oprac. oprac. Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Oceany zmieniają barwę. Do końca stulecia nawet połowa może być zielona

31 reakcji
0
0
31
Podziel się

Zmiany klimatyczne to jeden z najbardziej ignorowanych przez człowieka problemów. Niestety, już niebawem zobaczymy pierwsze skutki takiego postępowania. Oceany będą zmieniać kolory, i chociaż nie brzmi to niepokojącą, nie jest to dobry znak.

Zakwit Bałtyku z góry wygląda pięknie, ale to groźne zjawisko
Zakwit Bałtyku z góry wygląda pięknie, ale to groźne zjawisko (NASA)

Brak niezbędnych regulacji w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla skutkuje stałym wzrostem średniej temperatury rocznej. Jednym z tragicznych następstw będzie rozpuszczenie się co najmniej 1/3 lodowców himalajskich. Naukowcy są przekonani, że do tego dojdzie. A zjawisko zagraża nawet 2 miliardom ludzi.

Innym widocznym już niebawem skutkiem będą zmiany w strukturach oceanów. Rosnąca temperatura zmieni mieszaniny fitoplanktonu oraz organizmów morskich pochłaniających i odbijających światło. Według oceny naukowców, do 2100 roku nawet połowa oceanów może zmienić barwę.

Zmiany będą się różnić, zależnie od części świata. Woda w oceanach mieszczących się w strefie międzyzwrotnikowej zamieni kolory na jeszcze bardziej niebieskie. Natomiast w rejonach wokół równika oraz okołobiegunowych oceany będą zmieniać barwy na zielone.

"Ustaliliśmy, że kolor się zmieni. Prawdopodobnie nasze oczy nie będą w stanie tego dostrzec, jednak specjalistyczne czujniki na pewno to wykryją" - mówiła dr Stephanie Dutkiewicz, naukowiec z Massachusetts Institute of Technology.

Kilka miesięcy temu NASA przedstawiła niepokojące zdjęcie satelitarne. Wielki, zielony wir. Przepiękny i zjawiskowy – tak wygląda nasze morze z kosmosu. Możesz się nim zachwycać, ale przede wszystkim powinieneś się zaniepokoić. Bo to, co widać na zdjęciach satelitarnych NASA, jest ostrzeżeniem: na naszych oczach dzieje się coś bardzo złego. Bałtyk toczy śmiertelna choroba. Mówiąc wprost - morze umiera.

31
0
0
KOMENTARZE
(31)
gość
12 miesięcy temu
ustaliliśmy, że kolor się zmieni. Prawdopodobnie nasze oczy nie będą w stanie tego dostrzec, jednak specjalistyczne czujniki na pewno to wykryją" - bez komentarza.
qwer
12 miesięcy temu
fitoplankton = więcej tlenu ale także pożywienia dla życia w oceanach. a co do co2 Obliczono, że na każde 20 ppm CO2 powyżej poziomu przed rewolucję przemysłową (280 ppm) wypada tylko 0.03°C wrostu temperatury. Jest to w sprzeczności z założeniami antropogenicznego globalnego ocieplania
tyle
12 miesięcy temu
Gorsze jest to,że prądy oceaniczne słabną.
E
12 miesięcy temu
Jeszcze troche i bedziemy kolejną Starozytną Cywilizacją .
gośćhjk
12 miesięcy temu
Jedna erupcja wulkanu produkuje więcej CO2 niż ludzie przez 100 lat.
Najnowsze komentarze (31)
i
12 miesięcy temu
a jak to wplynie na ceny wody
lobby_płaci_t...
12 miesięcy temu
Lol, dane geologiczne pokazują że maksymalnie przez 10% czasu istnienia Ziem znajdowały się na niej znaczne masy lodu (czyli tak jak np. arktyka i antarktyda). Te 10% czasu zawiera w sobie wszystkie epoki lodowcowe. Na dodatek rdzenie z bieguna północnego pokazują że podczas ostatniej epoki lodowcowej stężenie CO2 było znacznie wyższe niż teraz, za to podczas wcześniejszej znacznie niższe niż teraz. No ale to się ignoruje i o tym nie za dużo mówi bo lobby płaci za odpowiednie wyniki badań i odpowiednie wnioski.
mrbear
12 miesięcy temu
Czy Autor podświadomie obawia się używania "o" na końcu wyrazu? Skąd bierze się to paskudne "ą" w zdaniu "nie brzmi to niepokojącą"?
Rav
12 miesięcy temu
Jedno mnie nurtuje - Grenlandia to znaczy biały czy zielony ląd??
prorok zagład...
12 miesięcy temu
nieprzjmujmy sie ,dobry katolik wie ze bedzie nowa ziemia
citizen
12 miesięcy temu
co jest młodzieży?? walimy po strunie
pg
12 miesięcy temu
polecam wykład doc. Pokrywki na temat co2 pozdrawiam
VASCO
12 miesięcy temu
A nie jest to czasem normalne na ziemi? Patrząc wstecz mieliśmy duże ocieplenia a za jakiś czas spore ochłodzenie i tak na zmianę.
Tego typu
12 miesięcy temu
Matka ziemie wytopi robactwo zwane "człowiek"
ecik
12 miesięcy temu
A mnie to lotto i wisi. Sam sobie to człowiek wyprodukował - sam . To niech teraz się kisi.
michalik.norb...
12 miesięcy temu
matko bosko ocieplenie , CO2, piece, spaliny, normy emisji, ile bezużytecznej wiedzy marnuje się na bicie kasy z globalnego ocieplenia a nie potrafią ludziki zrobić dobrej baterii na prąd aby w końcu samochody elektryczne mogły funkcjonować jak należy ehh
Tom
12 miesięcy temu
W 2100 nie będzie mnie na świecie, więc co mnie to.
brum
12 miesięcy temu
Zabawne, ze ci sami ludzie od wiary w zmiany klimatyczne spowodowane działalnoscia człowieka Globalisci powodują, że mamy jesc produkty zywnościowe z innych kontynentów, pozbywac się wszystkiego co mamy w kraju trując tym sposobem środowisko niepotrzebnym transportem. Ile spalin na ziemi, wodzie i w powietrzu powstaje z tak głupiej ekonomii pseudo dobrobytu? To oni stworzyli system duspozycyjnych naczyń z plastiku, stworzyli pseud turystykę latania bez powodu po całym swiecie, roznoszenia chorób i zarazy gdzie się da...
moher
12 miesięcy temu
Czy Człowiek w swej chciwości nie niszczy również Ziemi danej przez Stwórcę w opiekę i do życia?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić