REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas02.07.19 (11:58)

Papież Franciszek zatwierdził. Tajemnica ponad wszystko

Nowy dokument zatwierdzony przez papieża Franciszka podkreśla wagę i znaczenie tajemnicy spowiedzi. Władze Watykanu przekonują, że nikt nie ma prawa zmusić kapłana do jej wyjawienia. Obejmuje to nawet sprawy molestowań seksualnych dzieci.
Mondadori Portfolio / Contributor / Getty Images

Księża mają obowiązek milczeć. Pismo wydane zostało przez Penitencjarię Apostolską, a zatwierdził go papież Franciszek. Najwyższy sąd Kościoła ogłosił notę 1 lipca. Ustalone zostało, że tajemnica spowiedzi, to jeden z najważniejszych elementów tego sakramentu.

Dokument ma związek ze skandalami pedofilskimi. Został stworzony jako odpowiedź na niedawne pomysły ustawodawcze w niektórych państwach. Ruchy społeczne i politycy wnioskują, aby kapłani mieli obowiązek ujawniać to, co usłyszeli od spowiadających się osób. Szczególnie zaznacza się kwestię molestowania nieletnich. Działania mające wprowadzić takie prawo prowadzone są obecnie m. in. w Australii i Chile.

REKLAMA

Kościół nie otrzymuje swojej legitymacji od poszczególnych państw, ale od Boga. Wyjawienie tajemnicy jest złamaniem pieczęci i stanowiłoby naruszenie wolności religijnej, która jest fundamentem wszystkich innych praw – czytamy w zatwierdzonym przez papieża dokumencie.

Zobacz też: Watykan otworzy swoje archiwum

Prawo wprowadzono już w Kalifornii. Senat amerykańskiego stanu uchwalił już ustawę, która nakazuje duchownym w niektórych sytuacjach złamać przysięgę tajemnicy spowiedzi. Ma dziać się tak wtedy, gdy usłyszy on nadużyciu seksualnym – bezpośrednio, lub od kogoś - donosi agencja Reuters.

Jako katoliczka też jestem wstrząśnięta najazdami na pieczęć spowiedzi. Ale to przywódcy Kościoła katolickiego, a nie społeczeństwo obywatelskie, doprowadzili nas do tego punktu – powiedziała Anne Barrett Doyle, aktywistka śledząca nadużycia duchownych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij