Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Orkan "Ksawery" nad Polską. Uwaga, będzie silnie wiało

5
Podziel się

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem niemal na całym terenie kraju. RCB apeluje do mieszkańców, aby zachować szczególną ostrożność, usunąć nieprzytwierdzone przedmioty z balkonów i nie parkować samochodów pod drzewami. A najlepiej zostać w domu.

W czwartek będzie bardzo silnie wiało
W czwartek będzie bardzo silnie wiało (PAP, Marcin Bielecki)
bEITBGpx

Orkan "Ksawery" nad Polską

Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące silnego wiatru, który w porywach może osiągać do 130 km/h, dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i opolskiego.

bEITBGpz

Ostrzeżenia pierwszego stopnia - silny wiatr w porywach do 90 km/h - Instytut wydał dla województw kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W tym ostatnim mają być również intensywne opady deszczu.

Zobacz także: Dlaczego pogoda jest taka... szalona?

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia wydane dla 12 województw oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

bEITBGpF

"Musimy przygotować się na każdy scenariusz"

W związku z prognozami, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, wojska, a także firmy ENEA Operator.

- Musimy przygotować się na każdy scenariusz. Pamiętamy jeszcze o sierpniowych nawałnicach i mam nadzieję, że teraz takich zdarzeń unikniemy. Musimy być w pełnej gotowości, dlatego też postanowiłem zwołać zespół zarządzania kryzysowego. Służby zdały raport, są przygotowane do podjęcia ewentualnych działań - podkreślił Hoffmann.

Decyzją wojewody, starostowie zostali zobligowani do przesyłania co dwie godziny do WCZK Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego meldunku na temat aktualnej sytuacji.

bEITBGpG

- Stawiamy na jeszcze szybsze przekazywanie informacji, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę koordynację działań w Wielkopolsce - zaznaczył wojewoda.

Apel wojewody

Z kolei, jak poinformowało biuro prasowe wojewody łódzkiego, Zbigniew Rau zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udziałem przedstawiciele straży pożarnej, policji, wojska, nadzoru budowlanego oraz energetycy.

Wojewoda zaapelował do mieszkańców województwa o zapewnienie schronienia sobie i najbliższym, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr lub stwarzać wtórne niebezpieczeństwo.

bEITBGpH

Źródło: WP, IMGiW, PAP

bEITBGqa
KOMENTARZE
(5)
Aleksander II...
4 lata temu
20 minut temu dotarł do Świętokrzyskiego
Gorzów
4 lata temu
W Lubuskim już słabnie ale parędziesiąt drzew Gorzowie Powaliło na drogi i chodniki mają strażacy co robić. Ciekawe kto posprząta te wszystkie kubły na śmieci które walają się po ulicy.
Hatam
4 lata temu
Widzę, że w lubuskim będzie wiać konkretnie, bowiem autor wymienił to województwo trzy razy.
bEITBGqb
Małgosia
4 lata temu
Ale co będzie !
Jan
4 lata temu
Kiedy to będzie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić