o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Papier toaletowy - polski hit eksportowy. Najchętniej używają go Niemcy

33
Podziel się

Jesteśmy numerem 1 w Unii i numerem 3 na świecie. Polski papier toaletowy to prawdziwy eksportowy hit. Najwięcej dostarczamy go do Niemiec, ale lubuje się w nim cały świat. Setki milionów rolek wyjeżdżają z Polski każdego roku.

Polska światowym liderem eksportu papieru toaletowego
Polska światowym liderem eksportu papieru toaletowego (Fotolia)
bELAYfNh

Polska eksportową potęgą papieru toaletowego - wynika z analizy Marcina Lipki, eksperta Cinkciarz.pl. Jesteśmy liderem w Unii Europejskiej, a na świecie zajmujemy 3. miejsce. Ten niezbędny dla codziennego życia artykuł dostarczamy głównie Niemcom.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), od przełomu tysiąclecia produkcja papieru toaletowego w Polsce nieprzerwanie rośnie. W 2000 r. produkowaliśmy "jedynie" 115 tys. ton papieru toaletowego rocznie. Teraz jest to już ok. 400 tys. ton rocznie - szacuje Lipka. Ostatnie dane GUS dotyczą 2017 r. - wyprodukowaliśmy w tym roku 380 tys. ton papieru toaletowego.

bELAYfNj

"Praktycznie przez cały okres PRL papier toaletowy był towarem niezwykle trudno dostępnym i reglamentowanym. Pożądany i wart wielokrotnie więcej, niż wynosiła oficjalna jego cena, zasłużył sobie na miano kultowego produktu, podobnie jak np. szynka" - pisze w swoim raporcie Marcin Lipka.

Jak dodaje, choć za czasów minionego systemu normą był widok papieru przewieszanego na sznurkach, a ten stanowił dobro luksusowe, teraz w większości państw nie ma najmniejszych problemów z jego nabyciem. Jednak - co brzmi paradoksalnie - to po części zasługa Polski.

Zobacz także: Obejrzyj: Marki własne. Emilewicz: "Proszę wierzyć w nasz rozsądek"

Główny analityk Cinkciarz.pl zauważa, że wzrost produkcji wyraźnie przekracza tempo wzrostu krajowego popytu.

bELAYfNp

"Polska ma duże nadwyżki tego higienicznego produktu. Dane Eurostatu pokazują, że tylko do samych Niemiec wysłaliśmy 70 tys. ton papieru toaletowego w 2017 r. o wartości 92 mln euro. Polska jest największym w Unii dostawcą papieru do naszego zachodniego sąsiada. Druga z listy Francja dostarcza ledwie jedną trzecią tego, co Polska" - pisze w raporcie Marcin Lipka.

Na świecie jest równie dobrze. Choć według danych "The Observatory of Economic Complexity" (przygotowanych przez MIT Media Lab) Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów papieru toaletowego na świecie.

"Ten ranking jest jednak krzywdzący dla naszego kraju, gdyż nie pokazuje wpływu importu. Co z tego, że np. USA są czwartym na świecie eksporterem papieru, skoro import przekracza eksport i w rezultacie Amerykanie muszą posiłkować się dostawami z Meksyku" - zauważa analityk.

bELAYfNq

Dlatego, by pokazać realną pozycję Polski na świecie w kontekście eksportu papieru toaletowego, trzeba liczyć eksport netto. Jest to różnica pomiędzy eksportem a importem.

W tym zestawieniu (również opracowanym przez MIT Media Lab) nasz kraj zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Włochami i Szwecją. Polska odpowiada za 3,5 proc. netto globalnych dostaw papieru toaletowego.

Marcin Lipka pokusił się jeszcze o przeliczenie procentowego wskaźnika na liczbę rolek. Jak wynika z danych Eurostatu, eksport netto papieru toaletowego z Polski do Unii Europejskiej i poza nią to ok. 80 tys. ton rocznie. Zakładając, że kilogram zawiera ok. 10 rolek, oznacza to, że dostarczamy światu ok. 800 mln rolek rocznie.

bELAYfNr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELAYfNK
KOMENTARZE
(33)
znalezione w ...
3 lata temu
Ze Studia Opinii: "Jan Szyszko w latach 1994-2011 kupił od państwa w sumie 1,67 mln hektarów ziemi rolnej. Poprzedziła te zakupy działalność na stanowisku dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych (1993-1994), potem był kierownikiem katedry w SGGW, kierując równocześnie Pracownią Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych, w latach 1997-1999 był ministrem Ochrony Środowiska w rządzie Jerzego Buzka, ponownie został ministrem Ochrony Środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (2005-2007). Innymi słowy, kompletował swoje nabytki ziemi państwowej zarówno jako wysoki urzędnik państwowy z dostępem do korzystnych informacji, jak i jako człowiek korzystający ze swoich wpływów. Wysoki państwowy urzędnik robił astronomiczne zakupy w Agencji Rolnej Skarbu Państwa. Być może kupując od państwa ponad półtora miliona hektarów ziemi, nie popełnił żadnego przestępstwa, ale nikt tego nigdy nie badał i nie można wykluczyć, że kryje się tu większy skandal niż ten wokół Srebrnej."
skundlenie ni...
3 lata temu
Czyżby ktoś chciał powiedzieć , że Polacy Niemcom są potrzebni do dudy . Nasze stocznie to im przeszkadzały itp.
Bruner
3 lata temu
Nauczyli się korzystać z papieru? Wprowadzić cła na papier dla niemców niech liści kapusty dalej używają w swoim niemieckim kalifacie
bELAYfNL
Nick
3 lata temu
Nie wiadomo czy się cieszyć, czy ubolewać... Wolałbym np. abyśmy byli numerem 1 w produkcji procesorów...
jola
3 lata temu
polska to raj do interesów"dobrej zmiany".Wytną wiekową puszcze żeby zrobić dobry interes!!!!!!!!!!
wers
3 lata temu
A który to polski najlepszy? Fox?
888
3 lata temu
celuloza na papier toaletowy niemakulaturowy pochodzi z importu
Irek
3 lata temu
Wiekszoscia polskich prodoktow mozesz sobie najwyzej tylek podetrzec
Wojtek
3 lata temu
Ciekawy jestem kto jest właścicielem tych papierni
RWkpWK
3 lata temu
Polski papier toaletowy.....Dobre! Kto jest właścicielem papierni?
optymista
3 lata temu
Niemcy samochody, Francuzij pocałunek a polacy papier
bremen
3 lata temu
to musimy być dumni z tego wreszcie mamy coś dobrego
ciekawy
3 lata temu
"Jesteśmy liderem w Unii Europejskiej, a na świecie zajmujemy 3. miejsce" a później "W tym zestawieniu (również opracowanym przez MIT Media Lab) nasz kraj zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Włochami i Szwecją" - pytanie - czy Włochy i Szwecja nie są członkami Unii Europejskiej?
bELAYfND
xxx
3 lata temu
Tym, jedynym co mamy dobre, Niemcy sobie tyłki wycierają...Cieszyć się czy płakać...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić