Wróć na
Tomasz Molga
|
aktualizacja

Pacjentkę rozerwało podczas porodu. Szpital zapłaci ogromną sumę

61
Podziel się

Na początek 250 tys. zł zadośćuczynienia oraz pokrycie rachunków za przeprowadzone w prywatnych klinikach zabiegi chirurgii plastycznej oraz rehabilitację. W kolejnych latach szpital zapłaci kobiecie za inne poniesione koszty. To pierwszy tak surowy wyrok wobec szpitala w Polsce.

250 tys. zł  odszkodowania za błąd podczas porodu i cierpienia pacjentki.
250 tys. zł odszkodowania za błąd podczas porodu i cierpienia pacjentki. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News.)

Wyjątkowo surowy wyrok dla jednego z podwarszawskich szpitali wydał kilka dni temu Sąd Okręgowy w Warszawie. Ofiarą błędu lekarskiego jest młoda matka, u której podczas pierwszego porodu siłami natury doszło do rozerwania tkanek krocza. Lekarze mieli ją byle jak pozszywać i wysłać do domu "w stanie ogólnym dobrym".

- Nie rozpoznano zagrożenia i skali obrażeń, zarówno przed wypisaniem jej ze szpitala, ani podczas ściągania szwów kilka dni później. W trakcie procesu okazało się, że dokumentacja medyczna nie zawierała właściwego opisu stanu chorej - relacjonuje WP mec. Jolanta Budzowska z kancelarii BFP w Kakowie.

Lekarze tłumaczyli się: tak bywa

Mało tego, kiedy pacjentka ponownie zgłosiła się do szpitala lekarze przekonywali ją, że ogromna rana po porodzie to częste powikłanie, że mimo cierpień trzeba nauczyć się z tym żyć. Tymczasem ofiara błędu lekarskiego przeżyła ogromną traumę. Skutkiem urazu podczas porodu było nietrzymanie stolca, gazów, konieczność stosowania specjalnej diety, nie wspominając o braku satysfakcji z życia seksualnego.

Młoda kobieta przeszła liczne operacje rekonstrukcyjne. To już jednak w prywatnych klinikach. Ponadto do dziś kontynuuje rehabilitację. Pozwała szpital w 2015 roku. Jak ocenił sąd w jej przypadku doszło do "nieprawidłowego zaopatrzenia chirurgicznego po porodzie". Jak podkreśla mec. Budzowska w tym wypadku sąd uwzględnił wszystkie roszczenia finansowe oraz kwotę zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę. Wyrok jest nieprawomocny.

Szpitale płacą miliony

Przypomnijmy, że najwyższa orzeczona dotąd kwota zadośćuczynienia za błąd lekarski wyniosła 1,2 mln zł. Uzyskała je również kancelaria mec. Budzowskiej. Młody mężczyzna przechodził operacyjną korektę skrzywienia prącia. Jego stan nie był należycie monitorowany po operacji. Doszło do zakażenia, a w konsekwencji do amputacji prącia. Kilkanaście operacji naprawczych w Polsce i za granicą niewiele dało. Pacjent oprócz miliona złotych odszkodowania do dziś otrzymuje rentę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(61)
salomon
rok temu
Cała Polska medycyna :( Brak słów :(
Nick
rok temu
Czas, by lekarza nie osądzała izba lekarska, tylko ława przysięgłych. Trzeba wreszcie wyeliminować możliwość rozgrzeszania kolesi po fachu. Przy tym co dzieje się w medycynie polskiej, pedofilia księży jest niczym. Każdy, kto miał poważniejszą chorobę zetknął się z niewiedzą, niechęcią i pazernością lekarzy bądź personelu (choć tu już jest lepiej).
ja
rok temu
to lekarz powinien płacić a nie szpital
LUDO
rok temu
250 tys. PLN hee powinni dziewczynie dać 2.500.000 PLN a nie dziadować zrujnowali jej zdrowie żaden pieniądz tego nie zwraca
nickt
rok temu
Rzeźnicy. Dla nich liczy się tylko kasa oraz gifty i wycieczki fundowane przez koncerny farmaceutyczne. Prawnik, lekarz i polityk to najbardziej zepsute moralnie zawody świata.
Najnowsze komentarze (61)
antyklerykał ...
12 miesięcy temu
słuszna uwaga. ukrywanie tragedii, spowodowanych przez arogancję i ignorancję konowałów, jest porównywalne z pedofilią w Kościele
As
12 miesięcy temu
To taka praktyka ..zszyją i do domciu
bowiem
rok temu
no wszyscy mowia o porodzie ale o tym co dzieje sie po i jak wazne by traktowac to rownie waznie o czym wiekszosc lekarzy zapomina
Ssok
rok temu
To lekarze powinni zapłacić będący na oddziale i położna do spółki,a nie szpital!bo to oni są winni tego co się dziewczynie stało
Andrzej.lapan...
rok temu
Przy porodzie to raczej kazda kobita ma rozerwane.
pacjent
rok temu
Coraz więcej konowałów, bo na medycynę trafia się po znajomości, a nie z powołania.
ja
rok temu
Nie można bardziej profesjonalnie zatytułować artykułu... Brawo za delikatność i wyczucie...
Janusz
rok temu
Surowe 250 tysi za wysadzenie ????? Kto to pisze, życze rozerwania w robocie przez klawiaturę!
matka
rok temu
nareszcie ktoś się za to wziął
Polak
rok temu
Hhahah czy to byl meszczyzna w szczepiona macica ze to rozerwalo ?
nickt
rok temu
Rzeźnicy. Dla nich liczy się tylko kasa oraz gifty i wycieczki fundowane przez koncerny farmaceutyczne. Prawnik, lekarz i polityk to najbardziej zepsute moralnie zawody świata.
Ale melona za...
rok temu
Ten z tym prąciem skrzywionym mógł popróbować czy czasem kobietki nie odniosły by satysfakcji a nie od razu pod nóż.
Epoka kamieni...
rok temu
Gdyby robili cesarki na zyczenie , nie byloby problemu. Lekarze utrudniają wydawanie decyzji na porody cesarką.
Rozerwało ją ...
rok temu
Pewnie się się fasoli objadła. :)
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić