o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Oblał żonę rozpuszczalnikiem i podpalił. Sąd podtrzymał wyrok dożywocia

7
Podziel się

- Paliła się, potem jeszcze przez dłuższy czas umierała, na co w sposób bezrefleksyjny patrzył oskarżony, przyglądał się temu i jeszcze to komentował - mówił w trakcie uzasadniania wyroku dożywocia dla 33-letniego Marcina Ch. sędzia. Mężczyźnie podtrzymano dotychczasową decyzję sądu za oblanie rozpuszczalnikiem i podpalenie żony.

Oblał żonę rozpuszczalnikiem i podpalił. Sąd podtrzymał wyrok dożywocia
(WP.PL)
bEsAfZat

- Przy tego rodzaju okolicznościach obciążających ta kara jest karą sprawiedliwą, słuszną, trafną i jedyną, która może się ostać – uznał sędzia Rafał Ryś, przypominając, że ofiara doznała szczególnego udręczenia. - Paliła się, potem jeszcze przez dłuższy czas umierała, na co w sposób bezrefleksyjny patrzył oskarżony, przyglądał się temu i jeszcze to komentował – mówił.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek wyrok w procesie 33-letniego Marcina Ch., oskarżonego o zabójstwo żony ze szczególnym okrucieństwem. W marcu 2015 r., mężczyzna oblał kobietę rozpuszczalnikiem i podpalił.

Sędzia podkreślił, że w sądzie okręgowym oskarżony nie kwestionował, że jego żona płonęła (obrońca Ch. podważył ten fakt w apelacji). - Oskarżony podawał tylko inną przyczynę: że to był jakiś przypadek nieszczęśliwy – wyjaśniał Ryś.

bEsAfZav

Możliwa jest jeszcze kasacja

Wyrok gdańskiego sądu apelacyjnego jest prawomocny. Obrona może wnieść kasację do Sądu Najwyższego.

W sierpniu 2016 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał Marcina Ch. na karę dożywotniego więzienia, uznając, że mężczyzna dokonał zabójstwa żony w sposób celowy i zaplanowany. Od tego wyroku odwołał się obrońca oskarżonego, który wniósł o uchylenie go i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia w I instancji.

25 maja br., w trakcie rozprawy odwoławczej przed gdańskim SA obrońca oskarżonego Antoni Koprowski wskazywał m.in., że kara wymierzona wobec Marcina Ch. była "rażąco niesprawiedliwa". - Aby orzec karę dożywotniego pozbawienia wolności, postępowanie sądowe musi być krystalicznie czyste. U podstaw wyroku sądu I instancji legło zachowanie oskarżonego, który widząc, jak jego małżonka zamieniła się w słup ognia, miał siedzieć na schodach i się temu przyglądać,tak zeznało dwóch świadków. Z tego miejsca jednak, w jakim wtedy przebywali, nie mogli oni widzieć całego zdarzenia - mówił adwokat.

bEsAfZaB

Zdaniem obrońcy, sąd nie dał wiary zeznaniom małoletniej córki ofiary, mówiącej o tym, że rodzice "kłócili się i szarpali", a także, że widziała "mamę poparzoną, ale nie płonącą". - Nieprawdopodobne jest też, i sprzeczne z zasadami doświadczenia życiowego, że pokrzywdzona, będąc słupem ognia, mogła w tym stanie jeszcze dwukrotnie dzwonić do swojej teściowej, a na samym telefonie nie było śladów nadpalenia - argumentował obrońca Marcina Ch.

Po tym, jak obrona Ch. wniosła apelację do gdańskiego SA, prokuratura wnioskowała o utrzymanie w mocy kary dożywocia. - Wbrew twierdzeniom obrony, sąd I instancji prawidłowo ustalił wszystkie okoliczności zdarzenia. O tym, że pokrzywdzona zamieniła się w słup ognia, świadczą nie tylko szczegółowe zeznania świadków, ale również opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz wyniki sekcji zwłok – mówiła przed sądem 25 maja prokurator Małgorzata Krzyżanowska.

Mężczyzna był już karany

Do zdarzenia doszło 28 marca 2015 r. w kujawsko-pomorskim Koronowie - w domu, w którym mieszkał Marcin Ch. z żoną Natalią Ch. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, zobaczyli ciężko poparzoną kobietę. Zatrzymany Marcin Ch. przyznał, że to on doprowadził do tej sytuacji. Oskarżony wyjaśniał, że była to jednak sprawa przypadku. Twierdził, że jego żona w pewnym momencie przyniosła do piwnicy kilkulitrowy baniak z rozpuszczalnikiem, następnie między obojgiem doszło do szamotaniny, substancja się rozlała, a potem nagle pojawił się ogień.

bEsAfZaC

Natalia Ch. zmarła w szpitalu specjalistycznym dziewięć dni później - poparzenia objęły 70 proc. ciała. Udzielającym jej pomocy lekarzom powiedziała, że to mąż oblał ją rozpuszczalnikiem i podpalił.

Motywy czynu oskarżonego nie są do końca jasne. W tle dramatu był konflikt małżeński. Według prokuratury, oskarżony mógł popełnić przestępstwo z dwóch powodów: żona chciała go zostawić lub przeciwnie - wbrew żądaniom Marcina Ch. - nie chciała się wyprowadzić z domu.

Gdy poparzona kobieta wybiegła z domu i krzyczała, wzywając pomocy, świadkowie opisali ją jako "słup ognia". W tym czasie, według sąsiadów, oskarżony siedział na schodach i obserwował całe zdarzenie bez żadnej reakcji.

bEsAfZaD

Marcin Ch. ma już na swoim koncie wyrok w zawieszeniu za posiadanie narkotyków i handel nimi.

bEsAfZaW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
babcia
4 lata temu
Panie sędzio, dziekujemy za sprawiedliwy wyrok...miejmy nadzieję że równie bolesny...
Oko
4 lata temu
Jak kuva zdradziła to dobrze zrobił. Pewnie harował aby księżniczka miała dobrze a ta zrobiła to co potrafi najlepiej. Zapewne złamała mu całe życie, więc je zakończył. Reakcja w afekcie
plenery net
4 lata temu
odkrywamy polske na nowo - WWW PLENERY NET - portal wakacyjny
bEsAfZaX
Otaku
4 lata temu
Szkoda że w Polsce NIE MA kary śmierci. Chętnie bym wykonał wyrok ścinając potwora...
fgfgfd
4 lata temu
Adwokacinę powinni zamknąć w areszcie za mataczenie.
wolacy
4 lata temu
jak w Indiach
Jo
4 lata temu
Jest akcja, jest reakcja - tyle w każdym temacie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić