REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski12.10.18 (18:02)

Odnaleźli 10-letniego "wampira". Niezwykły grób w Lugnano

Dziecko pochowano w wyjątkowy sposób. Międzynarodowy zespół naukowców właśnie ogłosił swoje odkrycie we Włoszech.
David Pickel / Stanford University

Pochówek 10-letniego dziecka miał znaczenie rytualne. Złożono je do grobu z kamieniem wbitym w usta. Odkrywcy tego wyjątkowego sposobu grzebania zmarłego nie ukrywają, że są mocno zaskoczeni.

Nigdy nie widziałem czegoś takiego - powiedział profesor antropologii David Soren z Uniwersytetu Arizony. - Ludzie z okolicy mówią, że to "wampir z Lugnano".

REKLAMA

Kamień wbity w usta dziecka miał niebagatelne znaczenie. Według naukowców miał chronić przed powstaniem "wampira" z martwych. Zabieg z kamieniem był najprawdopodobniej związany z epidemią malarii na tym terenie. Wybuchła ona ok. 400 roku.

Szkielet dziecka odnaleziono na terenie cmentarza dziecięcego. Powstanie La Necropoli dei Bambini w Lugnano (około 100 kilometrów na północ od Rzymu) także wiąże się z epidemią malarii. Eksperci badają nekropolię od lat, ale do tej pory znajdowali szczątki niemowląt. Szkielet 10-latka lub 10-latki (płeć nie jest znana) jest pierwszym takim tutaj znalezionym. Jego wiek określono na podstawie rozwoju uzębienia.

David Pickel / Stanford University

Biorąc pod uwagę wiek tego dziecka i jego wyjątkowy pochówek, reprezentuje on w tej chwili anomalię na cmentarzu i tak już odbiegającym od normy - powiedział szef wykopalisk David Pickel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij