o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Parlament Europejski po brexicie. Dominik Tarczyński z PiS nowym europosłem. To kolejna funkcja dla polityka w UE

22
Podziel się

Poseł PiS Dominik Tarczyński zostanie nowym eurodeputowanym Parlamentu Europejskiego. To oznacza, że Polska będzie miała 52, a nie - jak dotąd - 51 europosłów. Decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Polityk PiS Dominik Tarczyński zostanie europosłem.
Polityk PiS Dominik Tarczyński zostanie europosłem. (Twitter, Dominik Tarczyński)
bEJkyywR

"W nawiązaniu do ustawy z 4 kwietnia 2019 r. dot. zasad ustalania kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych na kadencję 2019 - 2024, w kontekście opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, CIS informuje, że 1 lutego 2020 r. - zgodnie z obowiązującymi przepisami - dodatkowy mandat przypadający Polsce obejmie poseł IX kadencji Sejmu Dominik Tarczyński" - poinformowało w sobotę Centrum Informacyjne Sejmu.

Postanowienie w tej sprawie wydaje Marszałek Sejmu na podstawie art. 249 § 1 Kodeksu Wyborczego.

bEJkyywT

Elżbieta Witek i jej służby prasowe tłumaczą, że ustanowiony w prawie europejskim zakaz łączenia mandatu członka Parlamentu Europejskiego z członkostwem w parlamencie krajowym wiąże osoby, które uzyskały mandat posłów do PE od momentu objęcia przez nich tych mandatów. "Wynika z tego, że skoro w okresie poprzedzającym brexit poseł Tarczyński nie jest - w rozumieniu prawa UE - posłem do PE, a tym bardziej nie objął tego mandatu, to nie mają do niego zastosowania zakazy unijne. Z kolei zakazy ustanowione w prawie krajowym, w tym zakaz łączenia mandatu poselskiego z mandatem posła do PE, zostały ustawowo zawieszone na czas brexitu" - czytamy w komunikacie.

Jak wynika z analiz przedstawionych Marszałek Sejmu przez Biuro Analiz Sejmowych, mandat europarlamentarzysty uzyskany przez posła Tarczyńskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie wygasł na skutek uzyskania mandatu posła na Sejm w wyborach w październiku 2019 r., ponieważ nie miał wówczas do niego zastosowania zakaz łączenia mandatu poselskiego z mandatem posła do PE. Mandat poselski Dominika Tarczyńskiego wygasł - zgodnie z art. 247 § 1 pkt 7. Kodeksu Wyborczego - z początkiem dnia, w którym brexit stał się skuteczny, a więc w dniu dzisiejszym tj. 1 lutego 2020 r.

bEJkyywZ

Niedawno Dominik Tarczyński został przewodniczącym delegacji Polski do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wyjaśnił, że "będzie kierować pracami posłów i senatorów wszystkich ugrupowań parlamentarnych". "Dość donosów na Polskę!" - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJkyyxu
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(22)
Gość
2 lata temu
Koronawirus może zadziała na elektorat pisu bo żadne leki psychoaktywne nie działają nadal, szczują na normalnych pracujących polaków. A w Europarlamencie brakowało tego Chama i prostaka ale to już domena prymitywów z pisu
pzt
2 lata temu
kolejny powód do wyrzucenia Polski z Unii
marek
2 lata temu
pisowcy kochają łatwą kasą :-)
bEJkyyxv
wania
2 lata temu
Nawet gdyby tam ich było i z dwustu to i tak nic nie zdziałają bo takie życie jak ktoś idzie do teściowej w przystępy.
Tom1
2 lata temu
W pissie takich asów dostatek.
Tom1
2 lata temu
Enylegencja porażająca, poziom ministra sprawiedliwości, uroda człekokształtnego towarzysza PZPPiSS
leń
2 lata temu
Następny po euro.
gggggggg
2 lata temu
Dlaczego ta biedna Polska skazana jest na takich szołomów.
WSTYD
2 lata temu
PANIE DOMINIKU GRATULUJĘ.WIEM,ŻE DOBRZE BĘDZIE PAN REPREZENTOWAŁ POLSKĘ W UE.DWIE OSOBY Z MOJEJ RODZINY GŁOSOWAŁY NA PO I BIEDRONIA.JAK ZOBACZYLI CO MÓWI PAN SIKORSKI I PAN BIEDROŃ W PARLAMENCIE POWIEDZIAŁY.TO NASZA NAJWIĘKSZA POMYŁKA ŻYCIOWA,KOMU ODDALIŚMY GŁOS.
bvf
2 lata temu
damski bokser w europarlamencie ale jewro mu już nie śmierdzi chamowi katolskiemu
gość
2 lata temu
Jaki i wstyd
asd
2 lata temu
Super gratulacje Panie Tarczynski , i walic czerwonych az padna
asd
2 lata temu
PiS na wieki wiekow amen
bEJkyyxn
gość
2 lata temu
Brawo Dominik TO CO TRZEBA POWIEDZIEĆ W EUROPALRAMENCIE BEDZIE POWIEDZIANE TYLKO MOCNIEJ .I tak trzymać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić