o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Pasterki pod ochroną policji. Obawy przed islamistami

59
Podziel się

Dużo więcej umundurowanych patroli w miastach i pełna gotowość niemieckich służb bezpieczeństwa. Niemieckie służby otwarcie stwierdzają, że ryzyko zamachów istnieje przez cały czas. Dlatego szczególna uwaga zwrócona jest na kościoły i bożonarodzeniowe msze.

Wzmocniono m.in. patrole przy katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii.
Wzmocniono m.in. patrole przy katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. (East News)
bDZSrNSd

Policjanci z karabinami maszynowymi i kontrole przy wejściu do kościoła – tak pamiętają wierni ubiegłoroczną pasterkę w kolońskiej katedrze. - Czegoś takiego jeszcze nigdy u nas nie było. Trzeba się przyzwyczaić - mówił wówczas proboszcz katedry ks. Gerd Bachner, kilka dni po zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie. W tym roku długiej broni nie będzie, ale służby twierdzą, że do świąt przygotowywały się już od dłuższego czasu.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa wprowadzono w najbardziej znanej świątyni w Niemczech - katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. - Bardzo ściśle współpracujemy znowu z policją, która wzmocni swoją obecność przy świątyni - mówi rzecznik katedry Markus Fraedrich.

Zobacz także: Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów
bDZSrNSf

Wnoszenie do świątyni dużego bagażu, wszelkiego rodzaju toreb podróżnych i plecaków jest zabronione. - Podobnie jak jest to w samolotach, można mieć przy sobie bagaż podręczny, ale w każdej chwili trzeba być przygotowanym na kontrolę - wyjaśnia Fraedrich.

"Kościoły nie mogą być twierdzami"

Archidiecezja Kolonii - z ponad dwoma milionami katolików największa w Niemczech - próbuje zachować równowagę. Parafie robią wszystko, by zapewnić wiernym bezpieczeństwo, jednocześnie, jak podkreśla rzeczniczka archidiecezji: - Bardzo nam zależy, żeby kościoły były otwarte, żeby ludzie zawsze mogli do nich wejść, by się pomodlić czy znaleźć chwilę wyciszenia. Kościoły w żadnym wypadku nie mogą się zamienić w twierdze - mówi.

bDZSrNSl

Czujna jest także policja w Berlinie. Od ubiegłorocznego zamachu terrorystycznego wszystkie duże zgromadzenia znajdują się w centrum zainteresowania służb bezpieczeństwa publicznego. Nie wszystkie środki bezpieczeństwa podjęte przez policję są tak widoczne jak betonowe bloki na jarmarku bożonarodzeniowym, ale służby zapewniają, że są w stanie szybko zareagować na każde zagrożenie.

Plany działania w sytuacji zagrożenia opracowała także z miejscowymi parafiami policja z Monachium. Mundurowi zapowiadają, że wierni nie mają być kontrolowani bez powodu. Sprawdzanie zawartości toreb czy plecaków i kontrole osobiste mają być przeprowadzane tylko w przypadku "uzasadnionego podejrzenia".

bDZSrNSm

Christian Wolf/Elżbieta Stasik

bDZSrNSG
Źródło:
KOMENTARZE
(59)
stefan
3 lata temu
juz nie chcą ubogacania niemieckich kobiet ??
bob
3 lata temu
Do Janusza intelektu od wypadków drogowych. Podaj może jeszcze dane dotyczące ilości autostrad i stanu drug w danym kraju - i wtedy wyciągaj wnioski. Porównujesz realne zagrożenie terrorystyczne do wypadków drogowych ? Że ktoś kogoś straszy ? Niemcy dla zabawy układają betonowe zapory i detektory metalu przy jarmarkach ? We francji podniesiony stopien zagrożenia terrorystycznego od tak sobie ? itd itd
Artur Gdańsk
3 lata temu
A najlepiej jakby w kilku do ojca dyrektora do Torunia podjechali na mszę się rozerwać , przyjemne z pożytecznym by zrobili.
bDZSrNSH
Rodzina
3 lata temu
Dziękujemy PIS za spokojne Święta, a w szczególności, Panu Prezesowi Kaczyńskiemu, za całokształt polityki imigracyjnej, Pani Premier Szydło, Panu Premierowi Marowieckiemu, Panu ministrowi Błaszczakowi, za zabezpieczenie nas przed islamistami, Panu ministrowi Maciarewiczowi za zabezpieczenie flanki wschodniej także wojskami NATO. Życzymy wesołych Świąt
suweren
3 lata temu
Och jak można sobie syfu w kraju narobić,dobrze że u nas po następnych wyborach nie będzie syfiarzy z PO i PSL w sejmie.
ty
3 lata temu
cała ta ochrona powinna być opłacana z socjalu dla arabów i kasy na 'wspieranie kultury'
Damian
3 lata temu
Na szczęście jestem niewierzący, Wasze wojny religijne mnie nie interesują
slawjas
3 lata temu
Oczywiście ,my do kościołów nie chodzimy
GGG
3 lata temu
Islam jest prawdziwą wiarą lucyfera. Nie jacyś pseudo sataniści, są najwyżej półdebilam (śmiesznymi chłopkami z rogatymi maskami)i. Wyznawcy koziego proroka są prawdziwymi satanistami. Poczytajcie ich "biblie" a zrozumiecie o czym mówię. To plaga nieczysta.
Ja
3 lata temu
Jak to niemoze byc
M
3 lata temu
W Rzymie przy wejsciach na Piazza Navona ustawili metal detector, ludzi moze byc max 12000 ...
Pytanie
3 lata temu
Hmmm dziwnie - Polska przedwojenna byla multi-kulti, az 35%... co PIS na te marzenia przewrocenia granic do przedwojennych?
wolf
3 lata temu
i co barany polacy pokazali kto jest mądry
bDZSrNSz
ght
3 lata temu
Współczuję Wam Niemcy :((( przykre to
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić