Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Opolszczyzna: drapieżne piranie w zbiorniku po żwirowni. Kąpią się tam dzieci

31
Podziel się

Niezwykłe odkrycie na Opolszczyźnie. W zbiorniku po żwirowni niedaleko Gogolina jeden z wędkarzy złapał kilka sztuk drapieżnych piranii. Z ochłody w tym jeziorku korzystają często mieszkające w pobliżu rodziny z dziećmi.

Opolszczyzna: w zbiorniku po żwirowni koło Gogolina wędkarz złowił kilka drapieżnych piranii
Opolszczyzna: w zbiorniku po żwirowni koło Gogolina wędkarz złowił kilka drapieżnych piranii (East News)

Zbiornik w wyrobisku po starej żwirowni jest zarybiony. Nic dziwnego, że jest celem wypraw wielu wędkarzy. Jednym z nich - jak informuje "Nowa Trybuna Opolska" - jest Jerzy Czerwiński z Głogówka. To on zaalarmował gazetę o żyjących w jeziorku piraniach.

- Od roku jeżdżę wędkować na zbiornik po dawnym wyrobisku żwiru między Malnią a Chorulą. To około 10 hektarów ładnej i czystej wody - opowiada "NTO" wędkarz. - Za pierwszym razem złapałem dwie piranie o długości 25 i 27 centymetrów, a trzecia przegryzła żyłkę i uciekła. Po raz drugi, w ostatnią sobotę 17 sierpnia, złapałem kolejne dwie sztuki, tym razem większe - 28 i 30 centymetrów - relacjonuje.

Co ciekawe, nie tylko jemu udało się złowić piranie. Z jego relacji wynika, że także inni wędkarze złowili w tym akwenie co najmniej trzy sztuki tych drapieżnych ryb.

- To faktycznie piranie - przyznaje w rozmowie z gazetą Adam Podgórny, ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego. - Prawdopodobnie wypuścił je jakiś nieodpowiedzialny hodowca. Urosły za bardzo i przestały się mieścić w akwarium - dodał.

Zbiornik między Malnią a Chorulą jest odwiedzany nie tylko przez wędkarzy. W ciepłe dni przychodzą tam rodziny z dziećmi. Chętnie wchodzą do wody, żeby się ochłodzić. Nie zdają sobie sprawy z obecności w wodzie piranii, które potrafią być niebezpieczne nawet dla ludzi.

Zobacz także: Piranie w Wiśle

Ichtiolog uspokaja, że kilka sztuk piranii w tym akwenie nie stanowi większego problemu. - Pirania jest przyzwyczajona do innego klimatu. Póki jest ciepło, czuje się u nas dobrze. Kiedy przyjdą pierwsze mrozy - wyginie, albo wcześniej wyłapią je wędkarze - mówi "NTO". - Monitorujemy sytuację, czekamy na informację od gospodarza tego akwenu. Na razie nie ma potrzeby, żeby organizować tam odławianie z sieciami, bo to powoduje szkody dla innych gatunków - dodaje.

Gazeta przypomina, że to nie pierwszy na Opolszczyźnie przypadek piranii złowionych przez wędkarzy. Latem 2010 roku w Nysie Kłodzkiej w Nysie złapano kilka sztuk tych budzących postrach ryb.

Źródło: "Nowa Trybuna Opolska"

KOMENTARZE
(31)
Hodowca natte...
2 lata temu
Ani piszacy ani komentujacy nie maja zadnego pojecia o piraniach.to bardzo plochliwe ryby.atakuja tylko chore lub padle zwierzeta czy ryby.te wszystkie holywoodzkie filmy to bzdury.mialem piranie.nawet je rozmnazalem.gdy miale gniazda z ikra to byly agresywniejsze-bo bronily przyszlego potomstwa.poza tym karmilem je z reki miesem.sa to bardzo plochliwe rybki.
stefan
2 lata temu
tak , obawiam sie o swojego ... wacka...
Anna S
2 lata temu
Ichtiolog ,który to niby monitoruje powinien się pałką dobrze w łeb puknąć . Jak dojdzie do taragedi powie mogli nie wchodzić. To jakiś półgłowek. Należ akwen natychmiast zamknąć i odłowić wszystkie ryby lub je uśpić. Ponowne zarybienie jest dużo bardziej zdrowe dla środowiska niż wprowadzanie obcych gatunków : mamy już sumika ,teraz piranie zaraz będą krokodyle i inne tp. Trzeba być do reszty kopniętym w mózg panie "Specjalisto"
Tr
2 lata temu
A co piranii to nie wolno łapać? robią raban o nic.
wsad
2 lata temu
wystarczy, że kilka sztuk przeżyje i nabędzie w ten sposób zdolność do wytrzymania niskich temperatur a potem to już nic tych rybek nie powstrzyma
A
2 lata temu
Trudno powiedzieć czy jest tych piranii kilka sztuk czy kilka tysięcy. Coś za duże prawdopodobieństwo że wędkarze je tak często łapią
gfds
2 lata temu
piranie to pikuś, cieszcie się że nie znaleźliście czosnkowego golema
POLAK
2 lata temu
JAk przyjdzie mróz to wyginą? A jak wcześniej kogoś zabiją , to co będzie?
ojj
2 lata temu
To jest tzw. drugie oblicze multikulti.
wania
2 lata temu
Rządowi też urosły zęby jak tej piranii.
jkjj
2 lata temu
Jak piranie będą zjadać dzieci to urządzę sobie wielką imprezę z powodu śmierci dzieci. będzie zabawa na całęgo. jak balować to balować.
asdgf
2 lata temu
Z tymi piraniami nie można zrobić porządku? Wrzucić coś krwistego co je zwabi a następnie potraktować prądem bo inaczej to się nie da chyba że niskie temperatury zimą je załatwią.
czytelniczka
2 lata temu
A najlepsze są zdjęcia do "cytatów dnia" przecież żadne z nich tak nie wygląda
Slipek
2 lata temu
Wez teraz kap sie na waleta... I po ptaszku...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić