o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Patryk Skrzat
Patryk Skrzat
|

Pączkowa wojna dyskontów. Historia znowu się powtarza

25
Podziel się

Ceny pączków już dzień przed Tłustym Czwartkiem sięgają granicy opłacalności. Sieci handlowe ograniczają marżę do minimum, byle tylko ściągnąć do siebie klientów. I wcale jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa.

Eksperci mają wątpliwości, czy pączek z dobrych jakościowo składników może kosztować mniej 2-3 zł
Eksperci mają wątpliwości, czy pączek z dobrych jakościowo składników może kosztować mniej 2-3 zł (Agencja Gazeta, Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta)
bDJYMFhh

Ile trzeba zapłacić za pączka przed Tłustym Czwartkiem? Można odnieść wrażenie, że jeszcze chwila i to sieci handlowe zaczną nam do nich dopłacać. Wystarczy spojrzeć na cenową rywalizację dwóch dyskontowych potentatów w Polsce - Biedronki i Lidla.

W poniedziałek przedstawiciele Lidla poinformowali, że "podstawowy" pączek z nadzieniem wieloowocowym będzie kosztował w środę 0,79 zł a w pozostałe dni 0,99 zł.

Nieprzypadkowo jednak wiadomość z poniedziałku opatrzona była dopiskiem, żeby aktualnych cen szukać na stronie internetowej. W środę widniała już tam informacja, że w czwartek cena pączków będzie jeszcze niższa i wyniesie 0,58 gr.

bDJYMFhj

Zobacz także: Walki w dyskontach. Oto ulubiony sport Polaków

Trudno doszukiwać się przypadkowej obniżki Lidla, gdy spojrzeć na ceny w konkurencyjnej Biedronce. Zwykły pączek w promocji kosztuje - według informacji ze środowego południa - 0,78 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup sześciu pączków na raz, cena za jeden spada do 0,55 zł. Poza okresami promocji wynosi natomiast 0,98 zł.

Jeszcze taniej jest, gdy kupimy w czwartek cały karton zawierający 12 pączków. Wtedy - zarówno w Biedronce, jak i w Lidlu - zapłacimy 0,38 zł za sztukę. Przynajmniej według stanu z środy.

bDJYMFhp

Cenowe wojny to norma

Czy można jeszcze spodziewać się obniżek? Zapytaliśmy o to przedstawicieli wspomnianych dyskontów. Jednoznacznych deklaracji nie ma i trudno się dziwić. Marketingowcy konkurencji nie śpią i nikt nie zamierza się wychylać w mediach, bo straci element zaskoczenia. Jednak dalsze zmiany cen są niewykluczone. W odpowiedziach ponownie słyszymy, że aktualnych ofert należy wypatrywać w sieci.

O tym, że wszystko może się jeszcze zdarzyć niech świadczą obniżki z przeszłości. Podobnie było w Tłusty Czwartek w zeszłym roku. Głośno było także o rywalizacji na ceny cukru, która odbyła się pod koniec czerwca ubiegłego roku. Warto nadmienić, że regularne ceny były wówczas stosunkowo wysokie. Walka na obniżki skończyła się kolejkami przy kasach, brakiem cukru w pojedynczych marketach i krytycznymi komentarzami w mediach społecznościowych.

bDJYMFhq

Ile powinien kosztować pączek?

Niskie ceny cieszą klientów, ale pozostaje pytanie, co w zasadzie znajduje się w składzie pączka w cenie zbliżonej praktycznie do kajzerki? Sieci handlowe zapewniają o jakości i braku konserwantów, ale czy na pewno tak jest? Już w ubiegłym roku zapytaliśmy ekspertów, czy to możliwe.

Jacek Paprocki, dyrektor Cechu Rzemiosł Spożywczych w Warszawie, tłumaczył Wirtualnej Polsce, że "uczciwą" ceną jest ok. 3 zł za sztukę. - Taka cena pozwoli klientowi na zaspokojenie gustów smakowych, a producentowi na zarobek - przekonywał.

Dodawał, ze według wyliczeń Centrum nie da się zrobić pączka w oparciu o standardową recepturę za 0,50 zł za sztukę. - Samo ciasto może mieć wówczas przeróżny skład, nie mówiąc o nadzieniu - stwierdził Paprocki.

bDJYMFhr

- Standardowa cena pączka powinna wynosić od 2 zł do 4,5 zł. Za tę cenę produkt jest bezpieczny, uwzględnia koszty produkcji i użycie wysokiej jakości składników, czyli prawdziwego masła, żółtek, drożdży, cukru, oleju, mąki i mleka - mówił kierownik jednego ze sklepów warszawskiej sieci piekarni i cukierni Grzybki.

Dyskonty nie liczą na zysk z pączka

Dyrektor Centrum Rzemiosł Spożywczych wyjaśniał jednocześnie, że popularne dyskonty mogą sobie pozwolić na wręcz absurdalnie niskie ceny, ze względu na skalę sprzedaży. Wcale nie nastawiają się także przy tym na zarobek z samych pączków. - Sprzedają wielkie ilości pączków przy niskiej marży, co generuje niewielki zarobek na sztuce, ale przy okazji może kogoś przyciągnąć na dodatkowe zakupy – tłumaczył Paprocki.

bDJYMFhK
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(25)
robert
3 lata temu
uczciwa cena to 3-4,5 ? to chyba właśnie jest najmniej uczciwa, poza tym nawet w tej cenie nie ma pewności,że rzeczywiście użyto składników najlepszej jakości, pokusa zysku działa wszędzie tak samo
Kuba
3 lata temu
No cóż pączki są produkowane w okolicach września mrożone i rozmrażane dzień przed Tłustym Czwartkiem na sklepach ....Produkuje je firma Vandermortele i Stokson ( o dziwo polska firma ) taka to TRADYCJA !!!!!!!!!!!!!!!
wania
3 lata temu
Pączek jak polityka niby ładny a zatruty.
bDJYMFhL
ninoczka
3 lata temu
jaka cena taki produkt Polaku naucz sie tego raz na zawsze
Loko
3 lata temu
Pączki z dyskontów są niesmaczne bo to nie są prawdziwe paczki tylko odmrażane chińskie badziewie...
Najnowsze komentarze (25)
riki
3 lata temu
Wolę kupić w lokalnej cukierni ,według tradycyjnej receptury.
...
3 lata temu
jakim trzeba być skąpym lemingiem żeby szukać raz w roku najtańszych pączków,to jak kupowanie chińskiego karpia. kupuję w rodzinnej polskiej cukierni pączki za 2.50 i jest kolejka do drzwi i nie piszcie głupot że nie każdego stać bo dużo większą kasę przepuszczacie na fajki za 15zł i dwa browary przed snem po 2.50 sztuka biedronkowi łowcy okazji
ninoczka
3 lata temu
jaka cena taki produkt Polaku naucz sie tego raz na zawsze
kwch
3 lata temu
Byłem rano i więcej nie pójdę. Zamrożony szajs, jeszcze nawet dobrze nie rozmarzł. Za darmo bym tego nie brał.
jo
3 lata temu
Pączki z dodatkiem L-cysteiny (E920)...?...błeeeee...!
jo
3 lata temu
Pączki z dodatkiem L-cysteiny (E920)...?...błeeeee...!
gucio
3 lata temu
czy to nowa organizacja na rynku?? MMA Lidl Super Fighter
gh
3 lata temu
jak dyskontom zależy by ściągnąć klientów to powinni rozdawać paczki za darmo..
bDJYMFhD
Loko
3 lata temu
Pączki z dyskontów są niesmaczne bo to nie są prawdziwe paczki tylko odmrażane chińskie badziewie...
qq
3 lata temu
Tylko domowej roboty. Zadne sklepowe zdechlaki
dar
3 lata temu
A żryjta sobie pączki. Cukrzyca już się zbliża.
gibon
3 lata temu
ludzie wy pączkami straszycie a nasz burmistrz smogiem - kto gorszy ten co za swoje pączka kupi czy ten co na czujniki i drona już wydał 9 mln złotych - a tam niech żyje program 500+
Ania
3 lata temu
Nigdy nie jem pączków w ten dzień
cukernik
3 lata temu
Miśe wydaje że uczciwa cena za pączek to 17-19zł,ale musi być z mąki i dżemu z owoców.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić