REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Tomek Orszulak19.12.17 (11:56)

Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego

O decyzji papieża Franciszka poinformowała Archidiecezja Warszawska. To ważny krok w kierunku beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Teraz niezbędny jest już tylko cud za jego wstawiennictwem.
MAREK LASYK/REPORTER / East News

Kardynałowi Wyszyńskiemu przysługuje teraz tytuł "Czcigodny Sługa Boży". Papież Franciszek podpisał bowiem dekret dotyczący kilkunastu kandydatów na ołtarze. Wśród nich znalazł się także prymas Polski z lat 1948-1981 kard. Stefan Wyszyński.

Decyzja o heroiczności cnót kończy pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego. Do zakończenia procesu beatyfikacyjnego kardynała Wyszyńskiego niezbędny jest tylko cud za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. Jeśli zostanie potwierdzona jego autentyczność, najpierw przez komisję lekarzy, a następnie kardynałów, wówczas papież zdecyduje o beatyfikacji i wyznaczy jej datę.

REKLAMA

O tym, że papieska decyzja może zostać ogłoszona jeszcze przed Bożym Narodzeniem mówił pod koniec listopada, przy okazji prezentacji "Pro Memoria" Prymasa Wyszyńskiego kard. Kazimierz Nycz. Wyraził wtedy przekonanie, że proces beatyfikacyjny jest bardzo blisko końca i że "w tej dziedzinie możemy się nawet spodziewać jakiegoś prezentu na Gwiazdkę" - powiedział kard. Nycz.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Jego proces beatyfikacyjny był prowadzony w latach 1983-2001 przez archidiecezję warszawską. Po przesłuchaniu 65 świadków i zbadaniu wszystkich pism drukowanych i niedrukowanych, świadectwa te poddano ocenie teologicznej.

Całą dokumentację procesową liczącą 37 tomów wraz z publikacjami autorstwa Prymasa Tysiąclecia w lutym 2001 r. przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pod koniec roku 2002 kongregacja orzekła, że pod względem formalnym proces na etapie diecezjalnym został przeprowadzony poprawnie.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij