o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Ogromne kleszcze w Holandii. Mogą pojawić się także w Polsce

37
Podziel się

Jak bumerang powraca temat ogromnych, przerażających kleszczy. To rodzaj wędrownych pajęczaków, który nazywamy potocznie "Kleszczami Afrykańskimi". Czy są rzeczywiście takie groźne, jak wyglądają?

Kleszcz Afrykański pojawia się także w Polsce
Kleszcz Afrykański pojawia się także w Polsce (Facebook.com)
bEDWLvdx

Kleszcze to jedno z największych zagrożeń naturalnych dla człowieka, jakie możemy napotkać w Polsce. I nie dziwi wcale, że te pajęczaki mogą wydawać się dla kogoś przerażające. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z kleszczem o rozmiarach dwóch centymetrów.

Afrykańskie kleszcze zaobserwowane w Holandii

Ogromne kleszcze pojawiły się w Niderlandach. I nie jest to żadne zaskoczenie. Gatunek, który zaobserwowano to kleszcz wędrowny. Co lato ogromne pajęczaki zalewają Europę. Najczęściej można zaobserwować je w Niemczech.

Kleszcze wędrowne w Polsce?

Ubiegłego lata również pojawiały się niepokojące doniesienia o afrykańskich kleszczach w Europie. Wówczas zapytaliśmy eksperta, jak to rzeczywiście wygląda, czy są w stanie nam zagrozić i jak wygląda monitoring egzotycznych gatunków w Polsce. Sprawa nie jest taka prosta.

bEDWLvdz

Czy kleszcze wędrowne (Hyalomma) mogą zagrażać Polakom?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony, jest ich bardzo niewiele, z drugiej przenoszą bardzo niebezpieczne choroby. Jednak część kleszczy, która trafia do Polski, bardzo szybko znajduje naturalnego wroga w łańcuchu pokarmowym.

W rozmowie z WP Tech ekspert zaznaczał, że już prędzej powinniśmy obawiać się naszych, tutejszych kleszczy. Trudno nie przyznać mu racji. Raz, że są gatunkiem bardzo licznym, a dwa, że te mniejsze pajęczaki trudniej dostrzec, niż 2-centymetrowe afrykańskie kleszcze.

bEDWLvdF

Ekspert podkreślał także, że sam w sobie kleszcz nie jest zagrożeniem. Problem stanowią choroby, które może przenosić. Nie każdy polski kleszcz jest nosicielem boreliozy, tak jak nie każdy afrykański kleszcz przenosi gorączkę krwotoczną krymsko-kongijska.

bEDWLvea
KOMENTARZE
(37)
Ela
12 miesięcy temu
przeczytałam książkę borelioza. strach i nadzieja, warto przeczytać, można się sporo dowiedzieć o zmaganiach z boreliozą
dede
2 lata temu
my to mamy kleszcze z gatunku klerykalis pedofiliensis,żyją w polsce od ponad 1000 lat,siorbią naszą krew,cieżkie do wytępienia,chociaż ostatnio idzie coraz lepiej
Rolnik
2 lata temu
Nie palmy traw a kleszcze nas wykonczą
bEDWLveb
Patrik
2 lata temu
Moja suczka miała podobnego kleszcza jak na zdjęciu w okolicy lewego oka
rangers
2 lata temu
mamy zbyt szczelne granice...nie przedrą się polegną na Odrze i Nysie...no i wojsko odrodzone po byłym ministrze od "wojenek" i wybuchów pizo... coś tam
aaaaaaaaaaaaa...
2 lata temu
Najgorsze są kleszcze PISOWSKIE, oni zagrażają całemu społeczeństwu. Kto tego nie widzi i rozumie, to albo jest ślepy, albo ma za mały rozumek.
Ktosiek
2 lata temu
Duże kleszcze są w Polsce od wielu lat
hahahaha
2 lata temu
Co tam kleszcze mamy plagę ogromnych, przerażających durnych lemingów. To jest problem. hahahaha
NSDAPiSS
2 lata temu
Tez mi odkrycie !!! W Polandeszu kleszcz gigant wysysa krew z Polakow od tysiaca lat !! Nazywa sie kosciol katolicki !!
Donpol
2 lata temu
Przyjechały z inżynierami z pontonów
aaa
2 lata temu
W Niemczech jest dużo kleszczy z afryki - dziwne nie ?
fake
2 lata temu
Fake news
Kleszcze Brac...
2 lata temu
Kocham KLESZCZE!
bEDWLvdT
Izi
2 lata temu
A ostrzegał Jarek Niemców i Holendrów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić