o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Maciej Deja
Maciej Deja
|

Petro Poroszenko chce pojednania z Polską. "Jesteśmy gotowi na dialog"

26
Podziel się

Petro Poroszenko odwiedził w niedzielę Sahryń na Lubelszczyźnie. Prezydent Ukrainy zaapelował o pojednanie historyczne z Polską i zadeklarował, że jego kraj jest gotów do dialogu o bolesnej przeszłości obu państw.

Petro Poroszenko odwiedził w niedzielę Sahryń na Lubelszczyźnie
Petro Poroszenko odwiedził w niedzielę Sahryń na Lubelszczyźnie (PAP, Wojciech Pacewicz)
bDyBzJIl

Prezydent Ukrainy przyjechał do Sahrynia na zaproszenie Ukraińców mieszkających w Polsce. To w tej miejscowości 74 lata temu oddziały Armii Krajowej dokonały akcji odwetowej za mordy ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu. W Sahryniu zamordowanych zostało kilkaset osób, w tym kobiety i dzieci. Petro Poroszenko stwierdził, że nasze narody powinny sobie wzajemnie wybaczyć, m.in. dlatego, ze konflikt osłabia obie strony.

- Jestem przekonany, że i w polskim i w ukraińskim społeczeństwie jest wystarczająco dużo mądrości, by zrozumieć, że jakikolwiek konflikt między nami osłabia nas samych. Dzieje się tak, kiedy przed naszymi krajami stoi wspólne zagrożenie ze wschodu i gdy prowadzona przeciwko Ukrainie wojna hybrydowa Kremla rozpełza się na całą Europę - powiedział prezydent Ukrainy, cytowany przez TVN24, powołujące się na PAP.

Poroszenko zapewnił, że Ukraina "bardzo szanuje" przedstawicieli narodu polskiego, którzy stali się ofiarami tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-44. - Dziś, chyląc głowę we wspólnej modlitwie, szczerze zwracamy się do Boga słowami: odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom - powiedział. Prezydent Ukrainy zdecydowanie potępił brutalność i przemoc, do której dochodziło w przeszłości i do której dochodzi obecnie. - Apelujemy do obecnych i przyszłych pokoleń i Ukraińców i Polaków, by nie dopuścić do powtórzenia podobnej tragedii - zaznaczał.

bDyBzJIn
Zobacz także: Zobacz także: Gryglas w programie "Tłit": gdyby nie Jaki, nie byłoby porozumienia Polski z Izraelem

W czasie, gdy Poroszenko uczestniczył w upamiętnieniu ukraińskich ofiar Sahrynia, prezydent Andrzej Duda oddał hołd polskim ofiarom UPA i OUN w Ołyce na Wołyniu.

bDyBzJIt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyBzJIO
KOMENTARZE
(26)
bho
3 lata temu
Najpierw niech pozwolą naukowcą z IPN-u odnalezć szczątki naszych ludzi,poza tym tyczy sie to też ruskich,aby zwrócili wrak,po kij tam bezcelowo stoi i niszczeje..8lat..!!!!masakra..!!!!!
Ala
3 lata temu
Ukrainczyk nie ma wstepu do Polski tak samo jak Ruskie
Max
3 lata temu
Tymczasem ustanawia Bandere i Szuchewicza Bohaterami Ukrainy-zalgany klamca
bDyBzJIP
As
3 lata temu
Tych Ukraińców mozna wpuścić do pisowskich wiosek i obudować murem. Ani PiSu ani Ukraińców nie chce nikt widzieć
Co
3 lata temu
Nie widzę zadnej korzyści dla Polski więc do widzenia.
Najnowsze komentarze (26)
komert
2 lata temu
No chcą pojednania.. To moze zacząć od ujawnienia papierów z archiwów? Umozliwic prace archeologiczne. Kto zrobi pierwszy krok? Ja jestem za jak najbardziej, po co nam wojny?
Pit
2 lata temu
Niech mówią czyny a nie słowa!!!
Pit
2 lata temu
Pojednania czy poparcia dla siebie???
Pik
3 lata temu
Ludzie opamiętajcie się z ta nienawiścią. Czy nie zauważacie, że to ktoś trzeci steruje opinią publiczną w Polsce?? Skąd nagle tyle brutalności w artykułach w prasie, filmach i wciąż i wciąż dolewanie krwi, z dnia na dzień rośnie liczba ofiar tragedii sprzed 70 lat, ale to nie jedyna tragedia, która się wydarzyła. Też Ukraińcy mocno cierpieli i cierpią a mimo to z szacunkiem odnoszą się do swoich braci Polaków, a na temat ich tragedii nie wolno mówić... Nacjonaliści zdarzali się po każdej ze stron. A komuś bardzo zależy by rozbudzić nacjonalizm polski...i przerażające, że udaje mu się to...
Piotr
3 lata temu
Trudno o jakieś pojednanie , w czasach kiedy bandytom z UPA i nie tylko stawia się na Ukrainie pomniki i gloryfikuje na bohaterów narodowych
Krzysi
3 lata temu
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
Tryp
3 lata temu
Inwestycje inwestycjami, ale zdrowie człowieka musi być stawiane zawsze na pierwszym miejscu !
Wojciech K
3 lata temu
to trump podwyzszyl nam ceny paliwa
bDyBzJIH
zawaha
3 lata temu
widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami
anty
3 lata temu
Inwestycje inwestycjami, ale zdrowie człowieka musi być stawiane zawsze na pierwszym miejscu !
Pobóg
3 lata temu
No to przeproście Polsę i Polaków, osądźcie zbrodniarzy i wypłaćcie odskodowania rodzinom ofiar, to się pojednamy. A na dobry początek odbudujcie na Cmentarzu Orląt Lwowskich, Panteon Oręża Polskiego.
Krzysiek
3 lata temu
Panie prezydencie Poroszenko ile to już razy Pan mówił o pojednaniu?. Ile razy obiecywał różne rzeczy?. W naszych stosunkach sąsiedzkich nie ma mimo wszystko równowagi. Dajcie chociaż rodzinom zobaczyć bez problemu miejsca gdzie ginęli ich bliscy. A nie to jest dla was jakiś problem i jak się pytamy o masakry w których zginęli nasi bliscy, od razu stajecie się wrodzy. Nie wierzę już w dobre intencje rządu Ukrainy. Mówi od lat o pojednaniu a robi i tak swoje. Chcę pochować członków swojej rodziny, którzy zostali zamordowani na Wołyniu, ba ja chcę zobaczyć gdzie to było!. Strach pojechać pod ten rodzinny Truskawiec bo jak pytałem o tę masakrę gdzie zginął mój dziadek. Robicie tam zaraz gęsty mur milczenia i w końcu grozić zaczynacie żebym się nie interesował. Na koniec musiałem stamtąd wyjechać bo nie wiadomo czy człowieka nie zabiją za to że chce zobaczyć gdzie własny dziadek zginął.
janusz
3 lata temu
dialog na odległość?! rozjechali się coś prezydenci!
dyplomatołki
3 lata temu
Ale polityka w wydaniu obecnie rządzących. W tym samym momencie nasz prezydent na Ukrainie a ich w Polsce. To świadome mijanie się nawzajem nie służy pojednaniu.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić