o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Odnaleziony Matejko wart 3 mln zł trafi na aukcję

7
Podziel się

Obrazy Jana Matejki pojawiają się na rynku raz na kilka lat. W czwartek licytacja "Zabicia Wapowskiego" - wycenianego na 3 mln zł dzieła, które przez prawie 100 lat uchodziło za zaginione.

Odnaleziony Matejko wart 3 mln zł trafi na aukcję
(DESAUnicum)
bECLRqZh

"Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki ostatni raz przed zaginięciem było pokazywane w 1883 roku na Wawelu.
- Słuch o obrazie zaginął w połowie lat 30. XX wieku. Mimo zabiegów organizatorów nie udało się pozyskać płótna na wielką wystawę monograficzną Matejki w Warszawie w 1938 roku. Obraz odnalazł się w atmosferze sensacji dopiero w 2012 roku w Ameryce Południowej. Po powrocie do Polski eksponowany był na Wawelu, a już 8 czerwca zostanie wystawiony na licytacji - mówi Agata Szkup, dyrektor Departamentu Sprzedaży DESA Unicum.

Cena wywoławcza obrazu to 2,3 mln zł.

Dziełu Matejki na aukcji towarzyszyć będzie obraz Jacka Malczewskiego, "Na jednej strunie" z 1905 roku. Cena wywoławcza: 100 tys. zł.

bECLRqZj

- Ciekawą propozycją jest również "Jeździec wschodni" Aleksandra Orłowskiego, którego obrazy znajdują się dziś przede wszystkim w kolekcjach muzealnych w Rosji i w Polsce. W ofercie znajdą się także obrazy m.in. Władysława Ślewińskiego, Tadeusza Makowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Eugeniusza Zaka. Wszystkie prace będzie można zobaczyć do 8 czerwca podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny - zachęca Agata Szkup.

bECLRqZK
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(7)
mikolaj
4 lata temu
a Rosjanie co maja ukryte?
zgredzik
4 lata temu
Może brakuje na 500+?
Dociekliwy
4 lata temu
OK tylko co na tym drugim obrazie robi Nergal ?
bECLRqZL
Ważne pytania
4 lata temu
Skoro to taka sensacja to dlaczego sprzedają? Może autor artykułu wyjaśniłby ta kwestię? Olbrzymie pieniądze pakujemy w kulturę, a prawie nikt się nie pyta jak wydawane są te pieniądze i czy finansowe wspieranie kultury w tym wymiarze ma jakiś sens. W końcu to podatnik płaci i utrzymuje.
Matejko
4 lata temu
Jakby nie można było tego powiesić w muzeum,ale lepiej sprzedać niech wyjedzie z kraju
awo
4 lata temu
Ciekawe ze po szabrze Niemcow w czasie wojny teraz nasze (polskie) skarby kultury sa "odkrywane" np. w Pld Ameryce czy "wyplywaja" na amerykanskich czy brytyjskich aukcjach.
Samarama.
4 lata temu
Z jakiego kruszcu jest rama owego obrazu,bo cena wywoławcza,jak na takie arcydzieło,zawrotna.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić