o przelanie kasy rzekomo na kurtkę... Jak się okazało pieniądze zostały wypłacone w Gdańsku. Raczej są nie do odzyskania. Uważajcie wszyscy
zulu
2 lata temu
Wniosek jest prosty. Takie oszustwa pojawiają się jedno po drugim, a to znaczy, że ludzie nadal są naiwni i nie myślą. Gdybym potrzebował pieniędzy to osobiste spotkanie ze znajomym jest standardem.Przez telefon to można się zapytać o godzinę spotkania
Farba
2 lata temu
Nie ma to jak w ręku czysta żywa gotówka w banknotach . a nie te guzik warte smartfonowe kumbinacje . To samo z wyborami. Kiedy zacznie się glosowac przez internet skończy sie kontrola nad tym wszystkim.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić