Wróć na
oprac. Krystian Winogrodzki
|

Nowy Targ. Ponad stuletni budynek byłej synagogi zniszczony. Zapomniano wpisać go na listę zabytków

29
Podziel się

Dawna synagoga żydowska w Nowym Targu została po wojnie przerobiona na zakład ślusarski. Opuszczony przez lata budynek kupił nowy właściciel, który uzyskał zgodę na jego rozbiórkę.

Dawna synagoga w Nowym Targu przerobiona po wojnie na zakład ślusarski
Dawna synagoga w Nowym Targu przerobiona po wojnie na zakład ślusarski (wikimedia.org, Dracon NT)

Rozbiórka starego zakładu ślusarskiego w Nowym Targu rozpoczęła się w połowie kwietnia. Budynek był przez lata opuszczony, aż został kupiony. Nowy właściciel uzyskał zgodę na jego wyburzenie. - Przed wojną była tam synagoga ortodoksyjnych Żydów. Budynek miał 100-110 lat. Zastanawiam się jak do tego doszło - mówi mieszkaniec miasta w rozmowie z portalem gazetakrakowska.pl.

Były burmistrz Nowego Targu uważa, że błąd popełniło wiele osób i instytucji. W latach 90. była synagoga wróciła do Krakowskiej Gminy Żydowskiej. Potem jeszcze dwukrotnie zmieniano właścicieli. Obecny włodarz miasta o sprawie dowiedział się od dziennikarzy. Komentarza nie udzielili konserwatorzy zabytków, podobnie jak Gmina Żydowska w Krakowie.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(29)
andrzej1-1967
rok temu
Zmieniał wlascicieli czyli gmina zydowska go sprzedała. Wiec w czym problem.
oj_szkoda_wie...
rok temu
Oj szkoda bo ze zdjęcia wynika że to był wybitnie piękny i zabytkowy budynek. Szkoda wielka może trafiłby do spisu zabytków UNESCO.
ajj wajj
rok temu
Brzydki ten budynek jak cały ten syjonizm.
oj
rok temu