Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Oceany zmieniają barwę. Do końca stulecia nawet połowa może być zielona

31
Podziel się

Zmiany klimatyczne to jeden z najbardziej ignorowanych przez człowieka problemów. Niestety, już niebawem zobaczymy pierwsze skutki takiego postępowania. Oceany będą zmieniać kolory, i chociaż nie brzmi to niepokojącą, nie jest to dobry znak.

Zakwit Bałtyku z góry wygląda pięknie, ale to groźne zjawisko
Zakwit Bałtyku z góry wygląda pięknie, ale to groźne zjawisko (NASA)
bDabDsWd

Brak niezbędnych regulacji w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla skutkuje stałym wzrostem średniej temperatury rocznej. Jednym z tragicznych następstw będzie rozpuszczenie się co najmniej 1/3 lodowców himalajskich. Naukowcy są przekonani, że do tego dojdzie. A zjawisko zagraża nawet 2 miliardom ludzi.

Innym widocznym już niebawem skutkiem będą zmiany w strukturach oceanów. Rosnąca temperatura zmieni mieszaniny fitoplanktonu oraz organizmów morskich pochłaniających i odbijających światło. Według oceny naukowców, do 2100 roku nawet połowa oceanów może zmienić barwę.

Zmiany będą się różnić, zależnie od części świata. Woda w oceanach mieszczących się w strefie międzyzwrotnikowej zamieni kolory na jeszcze bardziej niebieskie. Natomiast w rejonach wokół równika oraz okołobiegunowych oceany będą zmieniać barwy na zielone.

bDabDsWf

"Ustaliliśmy, że kolor się zmieni. Prawdopodobnie nasze oczy nie będą w stanie tego dostrzec, jednak specjalistyczne czujniki na pewno to wykryją" - mówiła dr Stephanie Dutkiewicz, naukowiec z Massachusetts Institute of Technology.

Kilka miesięcy temu NASA przedstawiła niepokojące zdjęcie satelitarne. Wielki, zielony wir. Przepiękny i zjawiskowy – tak wygląda nasze morze z kosmosu. Możesz się nim zachwycać, ale przede wszystkim powinieneś się zaniepokoić. Bo to, co widać na zdjęciach satelitarnych NASA, jest ostrzeżeniem: na naszych oczach dzieje się coś bardzo złego. Bałtyk toczy śmiertelna choroba. Mówiąc wprost - morze umiera.

bDabDsWG
KOMENTARZE
(31)
gość
2 lata temu
ustaliliśmy, że kolor się zmieni. Prawdopodobnie nasze oczy nie będą w stanie tego dostrzec, jednak specjalistyczne czujniki na pewno to wykryją" - bez komentarza.
qwer
2 lata temu
fitoplankton = więcej tlenu ale także pożywienia dla życia w oceanach. a co do co2 Obliczono, że na każde 20 ppm CO2 powyżej poziomu przed rewolucję przemysłową (280 ppm) wypada tylko 0.03°C wrostu temperatury. Jest to w sprzeczności z założeniami antropogenicznego globalnego ocieplania
tyle
2 lata temu
Gorsze jest to,że prądy oceaniczne słabną.
bDabDsWH
E
2 lata temu
Jeszcze troche i bedziemy kolejną Starozytną Cywilizacją .
gośćhjk
2 lata temu
Jedna erupcja wulkanu produkuje więcej CO2 niż ludzie przez 100 lat.
Najnowsze komentarze (31)
i
2 lata temu
a jak to wplynie na ceny wody
lobby_płaci_t...
2 lata temu
Lol, dane geologiczne pokazują że maksymalnie przez 10% czasu istnienia Ziem znajdowały się na niej znaczne masy lodu (czyli tak jak np. arktyka i antarktyda). Te 10% czasu zawiera w sobie wszystkie epoki lodowcowe. Na dodatek rdzenie z bieguna północnego pokazują że podczas ostatniej epoki lodowcowej stężenie CO2 było znacznie wyższe niż teraz, za to podczas wcześniejszej znacznie niższe niż teraz. No ale to się ignoruje i o tym nie za dużo mówi bo lobby płaci za odpowiednie wyniki badań i odpowiednie wnioski.
mrbear
2 lata temu
Czy Autor podświadomie obawia się używania "o" na końcu wyrazu? Skąd bierze się to paskudne "ą" w zdaniu "nie brzmi to niepokojącą"?
Rav
2 lata temu
Jedno mnie nurtuje - Grenlandia to znaczy biały czy zielony ląd??
prorok zagład...
2 lata temu
nieprzjmujmy sie ,dobry katolik wie ze bedzie nowa ziemia
citizen
2 lata temu
co jest młodzieży?? walimy po strunie
pg
2 lata temu
polecam wykład doc. Pokrywki na temat co2 pozdrawiam
VASCO
2 lata temu
A nie jest to czasem normalne na ziemi? Patrząc wstecz mieliśmy duże ocieplenia a za jakiś czas spore ochłodzenie i tak na zmianę.
bDabDsWz
Tego typu
2 lata temu
Matka ziemie wytopi robactwo zwane "człowiek"
ecik
2 lata temu
A mnie to lotto i wisi. Sam sobie to człowiek wyprodukował - sam . To niech teraz się kisi.
michalik.norb...
2 lata temu
matko bosko ocieplenie , CO2, piece, spaliny, normy emisji, ile bezużytecznej wiedzy marnuje się na bicie kasy z globalnego ocieplenia a nie potrafią ludziki zrobić dobrej baterii na prąd aby w końcu samochody elektryczne mogły funkcjonować jak należy ehh
Tom
2 lata temu
W 2100 nie będzie mnie na świecie, więc co mnie to.
brum
2 lata temu
Zabawne, ze ci sami ludzie od wiary w zmiany klimatyczne spowodowane działalnoscia człowieka Globalisci powodują, że mamy jesc produkty zywnościowe z innych kontynentów, pozbywac się wszystkiego co mamy w kraju trując tym sposobem środowisko niepotrzebnym transportem. Ile spalin na ziemi, wodzie i w powietrzu powstaje z tak głupiej ekonomii pseudo dobrobytu? To oni stworzyli system duspozycyjnych naczyń z plastiku, stworzyli pseud turystykę latania bez powodu po całym swiecie, roznoszenia chorób i zarazy gdzie się da...
moher
2 lata temu
Czy Człowiek w swej chciwości nie niszczy również Ziemi danej przez Stwórcę w opiekę i do życia?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić