Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Piątek 13-go. Legenda głosi, że pech wziął się od klątwy rzuconej na papieża

10
Podziel się

Pojawia się każdego roku w kalendarzu co najmniej raz. Piątek 13-go jest synonimem najmniej szczęśliwego dnia w roku. Ale skąd wzięło się to przekonanie?

Piątek 13-go. Legenda głosi, że pech wziął się od klątwy rzuconej na papieża
(Pixabay.com)
bEUkOBQl

Istnieje hipoteza wiążąca piątek 13-go z wydarzeniami z XIV wieku. 13 października 1307 roku (rzecz jasna był to piątek) król Francji Filip IV Piękny nakazał pojmać templariuszy. Siedem lat później skazany na śmierć ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął monarchę oraz papieża Klemensa V.

Papieżu Klemensie, królu Filipie! Nim rok minie spotkamy się na Sądzie Bożym - miał powiedzieć Jacques de Molay, umierając 18 marca 1314 roku.

Klątwa "zadziałała", choć trudno podejrzewać, że z pomocą sił nadprzyrodzonych. Jednak faktem jest, że przeklęci nie przeżyli nawet roku.

bEUkOBQn

Papież zmarł na czerwonkę bakteryjną miesiąc po śmierci Jacquesa de Molaya. Są też źródła historyczne, które twierdzą, że Klemensa V otruł mnich, dosypując trucizny do wina. Legenda mówi, że ciało papieża spoczywające na katafalku spopielił piorun, który wpadł przez otwarte okno.

Król Filip IV także nie zdołał przeżyć roku po tym, jak wielki mistrz rzucił klątwę. Monarcha stracił życie najprawdopodobniej w wyniku wylewu krwi do mózgu. Zmarł 29 listopada 1314 roku.

Filip IV oskarżył członków zakonu templariuszy o poważne przestępstwa. Na liście znalazła się sodomia, herezja, stosowanie czarów, dzieciobójstwo i czczenie demona Bafometa. Tak naprawdę jednak królowi chodziło o pozbycie się templariuszy, u których był zadłużony po uszy. Dopiął swego zamiaru, wielu zakonników spłonęło po procesie urządzonym za zgodą papieża Klemensa V, a zakon zlikwidowano.

bEUkOBQt

Za pechowy piątek 13-go uważa się w bardzo wielu krajach. Niezależnie od pochodzenia tego przesądu, kiedy widzimy w kalendarzu tę datę, czujemy się dziwnie nieswojo, choć logicznie rzecz biorąc to taki sam piątek, jak każdy inny. W ciągu roku piątek 13-go może wypaść od jednego do trzech razy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUkOBQO
KOMENTARZE
(10)
ecik
4 lata temu
I to jest dowód na to że wszelkie zakony i kler przynosi pecha i nieszczęścia.
car
4 lata temu
"citizen 13 kwi, 18:52 a ja już myślał że to nasz kajtek rzucił klątwe na Franciszka""obywatelu pęknięty kondonen że by myśleć cza mieć mózg-brain.
Aaa13
4 lata temu
Ja w piątek 13-ego mam szczęście a nie pecha.Zawsze mnie cieszy ta data. Co do kota czarnego, to wiem, że jadąc po kasę, czy coś załatwić wiem, że jak przebiega mi przez drogę, to równie dobrze mogę już nie jechać, nie iść, bo nic nie załatwię, kasy nie będzie, ale to nie wina kota, on tylko daje mi informację, że nie mam na co liczyć i sprawdza się za każdym razem. Jak kasa ma być, to stoi przy drodze, ale nie przebiega, odwraca się tyłem.
bEUkOBQP
Demos Kratos
4 lata temu
bardzo ladnie napisane, tak zebu nc nie powiediec, "pojmac"... A moze trzeba bylo napisac prawde ze Filip IV wraz z Kosciolem Katolickim postanowil wymordowac wszystkich Templariuszuy, zmiesc ich z powierzchni ziemi I przejac caly majatek, tak jak to Koscil Katolicki robil od stuleci?
lui
4 lata temu
dla dobrych z tematu-pytanie : 1/ dlaczego ma zdjęciu p.Jaques jak mniemam ma czarny krzyż na sutannie a czasem przedstawiaja templariuszy z czerwonymi?może nosili je tylko krzyzowcy ? 2/czy niezdobyty przez innowerców Krak de Chevaliers w Syrii był zamkiem templariuszy czy krzyzowców? 3/wynika z tej historii że templariusze powinni być patronami bankowców..( przepraszam za to porównanie templariuszy }
ds
4 lata temu
moj kolega nie wierzył w zabobony ma 40 lat zostałpobityy dosyć dobrze przez kobiety w pierwszy raz w zycu piatek 13 należało sie
Artaxerxes
4 lata temu
Przeklął jeszcze zaufanego Filipa IV - Wilhelma de Nogaret - tego co przygotował i prowadził śledztwo. Ten też nie przeżył roku
Koza
4 lata temu
Gruby czarny kot on przeszedł mi drogę...
Lol
4 lata temu
Piszą o Templariuszach a dają zdjęcie "krzyżaka" :):):)
citizen
4 lata temu
a ja już myślał że to nasz kajtek rzucił klątwe na Franciszka
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić