Marta Ossowska
|
aktualizacja

Patryk Vega zarabia miliony. Sprawdzono, na czym dokładnie

32 reakcje
0
0
32
Podziel się

Patryk Vega osiągnął niebywały sukces na polskim rynku filmowym. Reżyser jest także producentem swoich filmów. Tylko jedna z jego firm w 2018 r. uzyskała ponad 17 mln przychodów.

Filmy Patryka Vegi przynoszą ogromne zyski. On sam jest dzisiaj milionerem
Filmy Patryka Vegi przynoszą ogromne zyski. On sam jest dzisiaj milionerem (newspix.pl, bartosz jankowski)

Twórca "Polityki" wie, jak przyciągnąć do kin miliony Polaków. Zaledwie w ciągu 2 lat Patryk Vega wyprodukował 5 filmów. Wpływy z ich dystrybucji wciąż zasilają portfel reżysera.

Najbardziej kasowy polski reżyser
W 2017 r. Vega w nerwowej atmosferze odszedł ze spółki Ent One Investments, którą założył z Emilem Stępieniem, mężem Dody. Wspólników ponoć poróżniły wizje artystyczne. Mimo to firma wciąż posiada prawa do trylogii "Pitbull" i "Służb specjalnych".

Reżyser założył własną firmę producencką Vega Investmens, której pierwszym kasowym sukcesem był "Botoks". Film przyciągnął do kin 2,3 mln widzów. Kontrowersyjna produkcja nadal cieszy się sporą popularnością w serwisach VoD. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl wpływy z tytułu dystrybucji "Botoksu" w 2017 r. wyniosły 5,4 mln zł. Patryk Vega posiada 98% udziałów w firmie, więc jego zysk netto wyniósł 2,2 mln zł.

W kolejnym roku Vega Investments zarobiła jeszcze więcej. 17,7 mln zł - tyle wyniosły przychody wyłącznie z dalszej dystrybucji filmu i serialu "Botoks" oraz filmu "Kobiety mafii". Zysk sprzedażowy w wysokości 11,2 mln zł netto w większości trafił na konto reżysera. Nic więc dziwnego, że w odpowiedzi na zarzuty Bartosza Misiewicza mówił, że ma zegarek wart 2 razy tyle, ile żądane zadośćuczynienie.

Nie liczy na rządowe finansowania

Pomimo komercyjnego sukcesu produkcji, Patryk Vega nie ma co liczyć na dotacje Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nie dostał się do Szkoły Filmowej w Łodzi i jak twierdzi, nie żałuje, że nie zdobył kierunkowego wykształcenia. Skończył socjologię, która jak widać, bardzo przydaje mu się w wyczuwaniu nastroju Polaków.

Reżyser pozyskuje zatem środki na produkcję swoich filmów od prywatnych inwestorów. Twierdzi, że to najuczciwszy model finansowania kina. "Możliwość uzyskania dotacji sprawia, że wielu producentów znacznie przeszacowuje budżety swoich filmów, ponieważ chce na nich zarobić już na etapie produkcji. To jedna z patologii trawiących polski przemysł filmowy" - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Forbes".

Lista planowanych produkcji wciąż się wydłuża

Kolejne produkcje to kolejne spółki. Patryk Vega jest także właścicielem firm Love Vega, Gravity i Vega Investments Small World. Pierwsza z firm odpowiada za produkcję i dystrybucję "Polityki" oraz tajemniczego projektu "Warsaw Lovers". Reżyser zabiega też o realizację filmu "Small World", który ma opowiadać o handlu dziećmi.

Vega Investments zawarł już umowy z inwestorami na kolejne produkcje. W kolejce do realizacji czekają: "Kobiety mafii 3", "Uzależnione", "Prokuratorki" i "Pitbull. Królowa chuliganów".

Patryk Vega w ostatnich wywiadach zapowiedział, że będzie kontynuował tematykę podjętą w "Polityce". W przyszłym roku - tuż przed wyborami prezydenckimi - planuje premierę filmu inspirowanego prezydenturą Andrzeja Dudy.

"Polityka" trafi do kin 4 września.

32
0
0
KOMENTARZE
(32)
wiola
5 miesięcy temu
Nie oglądałam ani jednego filmu i jakoś mi nie żal :) Wolę mniej wulgarne filmy.
qw
5 miesięcy temu
Sztucznie promowany przez polityczne media
PP
5 miesięcy temu
Najważniejsze robi za swoje.
Kama
5 miesięcy temu
Widać ma jakiś kompleks jeżeli chodzi o włosy na głowie bo nie ściąga tej czapy może nawet w niej spi. Taka parowa pan czapeczka
ja
5 miesięcy temu
filmy na "zamowienie" od prywatnych "INWESTOROW" dobre sobie buhahahaha
Najnowsze komentarze (32)
Zal
4 miesiące temu
Na przyglupawym społeczeństwie lemingów marny "artysta" musi dobrze zarobić.
Rr
5 miesięcy temu
Widzę ze sami pisowcy się wypowiadają
edek
5 miesięcy temu
Jaki reżyser takie i filmy i klientela. Żal mi was za popieranie kina tak niskiej klasy.
tykfyo;hhetjd...
5 miesięcy temu
Gdyby było tak, jak kręci ten ""geniusz filmu",to bawiąc się w politykę dawno by już popłynął.Przemoc,prostactwo ,to może i zwraca uwagę ,ale ze sztuką to nie ma nic wspólnego.Kicz i tyle.
Wojciech
5 miesięcy temu
Jeżeli ktokolwiek jest rozpoznawalny w filmie i jest to oszczerstwo to facet powinien płacić dla każdej osób procentowy udział w przychodzi z filmu ... tak jak w stanach .... rurka kłamczuszkowi szybko by zmiękła gdyby skończył w kartonie
Polak
5 miesięcy temu
zarabia miliony na oczernianiu i wyśmiewaniu się z ludzi antypolak
gość
5 miesięcy temu
Jaki jest procent "socjopatów " w Polsce ? Policzył to Vega . Bo to dla nich właśnie są tworzone filmy tzw .dedykowane .I to oni przynoszą w zębach pieniążki .
Mary
5 miesięcy temu
Na frajerach.
marlonbrando
5 miesięcy temu
ma rację, dotacje to wspieranie nieudaczników na koszt podatników
Widz
5 miesięcy temu
Jego folmy to gnioty zadnej eartosci
Gil
5 miesięcy temu
Jak zdejmie czapke wyglada jakby miał jajo na szyi
Irena
5 miesięcy temu
Skonczy jak STARAK
Aktor
5 miesięcy temu
Finansowanie produkcji z prywatnych portfeli czymś śmierdzi. Film nie powinien być robiony na zamówienie określonych środowisk. Zapominamy, że produkcja filmowa to nie dziennikarstwo, to sztuka.
alku
5 miesięcy temu
dobry reżyser w ciągu dwóch lat robi jeden film, a ten 5, to świadczy o tym jakim reżyserem jest Vega. Nie oglądałem żadnego jego filmu i nie zamierzam
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić