Wróć na
Magdalena Raducha
|

Petycja ws. Tadeusza Rydzyka została wysłana papieżowi. Lada dzień pojawi się na jego biurku

48
Podziel się

Petycja przeciwko Tadeuszowi Rydzykowi została już wysłana papieżowi Franciszkowi i w najbliższych dniach trafi na jego biurko - dowiedziała się WP. Jej autorzy zwracają się do Ojca Świętego z prośbą o ukrócenie politycznej działalności redemptorysty. - Papież jest bardzo otwarty, spodziewamy się więc reakcji - mówi WP Thomas Lukaszuk, który w imieniu autorów przesłał petycję papieżowi.

Autorzy petycji domagają się "ukrócenia działalności politycznej" ojca Tadeusza Rydzyka
Autorzy petycji domagają się "ukrócenia działalności politycznej" ojca Tadeusza Rydzyka (PAP, Tytus Żmijewski)
bCNzIsuZ

Po zebraniu oczekiwanych 100 tys. sygnatur petycja trafiła do Thomasa Lukaszuka, byłego kanadyjskiego polityka polskiego pochodzenia, który zasłynął w Polsce z krytyki redemptorysty. Autorzy apelu Adam N. i Witek M. obawiali się, że ten złożony w polskiej kurii nigdy nie trafi w ręce papieża Franciszka. Poprosili więc o pomoc mieszkańca Kanady, by złożył petycję na ręce kanadyjskiej kurii z prośbą o przekazanie jej papieżowi. Kuria otrzymała petycję pod koniec grudnia. - Mam nadzieję, że kuria rozpatrzy tę sprawę - mówi WP Thomas Lukaszuk.

Jak przekazał WP, petycja została przez niego przesłana dalej, bezpośrednio na ręce papieża Franciszka. Kopię dostanie też abp Luigi Bonazzi, nuncjusz apostolski w Kanadzie. Lukaszuk do petycji dołączył także swój list oraz list autorów petycji. Wszystko w dwóch wersjach językowych - angielskiej i hiszpańskiej. Dokumenty wysłał w sobotę. Nuncjusz przesyłkę otrzymał w poniedziałek rano, natomiast Ojciec Święty pakiet dokumentów powinien mieć na swoim biurku w ciągu kilku najbliższych dni.

bCNzIsvb

"Prosimy o interwencję"

Cała petycja dostępna jest TUTAJ. Do dziś apel podpisało już 155 tys. osób. Autorzy petycji, podpisani jako Adam N. i Witek M, napisali: "Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy, jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce". Podobne informacje przekazali w liście załączonym do petycji.

Thomas Lukaszuk w swoim liście do papieża podziękował Ojcu Świętemu za zaangażowanie w dążeniu do sprawiedliwości w sprawach społecznych. Dodał, że to właśnie "duch sprawiedliwości społecznej" zmusza go do zwrócenia się do niego o pomoc.

"Ostatnio odważni obywatele z Polski zwrócili się do mnie o pomoc w ich walce o to, by Konferencja Episkopatu Polski ukróciła kontrowersyjne działania redemptorysty, ojca Tadeusza Rydzyka. Przekazali mi petycję w tej sprawie podpisaną przez 155 tys. osób, a także list zaadresowany do Ojca Świętego z prośbą o interwencję.Ojciec Rydzyk jest dyrektorem Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz gazety Nasz Dziennik. Jego komentarze, wygłaszane zarówno podczas audycji, jak i występów publicznych, mają antysemicki, ksenofobiczny i homofobiczny charakter" - napisał były kanadyjski polityk. Lukaszuk podał jeszcze, że według raportu Departamentu Stanu USA z 2008 r., Radio Maryja jest jednym z najbardziej rażących antysemickich mediów w Europie. Ponadto opisał sytuację z 16 grudnia 2019 roku, kiedy to przedstawiciele B’nai Brith Canada (najstarsza żydowska organizacja na świecie - przyp. red.) spotkali się z kanadyjskim arcybiskupem Richardem Smithem i również prosili go o wsparcie w ich działaniach przeciwko Rydzykowi. Chodziło o zakaz prowadzenia przez niego mszy i zbiórek na terenie Kanady.

bCNzIsvh

Lukaszuk poprosił papieża o przeanalizowanie przekazanych przez niego dokumentów i zawartych w nich informacji.

"Będę prosić o odpowiedź"

- Nie wiem, czy kancelaria papieża ma tradycję odpisywania na korespondencje. Ten papież jest jest bardzo otwarty, więc spodziewamy się reakcji. Petycja zawiera też wiele podpisów, co powinno być motywujące do działania. Na pewno po upływie kilku tygodni będę prosił nuncjusza o odpowiedz - mówi Lukaszuk WP. I dodaje, że chciałby nie tylko ukrócenia politycznej działalności o. Rydzyka, ale także powstrzymania przyszłych jego przyjazdów do Kanady.

Lukaszuk już od 2018 roku walczy z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Były kanadyjski polityk stale obserwuje sytuację w Polsce i był zdegustowany, gdy okazało się, że Tadeusz Rydzyk ma odwiedzić Kanadę. W mediach społecznościowych nazwał go wtedy kontrowersyjnym księdzem, który "jest znany jako homofob i antysemita". Już wtedy chciał zakazu wjazdu do Kanady dla redemptorysty.

Zdaniem Lukaszuka, ojciec Rydzyk jako polityk albo "publicysta o obraźliwych poglądach", jest bardzo efektywny. - Lecz jako ksiądz, sądzę, że jego komentarze i działania podważają wartości chrześcijańskie i są szkodliwe i prowokujące dla społeczeństwa - ocenił Lukaszuk w rozmowie z WP.

bCNzIsvi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCNzIsvC
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(48)
Wój nick
7 miesięcy temu
Dlaczego Adam N. i Witek M.? O co są oskarżeni, że tylko inicjały podajecie?
Dawid
7 miesięcy temu
Ale jesli Rydzyk odprowadza daniny do Rzymu to nic mu nie zrobia!
vaticano
7 miesięcy temu
Zakonnik nie podlega papiezowi
bCNzIsvD
vaticano
7 miesięcy temu
Zakonnik nie polega papiezowi
Olać
7 miesięcy temu
Lukaszuk to nazwisko pochodzenia ukraińskiego, więc co ma do naszych spraw, nos w sos
Najnowsze komentarze (48)
gggggggg
7 miesięcy temu
Z czarnym złem trzeba walczyć.
opat
7 miesięcy temu
Ten zakon należy zlikwidować ponieważ stanowi żródło politycznej dywersji!
Gom
7 miesięcy temu
Mam nadzieję że chociaż sporo nerwów będzie go to kosztować. Zasłużył
vaticano
7 miesięcy temu
Tadeusz Rydzyk jest członkiem zakonu redemptorystów. W hierarchii zakonu najwyżej postawiony jest generał, a następnie prowincjałowie, wybierani do zarządzania lokalnymi jednostkami. Głównymi przełożonymi Tadeusza Rydzyka są więc wybrany na Polskę prowincjał (obecnie jest to ojciec Janusz Sok) a następnie generał, ojciec Michael Brehl. Mówiąc wprost - jeżeli ktoś miałby ukrócić działalność kontrowersyjnego zakonnika, powinien być to prowincjał lub generał. Władze zakonne jednak nie poczuły się nigdy do interwencji.
mariusz1954
7 miesięcy temu
On nic nikomu nie zrobił, dlatego odczepcie się od niego i dajcie mu spokój. Ja właśnie chcę jego słuchać, będę go słuchać i jak będę miał pieniądze, to będę łożył na to radio.
Tolerancja?
7 miesięcy temu
Powtarzacie jakieś dziwne wymyślone opinie. Słuchaliście tego radia? Oglądaliście telewizje ? Klepanie farmazonów z drugiej ręki . Myślcie ludzie samodzielnie . Jeżeli ktoś płaci to jego sprawa , sam wie co robić z pieniędzmi. Jak ktoś jest starszy to już nie ma swoich poglądów? Jak chce to wpłacę na pieska, na radio, dla potrzebującego człowieka, moja sprawa. Skąd te szczucie wieczne na Kościół ? Nie wierzycie, nie chodźcie , nie dajcie pieniędzy nie przyjmujcie kolędy . TO Są WASZE wybory ale odczepcie się od tych co wierzą o chcą . Zajmijcie się czymś innym, nie macie co robić . Jak by nie było tego tematu kościół itd to o czym byście dyskutowali?
szok
7 miesięcy temu
niech po;ityk kanadyjski zajmie sie soba i kanadą, znowu manipuluja z zagranicy i oczerniaja ksiedza tym razem? Jak bardzo musicie nienawidzic Polski?
Dreerrr
7 miesięcy temu
Ciekawe czy kiedykolwiek słuchałeś tego radia. Nie wiesz o czym piszesz. Co to z tolerancja ? Jeżeli ktoś płaci to z własnej kieszeni, nie jest ubezwłasnowolniony czy głupi.
bCNzIsvv
TAI
7 miesięcy temu
Siejecie tu o2 nienawiść i nic więcej. Mnóstwo pomówień, zero dowodów. Niech mi ktoś pokaże jakiś dowód w postaci dokumentu, że Rydzyk posiada słynnego Majbacha. Nie zmontowane zdjęcie z internetu tylko jakikolwiek wiarygodny dowód!!!
Gospoda
7 miesięcy temu
Rydzyk petytuje z gosposią
Wujek
7 miesięcy temu
Sami wybraliście PiS to co mnie to obchodzi.
Gość
7 miesięcy temu
No wlasnie, bardziej opetatywny i wplywowy niz zydzi, dlatego trzeba ukrucicjego dzialalnosc. Ludzie pomyslcie komu to przeszkadza?
wania
7 miesięcy temu
Rydzyk nawet w oceanie nie utonie.
ptyś
7 miesięcy temu
Żałosne , chore lewaki składają petycję za pomocą skorumpowanego kanadyjskiego polityka. Co rudy nie chciał być z tą petycją powiązany.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić