o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Nowy znak drogowy na wjazdach do stref ekologicznych. Za złamanie przepisu 500 zł mandatu

108
Podziel się

Rządowe Centrum Legislacji zaprezentowało projekt nowych znaków drogowych, które będą informować o strefie czystego transportu. Za darmo będą mogły do niej wjechać tylko auta ekologiczne. Nieopłacenie odpowiedniej kwoty przez kierowców innych pojazdów będzie wiązało się z mandatem w wysokości 500 zł.

Ograniczenia obejmą samochody spalinowe
Ograniczenia obejmą samochody spalinowe (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bECpXOGd

Wzorem innym państw, również polskie władze chcą ograniczenia wjazdu samochodami do centrów miast. Jednak mają one na celu nie tyle zmniejszenie ruchu, co promowanie ekologicznych samochodów. Wraz z nowelizacją Ustawy o elektromobilności samorządy otrzymają możliwość tworzenia stref czystego transportu. Za darmo będą mogły do nich wjeżdżać pojazdy elektryczne, wodorowe i napędzane CNG lub LNG (gazem zmiennym). Natomiast właściciele aut benzynowych, wysokoprężnych i tych na LPG będą musieli uiścić opłatę, która maksymalnie ma wynosić 2,5 zł za godzinę lub 25 zł za dobę.

Przedstawiono już znaki D-54 i D-55, które będą informować o wjeździe i opuszczeniu strefy z ograniczeniem ruchu. Złamanie tego przepisu i wjazd do ekostrefy spalinowym autem bez opłaty, będzie się wiązał z mandatem w wysokości nawet 500 zł.

bECpXOGf

Już dziś samochody elektryczne mają pewne przywileje, jak możliwość jazdy po buspasach, ale póki co nie są one w żaden sposób oznaczane. Zmieni się to 1 lipca 2018 r., kiedy ekologiczne auta będą otrzymywały specjalne naklejki. Ten system ma obowiązywać do końca 2019 r. Od początku 2020 (wzorem np., Norwegii) wydawane będą specjalne tablice rejestracyjne – w Polsce wyróżnikiem będzie kolor zielony "blach".

Zobacz także: Dowiedz się więcej o przywilejach samochodów elektrycznych:
bECpXOGG
KOMENTARZE
(108)
nick
3 lata temu
Niezmniejszyc ruch tylko kase nabjiac
1234
3 lata temu
Taki ch. Niech mnie zmuszą do płacenia eko haraczu. Nie żyjemy w Niemczech. Nowe samochody nie są po 20k plnow a 120
Kierowca
3 lata temu
Ciekawe czy uwzględnia zakup auta elektrycznego i zrobią ustawę która będzie pozwalać nam odliczać od podatku zakup takiego auta. Belgia tak ma Norwegia która wspominają refunduja zakup więc ciekawe co nam Polska zaproponuje
bECpXOGH
Muu
3 lata temu
Prima aprilis
Andrzej
3 lata temu
To pewnie mieszkający w strefie chcąc ugotować obiad na kuchence gazowej będą musieli uiścić opłatę??????
tunes
3 lata temu
A co z osobami niepełnosprawnymi.
Stiwen
3 lata temu
No okej ... to jak zapłacę 2.5zl to już mój disel będzie eko i nie będę musiał zmieniać jednostki napędzającej:-) ekstra... Wzoruja się na Norwegii, ale żeby się wzorować w sprawie wypłat, to już tego nie widzą, ze tu ludzie zarabiają po 1700 zł i ich NIE STAĆ !!!
Marek
3 lata temu
To zapewne żart na 1.04
Joko
3 lata temu
W Polsce nie ma zbyt wiele samochodow eko, ale co tam, karac juz nalezy. Do tego te ceny aut tez nie dla nizszej klasy.
mysza
3 lata temu
A skąd auta elektryczne biorą prąd? Z elektrowni węglowych! Ponadto utylizacja ich akumulatorów jest tez szkodliwa dla środowiska.
27 : 1
3 lata temu
Następny sposób,wymyślony przez komunistów z piss-u na wyciągnięcie kasy na 500 +,o Watykanie i rydzyku już nie wspomnę.
Kwiatkowski z...
3 lata temu
PROPONUJĘ WPROWADZIĆ DO UŻYTKU NOWY ZNAK DROGOWY "TYLKO DLA CZŁONKÓW PIS" I UMIEŚCIĆ GO NA AUTOSTRADACH, ZAKOPIANCE, W CENTRACH DUŻYCH MIAST, NA PLAŻACH, W RESTAURACJACH itd. W POLSCE I W INNYCH KRAJACH.... Z ANTARKTYDĄ I KSIĘŻYCEM WŁĄCZNIE
Pakerniana
3 lata temu
Powinniśmy porzucić samochody na miesiąc i nie tankować paliwa. Po miesiącu zmniejszonych wpływów do budżetu zaraz by pozmieniali przepisy.
bECpXOGz
bret
3 lata temu
Co to takiego gaz zmienny???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić